10 / 3 810

SUV Hyundai Santa Fe: čtyři generace a 20 let na trhu

19.5.2020 |  Štítky: Hyundai | SUV

Společnost Hyundai představila v roce 2000 první generaci modelu Santa Fe, a stala se tak jedním z průkopníků na trhu SUV. Letos dvacetiletý model Santa Fe se proměnil v ikonu značky Hyundai, která se nyní ohlíží za dosavadním vývojem svého prvního SUV.

SUV Santa Fe se objevilo u prodejců v roce 2001, takže je nejdéle nabízeným modelem značky Hyundai v Evropě. Model Santa Fe, aktuálně vyráběný ve své čtvrté generaci, prošel od té doby evolucí v oblastech designu, bezpečnosti a technologií, a často přitom plnil roli vlajkové roli, přinášející na trh nové funkce a systémy. Hyundai uvede v létě na trh vylepšenou verzi aktuální generace s novými elektrifikovanými pohony a významně modernizovaným designem.

Santa Fe se po své premiéře před dvěma desetiletími rychle stalo jedním z nejoblíbenějších modelů značky Hyundai. První SUV společnosti Hyundai dostalo označení podle města na jihozápadě USA a sehrálo důležitou roli v etablování značky Hyundai v segmentu SUV. Santa Fe má své vlastní logo s modelovým označením a symbolickým zobrazením slunce, což je mezi modely Hyundai neobvyklé. Na odkaz průkopnického modelu navazují všechny následující generace, vyráběné pod stejným označením. Hyundai prodal v uplynulých 20 letech na celém světě více než 5 260 000 vozů Santa Fe.

První generace Santa Fe (2000 – 2006): originální bestseller

Hyundai poprvé představil model Santa Fe evropskému publiku na Ženevském autosalonu 2000. Zatímco následující generace získávaly stále prémiovější charakter, první Santa Fe bylo praktickým automobilem, který zákazníci oceňovali pro jeho funkčnost a spolehlivost. V roce 2001, nedlouho po zahájení prodeje první generace, musela společnost Hyundai výrazně zvýšit její výrobu, aby uspokojila nečekaně vysokou poptávku zejména v USA.

První generace modelu Santa Fe se vyznačovala robustním, ale současně ušlechtilým vzhledem a byla výrazně delší a širší než mnoho jejích konkurentů v segmentu, čímž zdůrazňovala svou praktičnost pro jízdu v terénu. Prostorný interiér nabízel dostatek prostoru pro až pět cestujících a velkorysý zavazadlový prostor. Ve své době rozsáhlá komfortní výbava přitom zahrnovala klimatizaci, přehrávač CD, elektrické ovládání oken, vnějších zpětných zrcátek a střešního okna.

Druhá generace Santa Fe (2006 – 2012): vyšší výkon, více prostoru a modernizované bezpečnostní systémy

Druhá generace modelu Santa Fe byla představena v lednu 2006 na Severoamerickém mezinárodním autosalonu NAIAS (North American International Auto Show) v Detroitu. Zákazníci měli na výběr nový vznětový motor 2,2 litru nebo modernizovaný zážehový vidlicový šestiválec se zdvihovým objemem 2,7 litru.

V polovině prvního desetiletí 21. století začali zákazníci ve stále větší míře upřednostňovat atraktivní design. Vnější a vnitřní design nástupce proto doznal výrazných změn. Exteriér modelu Santa Fe se vyznačoval asertivní maskou chladiče, sebevědomě tvarovanými liniemi a světlomety s precizními detaily. Jeho moderní vzhled dokládal směr, jímž se ubíral vývoj designu značky Hyundai.

Dojem luxusu zprostředkovával majitelům druhé generace modelu Santa Fe interiér s měkkými, velmi kvalitními materiály a povrchovými úpravami s decentním leskem. Prémiovou atmosféru umocňovalo modré osvětlení ovládacích prvků v kombinaci s čalouněním sedadel kůží. V ještě prostornějším interiéru mohla být poprvé na přání umístěna také třetí řada sedadel pro zákazníky, kteří požadovali sedmimístný vůz místo pětimístného.

Druhá generace modelu Santa Fe proto nabídla řadu rozsáhlých vylepšení v oblasti bezpečnosti. Hyundai tím upevnil své vedoucí postavení v zavádění nejefektivnějších technologií v automobilovém průmyslu do standardní výbavy. Ta tehdy zahrnovala elektronicky řízený stabilizační systém ESC (Electronic Stability Control), protiblokovací systém (ABS), okenní airbagy pro všechny řady sedadel, systém pro sledování tlaku v pneumatikách a aktivní opěrky hlavy na sedadlech vpředu.

Třetí generace Santa Fe (2012 – 2018): vylepšená bezpečnost a konektivita

Třetí generace modelu Santa Fe byla pro Hyundai velkým krokem vpřed, protože nabízela ještě vyšší úroveň komfortu a kvality, nově nastavené motory, a ještě vyšší úroveň hospodárnosti. Design vycházel z nového designérského konceptu „Storm Edge“ („prudkost bouře“), jehož hlavními stavebními prvky byly ušlechtilé linie a odvážně tvarované plochy.

Třetí generace modelu Santa Fe se mohla pochlubit také modernizovanou platformou pro crossovery se samonosnou karoserií. Na výběr byla sportovní pětimístná varianta nebo verze s prodlouženým rozvorem a třemi řadami sedadel pro šest či sedm cestujících. Prodloužená verze se mírně odlišovala designem s jedinečnou šestiúhelníkovou maskou chladiče, novým vzhledem střešních sloupků B, na přání dodávanými 19“ koly z lehké slitiny a zapuštěnými dvojitými koncovkami výfukové soustavy.

V komfortním a funkčním interiéru vypadaly obě verze modelu Santa Fe podobně. Technický pokrok na začátku druhého desetiletí 21. století umožnil výrobcům automobilů zvýšit komfort zákazníků a vylepšit zážitky z jízdy řadou inteligentních funkcí v oblasti konektivity. Třetí generace modelu Santa Fe díky tomu nabízela na přání dodávaný multifunkční 8“ dotykový displej s navigačním systémem. Jednodušší a intuitivnější uživatelské rozhraní bylo doplněno vylepšeným hlasovým ovládáním. Dalšího pokroku bylo dosaženo na základě nových možností konektivity mobilních telefonů.

Hyundai třetí generací modelu Santa Fe znovu potvrdil své úsilí poskytovat zákazníkům nejlepší bezpečnostní výbavu v příslušné třídě. Její součástí byla prémiová brzdová soustava, která zahrnovala čtyři kotoučové brzdy, protiblokovací systém ABS (Anti-Lock Braking System) včetně brzdového asistenta, který poskytoval maximální brzdnou sílu v nouzové situaci, a elektronicky řízeného rozdělování brzdné síly EBD (Electronic Brake-force Distribution), díky němuž byla brzdná síla na přední a zadní nápravě automaticky optimalizována v závislosti na zatížení vozidla. Třetí generace s nejmodernějšími technologiemi v oblasti aktivní bezpečnosti poskytovala ještě vyšší úroveň ochrany řidiče, spolucestujících a chodců.

Čtvrtá generace Santa Fe (2018 – současnost): bezpečnostní funkce SmartSense a odvážný nový design

Hyundai navázal na úspěchy předchozích generací a v roce 2018 představil čtvrtou generaci modelu Santa Fe. Její prémiový charakter vyzařuje prestižní vzhled a rozsáhlá výbava, zahrnující nejvyspělejší technologie a nejlepší bezpečnostní prvky ve své třídě. Třešničkou na dortu je výjimečně prostorný interiér.

Elegantní SUV zaujme na první pohled svým odvážným vnějším vzhledem a širokým, atletickým postojem. Příď zdobí kaskádovitá maska chladiče, charakteristický prvek značky Hyundai, a boční plochy protínají elegantní linie spojující světlomety se zadními svítilnami. Santa Fe tím potvrzuje své postavení na vrcholu produktové řady SUV značky Hyundai. Dosud nejprostornější Santa Fe nabízí cestujícím na sedadlech ve druhé řadě o 38 mm více prostoru pro nohy.

Čtvrtá generace modelu Santa Fe je vybavena nejmodernějšími technologiemi Hyundai SmartSense, a díky tomu patří mezi nejbezpečnější vozy ve své třídě, což potvrzuje nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti od nezávislé organizace Euro NCAP. Čtvrtá generace modelu Santa Fe je prvním vozem Hyundai, vybaveným průhledovým displejem, který promítá důležité informace na čelní okno. Řidič tak může nepřetržitě sledovat dění na vozovce.

Zcela nový model Santa Fe je vybaven také vyspělým systémem pohonu všech kol Hyundai HTRAC s optimalizovaným rozdělováním točivého momentu v závislosti na adhezi kol a rychlosti jízdy. Systém podporuje řidiče v nejrůznějších jízdních situacích, ať se jedná o zasněžené, kluzké silnice nebo normální podmínky, a zvyšuje stabilitu při průjezdu zatáčkami.

Toto výkonné, elegantní SUV se 18 let po představení první generace stalo prémiovou vlajkovou lodí značky Hyundai v Evropě. Nepřetržité vylepšování modelu Santa Fe v uplynulých dvou desetiletích potvrzuje úsilí značky Hyundai vyvíjet pro své zákazníky kvalitní produkty s nejmodernějšími prvky výbavy. Více informací o modernizované čtvrté generaci bude zveřejněno v blízké budoucnosti.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků