10 / 3 829

Ve světové premiéře se představuje nový Lexus RX

30.5.2019 |  Štítky: Lexus | skladové vozy | SUV

Automobilka Lexus ​odhalila nové prémiové SUV s označením RX, přinášející evoluční změny tohoto klíčového modelu značky. 

RX svým jízdním charakterem staví na atraktivních jízdních schopnostech, které kráčejí ve šlépějích vlajkového kupé LC, resp. vlajkového sedanu LS. Konstruktéři totiž znovu detailně prozkoumali každou část vozu a vylepšili tuhost karoserie i soustavy zavěšení kol a použili nové tlumiče a systém řízení brzd. 

Nové RX je kromě toho vybaveno celosvětově prvním systémem adaptivního ovládání dálkových světel (AHS) typu BladeScan a nejnovější generací bezpečnostního paketu Lexus Safety System+.

KLÍČOVÉ VLASTNOSTI NOVÉHO RX

Exteriér
・Nově tvarované přední i zadní nárazníky hladce navazují na charakteristické boční křivky a ještě více akcentují dynamické vzezření RX.
・Optické napojení prahů dveří v přímé lince se spodní částí předního nárazníku evokuje pocit vyšší pevnosti a stability.
・Návrháři propojili spodní část nárazníku ze zadními blatníky, které splývají s grafikou okna ve spodní partii zadního sloupku s cílem vytvořit mimořádně elegantní a nápadnou záď.
・Charakteristická maska chladiče Lexus používá upravený rastr se vzorem písmene L a nové orámování, které navazuje na boky předních nárazníků ve prospěch harmonického profilu.
・Nové štíhlé světlomety dodávají přední partii špetku ostrosti, která dříve chyběla. Sdružená koncová světla používají motiv ve tvaru písmene L.

Interiér
・Třetí řada sedadel RX L nyní nabízí dvě různé polohy sezení. Nové uspořádání skýtá ještě více prostoru pro nohy, pokud si to aktuální situace žádá.
・Sedadla v druhé řadě RX L byla přebudována na dvojici samostatných sedadel, tedy nezávislé levé a pravé sedadlo, což cestujícím ve třetí řadě přineslo o 95 mm místa pro nohy navíc a napomohlo vytvořit prostornou a pohodlnou kabinu pro všechny zadní cestující na palubě RX.

VYŠŠÍ JÍZDNÍ STABILITA

Jednou ze změn nového RX jsou vylepšení přispívající k potěšení z jízdy díky úpravám podvozku a vyšší tuhosti karoserie. Hlavní konstruktér Takeaki Kato z automobilky Lexus byl odhodlán nabídnout majitelům vozu vysoký požitek z jízdy prostřednictvím agilního jízdního chování a větší radosti z řízení; k dosažení uvedeného cíle pak tým konstruktérů úzce spolupracoval s týmem technologie výroby.

Nové RX nabízí aktivní asistent zatáčení (ACA), jenž potlačuje nedotáčivost při sešlápnutí plynového pedálu uprostřed zatáčky; zároveň byl výrazně lépe odladěn elektrický posilovač řízení. To dohromady přineslo věrnou a lineární zpětnou vazbu od řízení, aby řidič RX mohl přesně sledovat zamýšlenou jízdní stopu za jakýchkoli podmínek.

Přepracované tlumiče RX jsou nyní vybaveny novým zařízením FCD pro regulaci třecích sil (Friction Control Device), které opět potlačuje vysokofrekvenční vibrace vlivem menších nedokonalostí povrchu vozovky. 

ÚROVEŇ BEZPEČNOSTI A POHODLÍ

Adaptivní dálkové světlomety typu BladeScan
Lexus je technologickým průkopníkem na poli automobilových světel a byl vůbec prvním výrobcem, jenž vybavil svá vozidla LED světlomety a systémem adaptivních dálkových světel (AHS) ke zvýšení bezpečnosti v dopravě s protijedoucími vozidly. Pro nové RX opět Lexus představuje celosvětovou novinku v podobě systému AHS typu BladeScan.

Systém dále řidiči umožňuje mnohem dříve spatřit chodce a dopravní značky, a to bez oslňování řidičů vozidel jedoucích vpředu ve stejném pruhu i řidičů protijedoucích vozů. Rozpoznávání chodců v noci po vylepšení funguje na vzdálenost až 56 metrů před vozidlem (u předchozího systému 32 metrů).

Bezpečnostní technologie Lexus Safety System+
Nové RX je dále vybaveno nejnovější verzí paketu Lexus Safety System+, jenž zahrnuje vyspělé bezpečnostní technologie a systémy pro předcházení nehodám. Hlavní součásti paketu Lexus Safety System+:

・Předkolizní bezpečnostní systém používá palubní kameru a milimetrový radar zabudovaný do masky chladiče; pomáhá rozpoznávat cyklisty za denního světla a chodce během dne i po setmění.
・Nové RX spojením dynamického tempomatu řízeného radarem (DRCC) a asistenta pro udržení v jízdním pruhu (LTA) usnadňuje řidiči jízdu v příslušném pruhu. Pokud systém zaznamená riziko vyjetí z pruhu, LTA upozorní řidiče optickou výstrahou a zvukovým signálem nebo vibracemi volantu (může též provést mírnou korekci řízení).
・Systém rozpoznávání dopravních značek (RSA) pomocí kamery a mapových podkladů získává informace o dopravních značkách, které zobrazuje na Head-Up displeji (HUD) a multi-informačním displeji. Systém tak snižuje riziko přehlédnutí značky řidičem a přispívá k bezpečné jízdě.

TECHNOLOGIE KONEKTIVITY
・Nové RX kromě originálního rozhraní RTI automobilky Lexus nabízí novou dotykovou obrazovku (namísto původního ovladače se nyní používá trackpad)
・Do celkové koncepce je začleněno používání chytrých telefonů, vč. nového držáku telefonu a USB portu a konektivity se systémy Apple CarPlay a Android Auto
・Hlasové ovládání je k dispozici prostřednictvím telefonů uživatelů vozu s využitím služeb Apple Siri nebo Google Assistant. Podobně se může řidič rozhodnout, zda chce používat navigační systém Lexus, nebo verzi pro smartphone.

Prodeje nového RX by měly být zahájeny na podzim roku 2019.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků