10 / 3 779

ŠKODA VisionS: Start do budoucnosti!

9.3.2016 |  Štítky: Škoda | autonomní řízení | elektrický pohon | SUV

ŠKODA VisionS: Start do budoucnosti!

Ptáte se, jaká budoucnost nás čeká? ŠKODA AUTO sází na moderní technologie a svěží design. Studie VisionS má plug-in hybridní pohon, který bude v podobném provedení k dispozici i pro zákazníky sériového vozu. Kromě toho v automobilce ŠKODA pracují na koncepci čistě elektrického pohonu a také plánují inovace v oblasti autonomního řízení.

První ŠKODA se šesti sedadly ve třech řadách

ŠKODA VisionS je na silnici nepřehlédnutelná nejen díky svým rozměrům. Na délku má 4,70 m, rozvor 2,79 m, šířku 1,91 m, výšku 1,68 m a zavazadlový prostor pojme v závislosti na poloze sedadel až 460 litrů. Větší zajímavostí je však to, že jde o první vůz značky ŠKODA se šesti sedadly ve třech řadách. První dvě řady sedadel jsou určené pro čtveřici dospělých. Třetí řada je koncipovaná pro dvě další osoby.

Displej, displej, displeje

Studie ŠKODA VisionS naznačuje, jakým směrem půjde vývoj vozů ŠKODA v oblasti vybavení interiéru. Novinkou je druhý displej na přístrojové desce. Dvojice displejů je uspořádaná tak, aby vyhovovala jak řidiči, tak spolujezdci. Konkrétně jde o dva velké ploché displeje s úhlopříčkou 16 palců.

Tím ale výčet displejů ve vizionářském autě nekončí. Všichni členové posádky mají totiž k dispozici vlastní displej, který mohou jednoduše obsluhovat. A kde všude tedy elegantní obrazovky najdeme?

Na středové konzoli vozu ŠKODA VisionS se nachází třetí displej a cestující ve druhé a třetí řadě sedadel mají k dispozici displeje v hlavových opěrkách.

Škodovka myslí také na přenos dat z chytrých telefonů na větší obrazovky. V každých dveřích je integrován jeden Phonebox. Zde se chytré telefony pasažérů indukčně nabíjejí, zatímco lze osobní nastavení, data a informace z telefonů procházet na vlastním displeji.

ŠKODA slibuje čistě elektrický pohon

ŠKODA AUTO intenzivně pracuje na sériovém zavedení elektrifikovaných pohonů. V budoucnosti se má v nabídce objevit plug-in hybrid, nedlouho po něm má následovat čistě elektrický pohon.

Pohled do zákulisí elektrické budoucnosti mladoboleslavské automobilky umožňuje ŠKODA VisionS už dnes: studie akceleruje se systémovým výkonem 165 kW (225 k) z 0 na 100 km/h za 7,4 s a dosahuje maximální rychlosti téměř 200 km/h. Na 100 km se spokojí s 1,9 l benzinu (45 g CO2/km).

Čistě na elektrický pohon ujede ŠKODA VisionS až 50 km, při kombinaci obou pohonů činí dojezd až 1 000 km na jedno natankování/nabití.

Řidič vozu ŠKODA VisionS může volit mezi několika provozními režimy – od čistě elektrického pohonu až po nabíjecí mód. Režim E-Mode znamená elektrický pohon, při kterém se přenáší hnací moment pouze na zadní nápravu. V hybridním režimu spolupracují pohonné jednotky několika způsoby v závislosti na aktuálních potřebách. Pokud je žádoucí rekuperace energie, funguje elektromotor v převodovce jako generátor.

Při silné akceleraci v režimu Hybrid Sport Mode spolupracuje motor 1,4 TSI s předním i zadním elektromotorem. V režimu Charge se baterie dobíjí, k tomu se využívá elektromotor v převodovce. Dobíjení je možné jak za jízdy, tak po zastavení. Všechny důležité informace řidiči předává digitální displej.

Zábavná ŠKODA online

ŠKODA AUTO intenzivně pracuje na nových nabídkách všestranné konektivity, které přispějí k vyšší informovanosti, lepší zábavě a vyšší bezpečnosti.

Jako zábavu nám automobilka přichystá? Ve studii ŠKODA VisionS je pro každého cestujícího připraven jeden displej s funkcí SmartLink, sluchátka a odkládací schránka pro chytrý telefon s indukčním nabíjením. Všichni cestující ve voze ŠKODA VisionS mohou prostřednictvím palubní sítě řidiči posílat data, jakými jsou návrhy tras nebo seznamy skladeb, a dle libosti spolu komunikovat. Internetové připojení funguje na bázi standardu LTE. Mobilní přístroje pasažérů se připojují na WLAN hotspot.

Tím elektronická zábava nekončí! Před zahájením jízdy je například možno naprogramovat playlisty (seznamy skladeb), nezávislé topení a cíle navigace a prověřit dojezd na elektrický pohon. K odemykání vozu slouží Digital Key (digitální kód) na mobilním telefonu nebo na hodinkách Smartwatch.

ŠKODA plánuje také vzájemnou komunikaci vozů, díky které se budou moci automobily navzájem upozorňovat na zjištěná nebezpečná místa, například na odstavené porouchané vozy nebo náledí.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků