10 / 3 835

ŠKODA SUPERB iV: Vlajková loď připravená pro dva světy

25.11.2019 |  Štítky: Škoda | hybridní pohon | Škoda Superb

První sériově vyráběný model značky Škoda s plug-in hybridním pohonem umožňuje dojezd až 62 km v čistě elektrickém módu dle metodiky WLTP.

Zároveň zvládá i dlouhé cesty díky celkovému dojezdu v kombinovaném režimu, který činí až 930 km. V elektrickém režimu nabízí SUPERB iV tichou, lokálně bezemisní jízdu ve městě nebo bezemisní zóně. Sériová výroba v závodě v Kvasinách byla spuštěna v září 2019. Vůz bude uveden na trh na začátku roku 2020.

SUPERB iV je prvním sériově vyráběným vozem značky ŠKODA, který má pod kapotou dvě pohonná ústrojí, která v závislosti na jízdních podmínkách a vybraném jízdním režimu zajišťují pohon vozu samostatně nebo společně a kombinují tak výhody spalovacího motoru a elektromotoru. Elektromotor o výkonu 85 kW umožňuje ve spojení s lithium-iontovou baterií čistě elektrickou, lokálně bezemisní jízdu s dojezdem až 62 km v režimu WLTP. To stačí pro každodenní jízdu po městech, jako je například Praha, Berlín nebo Paříž. Kombinace benzinového motoru 1,4 TSI o výkonu 115 kW (156 k) a 50 l benzinu v nádrži umožňuje vozu SUPERB iV, který je k dispozici ve výbavových stupních Ambition a Style, v provedení L&K a také ve verzi SPORTLINE, zvládat dlouhé trasy. Řidič firemního vozu na služební cestě nebo rodina na cestě na dovolenou tak ujedou s plně dobitou baterií a plnou benzinovou nádrží až 930 km. 

Možnost sportovního, hybridního a elektrického režimu, odvzdušnění palivové nádrže

Kombinace benzinového motoru a elektromotoru dosahuje maximálního systémového výkonu 160 kW (218 k). Elektrická energie přitom pomáhá motoru při zrychlení a zajišťuje dynamickou jízdu. Skvělé jízdní parametry dokládá zrychlení z 0 na 100 km/h, které se dosáhne již za 7,7 s. Maximální rychlost činí 224 km/h. K dosažení těchto hodnot je nutné navolit režim Sport ve volbě jízdního režimu Driving Mode Select nebo přímo tlačítkem na středové konzoli. Následně se automaticky nastaví jednotlivé parametry vozu, jako posilovač řízení, standardně dodávaná šestistupňová převodovka DSG se třemi spojkami, která propojuje benzinový motor a elektromotor, nebo standardně dodávaný adaptivní podvozek DCC, který se dá přepnout na sportovnější nastavení.

Vedle režimu Sport nabízí SUPERB iV také elektrický režim a hybridní režim. V elektrickém režimu využívá vůz výhradně elektromotor, kdy jede zcela potichu, a zrychlení z 0 na 60 km/h činí 5,0 s. Zvukový generátor E-noise vydává během jízdy speciální zvuk, který s předstihem upozorní chodce a cyklisty, že se k nim blíží vůz jedoucí v elektrickém režimu. V hybridním režimu automaticky zajišťuje elektronika souhru elektrického a spalovacího motoru. Kombinovaná spotřeba paliva činí 1,5 l/100 km, kombinovaná spotřeba energie při čistě elektrické jízdě činí 14,0–14,5 kWh/100 km. Emise CO2 činí 33–35 g/km.

Vzhledem ke specifickému provozu modelu SUPERB iV dochází při delším využívání ryze elektrického pohonu v palivové nádrži k přetlaku. Aby bylo možné před tankováním bezpečně otevřít víčko palivové nádrže, je potřeba v palivové nádrži nejprve snížit tlak tzv. odvzdušněním. K tomu slouží tlačítko nádrže, které se nachází vedle voliče převodovky DSG. 

Lithium-iontová baterie s kapacitou 13 kWh

Hlavní součásti plug-in hybridního pohonu jsou spalovací motor, elektromotor, trakční baterie a výkonová elektronika. Mezi hlavní funkce výkonové elektroniky patří propojení nabíječky baterie s trakční baterií, konverze stejnosměrného napětí z trakční baterie na střídavé napětí pro elektromotor a napájení 12 V palubní sítě. 37Ah vysokonapěťová trakční baterie má brutto kapacitu 13 kWh, respektive netto kapacitu 10,4 kWh. Lithium-iontová trakční baterie je uložena v podlaze před zadní nápravou. Trakční baterie uchovává energii pro pohon elektrického motoru a dodává energii pro topení a kompresor automatické klimatizace Climatronic.

Čtyři možnosti nabíjení baterie

SUPERB iV nabízí čtyři možnosti nabíjení trakční baterie. Nabití baterie na 100 % kapacity pomocí wallboxu s výkonem až 3,6 kW trvá 3,5 hodiny. Z běžné domácí zásuvky s výkonem 2,3 kW se baterie nabije pomocí standardně dodávané nabíječky (Mode 2) za 5 hodin. Model ŠKODA SUPERB iV je také schopen dobíjet baterii nebo udržovat nabití během jízdy na spalovací motor. To znamená, že je vždy k dispozici dostatek energie k pokrytí delších cest tak, aby byla jízda v městských nízkoemisních zónách lokálně bezemisní. Dojezd na elektrickou energii lze nastavovat v několika stupních na displeji infotainmentu. Energie je také získávána během brzdění díky rekuperaci. Změnou polohy voliče převodovky z pozice D směrem dozadu je aktivován režim B, u kterého přebírá funkci brzd elektromotor a dochází k rekuperaci brzdné energie. Když je převodovka v režimu D a řidič uvolní plynový pedál, začne automobil plachtit, a pokud jede z kopce, dokáže mírně rekuperovat brzdnou energii.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků