10 / 3 810

PEUGEOT i-COCKPIT: Obdivovaný přesto nikdy neokopírovaný symbol značky Peugeot

19.5.2020 |  Štítky: Peugeot

První Peugeot i-Cockpit se představil v roce 2010 v koncepčním voze SR1, o dva roky později se poprvé objevil i v sériovém voze, Peugeot 208. Počet uživatelů překročil už 5 milionů. Dnes je i-Cockpit symbolem značky Peugeot a součástí její DNA.

Zásadní znakem je specifické uspořádání místa řidiče. Umožňuje, aby byly informace přímo v jeho zorném poli.  Řidič tak nemusí vůbec spouštět oči ze silnice. V kombinaci s kvalitou a přesným nastavením podvozku vozů Peugeot se i-Cockpit významně podílí na potěšení z jízdy, na které klade značka Peugeot velký důraz.

Převzatý z koncepčního vozu
Peugeot 208 byl sice v roce 2012 prvním sériově vyráběným vozem vybaveným systémem Peugeot i-Cockpit, ale přípravné fáze by se neobešly bez koncepčních vozů, které sloužily jako laboratoře nápadů. Za premiéru myšlenky i-Cockpitu lze považovat představení konceptu Peugeot SR1 v roce 2010 - šlo o první práci designérů pod vedením nového šéfdesignéra Gillese Vidala, čímž byla zahájena nová éra designu značky Peugeot. Od této chvíle se u všech koncepčních vozů značky objevovala místa řidiče Peugeot i-Cockpit. Peugeot Exalt výrazně inspiroval palubní desku nového vozu Peugeot 508. I-Cockpit v novém voze Peugeot 208 (generace 2019) je přímo inspirován koncepčním vozem Peugeot Fractal. 3D přístrojový panel vychází z konceptu Quartz. 

Hlavní části
Peugeot i-Cockpit se od své premiéry ve voze Peugeot 208 (generace 2012) nepřestal nikdy vyvíjet. S každým novým modelem se objevovaly další inovace, ale hlavní složky zůstávají zachovány:

  • kompaktní volant pro lepší pocit z řízení a snadnější ovladatelnost;
  • vyvýšená přístrojová deska, počínaje novým vozem Peugeot 3008 s digitálním HD panelem s možností vlastního nastavení a grafickými animacemi;
  • velký dotykový HD displej na dosah ruky i očí;
  • řada ovladačů ve tvaru klavírních kláves (toggles switches) pro přímý a trvalý přístup k hlavním funkcím zajišťujícím komfort.

Peugeot i-Cockpit využívá tříúrovňové vrstvení pro dokonalou ergonomii a bezchybný jízdní komfort:
Zrak: informace jsou přirozeně viditelné, optimálně umístěné v zorném poli řidiče, ten tak nemusí spouštět oči ze silnice;
Ruce: materiály jsou příjemné na dotek, zpracování je vynikající, ovládací prvky jsou dobře ergonomicky umístěné. Ovládání automatické převodovky EAT8 Shift and Park by wire je intuitivní a pohodlné. Doplňují ho ovladače na volantu, aby řidič mohl v případě potřeby řazení rychle převzít, aniž by došlo ke ztrátě automatické funkce;
Tělo: kabina posádku vozu příjemně obklopuje. Přední sedadla poskytují vynikající pohodlí a oporu.

Proč to funguje?
Klíčovou otázkou bylo, jak zajistit, aby se uživatelé různých typů postavy cítili pohodlně a byl vždy zaručen maximální výhled z vozu. Inženýři značky Peugeot vyšli z antropometrických dat získaných po celém světě. Nezáleží totiž na výšce řidiče, je třeba vyhodnotit poměr těla a nohou. Někteří lidé mají v poměru k délce nohou kratší tělo, u jiných je to naopak. Průměrná výška muže je 176 cm, ale délka jeho těla se pohybuje od 87 do 98 cm, a to má přímý dopad na umístění jeho očí a tedy pohledu. Tato antropometrická data umožnila vypočítat rozsah seřízení sedadel a volantu, aby se posílil příjemný bezpečný pocit a optimalizovala se ergonomie na palubě, bez ohledu na výšku řidiče. Dnes je kabinou Peugeot i-Cockpit vybavena převážná většina osobních vozů Peugeot: 208 & 2008 / 308 & 308 SW / Rifter / 3008 & 5008 / 508 & 508 SW.

I-Cockpit 3D
I-Cockpit 3D je novinkou, kterou v roce 2019 přinesl nový Peugeot 208 a následně i SUV Peugeot 2008. Informace jsou stejně jako u všech vozů Peugeot umístěny do zorného pole řidiče. V závislosti na úrovni výbavy se na přístrojové desce Peugeot i-Cockpit 3D zobrazují informace jako ve stíhacím letounu ve formě hologramu. Údaje jsou dynamické, zobrazují se blíž k očím řidiče dle své důležitosti nebo naléhavosti, čímž se zvyšuje jeho reaktivita přibližně o půl sekundy. I-Cockpit 3D zlepšuje jízdu v každém ohledu: účinnost, čitelnost a bezpečnost jsou na nejvyšší úrovni. Nad přepínači v centrální části je k dispozici dotykový 10palcový displej (v závislosti na úrovni výbavy). Lze jej ovládat jak pomocí ikon umístěných vedle přepínačů (toggle switches), tak pomocí nového systému hlasového ovládání.

 

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků