10 / 3 810

ŠKODA KAMIQ – nové městské SUV

26.2.2019 |  Štítky: Škoda | CNG | SUV

Vozem Škoda ​KAMIQ rozšiřuje ŠKODA svou nabídku vozů SUV o třetí model pro evropský trh.

Podobně jako u úspěšných modelů ŠKODA KODIAQ a ŠKODA KAROQ pochází název KAMIQ z jazyka Inuitů, obývajících sever Kanady a Grónsko. Popisuje stav, kdy něco přirozeně „padne jako ulité“ za všech okolností. 

Název KAMIQ pokračuje v již zaběhlém názvosloví modelů SUV značky ŠKODA. Názvy větších modelů ŠKODA KAROQ a ŠKODA KODIAQ začínají rovněž písmenem K a končí písmenem Q.

Design
Při pohledu zboku působí vůz mohutným a dynamickým dojmem díky kolům o velikosti 16 až 18" a vysoké kapotě motoru. Bok vozu charakterizují vyvážené proporce, nadčasový design a dynamický, sportovní vzhled. Zadní skupinové svítilny s odrazkami představují novou interpretaci koncových světel, které mají typicky pro značku ŠKODA tvar písmene C. 

Jako první model značky ŠKODA má toto nové SUV ve full LED variantě dělené přední světlomety se světlem pro denní svícení, tvořeným čtyřmi LED prvky, umístěným nad hlavním světlometem. Jako první model značky ŠKODA je KAMIQ vybaven předními a zadními dynamickými směrovými světly. Po aktivaci směrového světla se jednotlivé diody rozsvěcí po sobě směrem od vnitřní po vnější. 

Interiér
KAMIQ je druhý model značky ŠKODA s novým konceptem pojetí interiéru. Interiéru dominuje samostatný displej s úhlopříčkou 9,2", umístěný v zorném poli řidiče, který je jedním největších ve třídě. Charakteristická linie kolem samostatného displeje kopíruje tvar kapoty motoru a vytváří také ergonomicky tvarovanou opěrku ruky, která ovládá dotykovou obrazovku. 

Interiér nového SUV značky ŠKODA překvapí kromě velkorysého prostoru i komfortní výbavou, která byla dosud známá spíše z vozů vyšších tříd. Mezi tyto prvky patří například vyhřívaný volant a vyhřívané čelní sklo. Vůz ŠKODA KAMIQ nabízí na přání kromě vyhřívaných předních sedadel i vyhřívání zadních sedadel.

Karoserie
Délka nového vozu ŠKODA KAMIQ činí 4 241 mm, šířka 1 793 mm, výška 1 531 mm. Základní objem zavazadlového prostoru je 400 l. Sklopením opěradel zadních sedadel lze objem zavazadlového prostoru rozšířit na 1 395 l. Na přání je k dispozici také sklopné opěradlo sedadla spolujezdce. Díky tomu lze bez problému převážet i předměty o délce až 2 447 mm.

Pohonné jednotky
Všechny motory jsou vybaveny Start-Stop systémem. Samozřejmě splňují emisní normu Euro 6d-TEMP. Základní tříválcový motor 1,0 TSI má výkon 70 kW. O přenos hnací síly se stará pětistupňová manuální převodovka.

Motor 1,0 TSI o výkonu 85 kW je standardně dodáván s manuální šestistupňovou převodovkou. Na přání je nabízena také automatická sedmistupňová převodovka DSG. Vrcholnou motorizaci tvoří čtyřválcový motor 1,5 TSI o výkonu 110 kW. Také tento motor je standardně dodáván s manuální šestistupňovou převodovkou, na přání je nabízena automatická sedmistupňová převodovka DSG.
 
Čtyřválcový naftový motor 1,6 TDI má výkon 85 kW je standardně vybaven systémem SCR se vstřikováním AdBlue. Úsporný vznětový motor je standardně dodáván s manuální šestistupňovou převodovkou. Na přání je k dispozici automatická sedmistupňová převodovka DSG.  
 
Ekologickou variantou nového vozu ŠKODA KAMIQ je moderní verze motoru 1,0 G-TEC. Tento tříválcový motor s pohonem na zemní plyn má výkon 66 kW. V porovnání s konvenčními motory produkuje méně emisí. Tento motor je dodáván s manuální šestistupňovou převodovkou. 

Bezpečnost
ŠKODA KAMIQ nabízí nejmodernější asistenční systémy. Asistent pro udržování vozidla v jízdním pruhu (Lane Assist) a Front Assist jsou součástí standardní výbavy. Front Assist včetně funkce nouzové brzdy a prediktivní ochrany chodců sleduje pomocí radaru ve městě prostor před vozidlem a pomáhá tak předcházet nehodám. Asistent pro udržování vozidla v jízdním pruhu (Lane Assist) rozpozná pomocí kamery jízdní pruhy na silnici. Na cestách po dálnici až do rychlosti 210 km/h pomáhá řidiči také adaptivní tempomat (ACC), který je dostupný na přání. Asistent rozpoznání únavy (Driver Alert), který je dostupný na přání, varuje v případě poklesu koncentrace řidiče.
 
Asistent změny jízdního pruhu (Side Assist), který je dostupný na přání, rozpozná pomocí dvou radarů na zádi, když se zezadu blíží vozidla, která mají v úmyslu předjíždět nebo se již nacházejí v mrtvém úhlu. Součástí asistenta změny jízdního pruhu (Side Assist) je i asistent vyparkování (Rear Traffic Alert), který při vycouvání z parkovacího místa upozorňuje na objekty, které se nachází za vozidlem. 

Konektivita
Nový vůz ŠKODA KAMIQ nabízí tři infotainment systémy. Samostatná centrální obrazovka vrcholného infotainment systému Amundsen, která je umístěna vysoko v přístrojové desce v zorném poli řidiče, má velikost displeje 9,2". Společně s 10,25" displejem Virtuálního Kokpitu, který nabízí pět režimů zobrazení Classic, Basic, Modern, Sport a Extended, se tak jedná o jedny z největších displejů ve své třídě.

Díky stálému připojení k internetu nabízí vůz ŠKODA KAMIQ službu Tísňového volání (eCall) a Proaktivní servis. V případě nehody odešle vozidlo svou aktuální pozici a stav integrovaným záchranným složkám.
 
Vysoký stupeň konektivity umožňuje také služby z balíčku Vzdálený přístup (Remote Access). Pomocí aplikace ŠKODA Connect App nebo přes webový portál ŠKODA Connect je možné dálkově zamknout nebo odemknout vůz ŠKODA KAMIQ nebo zkontrolovat, zda jsou všechna okna zavřená. Kromě toho může řidič pohodlně na dálku nebo například z domova zjistit, kolik paliva zbývá v nádrži, nebo si zobrazit další údaje o voze nebo k absolvované jízdě, jako stav najetých kilometrů nebo rychlosti. 

Simply Clever
ŠKODA KAMIQ má na palubě více než 20 Simply Clever prvků. Jako první vůz ve své třídě nabízí na přání inteligentní ochranu hrany dveří. Při otevření dveří se automaticky vysune plastová lišta. Tento prvek chrání vůz ŠKODA i vozy v okolí před poškozením v městských zónách s úzkými parkovacími místy. Při nakládání víkendového nákupu přijdou vhod na přání dostupné elektricky ovládané páté dveře. Otevírají se a zavírají stisknutím tlačítka. Díky zabudované funkci Tip-To-Close stačí za víko krátce zatáhnout a to se začne zavírat.

Světová premiéra modelu se uskuteční v březnu 2019 na autosalonu v Ženevě.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků