10 / 3 779

Opel GT X Experimental: Výrazná vize budoucnosti Opelu

22.8.2018 |  Štítky: Opel

Opel prezentuje vzrušující a efektivní mobilitu budoucnosti formou nové studie Opel GT X Experimental. Jde o výrazné elektrické SUV s profilem kupé, dlouhé 4,06 m a pěti dveřmi, které překypuje inovativními nápady. Studie GT X Experimental zhmotňuje hodnoty a vize značky Opel a stává se základnou pro další produkty, vyvinuté v rámci strategického rozvojového plánu PACE!, představeného v listopadu 2017.
 
„Máme naprosto jasnou vizi, jakým směrem se chceme v budoucnosti ubírat – a plán PACE! slouží jako náš kompas,“ říká Michael Lohscheller, šéf automobilky Opel. „Koncentrujeme se na silnou identitu značky, definovanou našimi tradičními hodnotami: Dostupností, německou precizností, vzrušujícím stylem... Naše značková studie ukazuje, jak se tyto atributy v budoucnosti promítnou do našich dalších produktů. Konstrukční a designové týmy automobilky Opel tyto pilíře zapracovali do studie Opel GT X Experimental způsobem, který doslova bere dech. Studie prostě dává jasný pohled na to, jak si Opel představuje nabídku mobility v blízké budoucnosti.“
 
Nadšení pro demokratizaci technických inovací je hybnou silou průkopnického ducha značky Opel
Opel spustil intenzívní proces systematické reflexe svých hodnot. Opel se chlubí 156 let dlouhou tradicí precizní průmyslové výroby a bezmála 120-letou tradicí výroby automobilů. A vždy jej charakterizovala snaha o zpřístupňování nejmodernějších technických inovací a technologií nejširšímu okruhu zákazníků. I do budoucna chce být značka pevně ukotvená do svých německých kořenů. Tzv. “nová německost” přebírá to nejlepší z tradičních německých hodnot: Excelentní konstrukční erudici a mimořádný tlak na stoprocentní funkčnost, kvalitu a spolehlivost – a obohacuje je otevřeností a skutečnou péči o člověka a jeho potřeby.
Nová studie GT X Experimental zhmotňuje bohaté tradice značky a slibuje vzrušující budoucnost. Kombinuje německé konstrukční umění, přesnost a kvalitu s vizionářskými inovacemi, takže dává náhled na podobu chystaných automobilů Opel, které vyjedou v polovině budoucího desetiletí. Tyto Opely budou výrazné, stylově čisté a zároveň mimořádně dostupné a orientované na potřeby zákazníků.
Opel se rozhodl symbolicky přetavit svoji vizi automobilové budoucnosti do podoby kompaktního SUV délky jen 4063 mm (rozvor 2625 mm, šířka 1830 mm, výška včetně antény 1528 mm). SUV modely jsou aktuálně nejpopulárnějšími vozy na automobilovém trhu a Opel chce tyto vzrušující vozy udělat ještě dostupnějšími. Proto SUV modely musí být efektivnější, než doposud – a právě proto studie Opel GT X Experimental využívá velmi lehkou architekturu, má kompaktní rozměry a jezdí na 17-palcových kolech, která však díky svému unikátnímu designu vypadají mnohem větší, přičemž nesnižují jízdní komfort.
Jako potvrzení závazku, že v horizontu roku 2024 bude Ope nabízet elektrifikovanou verzi v každé své modelové řadě, má GT X Experimental plně elektrický pohon. Zdrojem energie je kompaktní Li-Ion baterie nové generace, která umožňuje bezkontaktní indukční nabíjení. Studie GT X Experimental je připravena pro autonomní řízení tzv. Level 3 – tedy řidič musí být vždy připraven reagovat na výzvu systému a aktivně zasáhnout do řízení.
 
Čistý a výrazný: To je design příštích Opelů
Mark Adams, šéfdesigner automobilky Opel, se svým týmem vyvinul celou filozofii specificky německého designu, který kombinuje stylovou čistotu s emocionální výrazností. Při vývoji studie GT X Experimental byla každá běžná funkce a odpovídající konstrukční prvek automobilu kriticky přehodnocen – tak, aby odstraněním všech nadbytečných designových prvků bylo dosaženo extrémně čistého stylingu. Opel tento postup označuje za „vizuální detoxikaci”.
Karoserie studie Opel GT X Experimental má výrazné proporce harmonicky propojené s nádherně strukturovanými splývajícími plochami. Siluetu karoserie akcentuje zřetelná grafická identita, oddělující spodní a horní část. Spodní část je lakovaná do světle šedé barvy, horní část včetně kapoty, skel kabiny a střechy má tmavě modrou až černou barvu Night Blue. Jednotlivé barvy odděluje výrazný pás typicky žlutého laku Opel, který se táhne po celé délce vozu a vizuálně zvýrazňuje dynamiku konceptu. Toto barevné schéma revitalizuje tradiční barevnou kombinaci značky Opel: Šedá/černá/žlutá.
Posádka konceptu GT X Experimental má pohodlný přístup do interiéru díky čtveřici bočních dveří bez středových sloupků, které se vyklápějí v širokém úhlu 90 stupňů, přičemž zadní dveře mají závěsy vzadu. Panoramatické čelní sklo plynule přechází do střešního okna, které se táhne až nad zadní sedadla.
Designéři Opel na absolutní minimum zredukovali také tradiční spáry mezi karosářskými panely. Horní spáru bočních dveří zakrývá žlutý akcentní pás probíhající touto oblastí pod střechou, zadní spára zadních bočních dveří je společná se vzhůru výklopným víkem zavazadlového prostoru. Dveře nemají konvenční kliky ani vnější zpětná zrcátka – zrcátka jsou nahrazena výsuvnými miniaturními kamerami, integrovanými do žlutého dělicího pásu na bocích po přední kapotou.
  
Opel Compass a Opel Vizor vytvářejí novou vizuální identitu budoucích Opelů
Studie GT X Experimental poprvé prezentuje také nový styling přední a zadní části budoucích modelů značky Opel. Tzv. „Opel Compass“ organizuje designové prvky kolem výrazné horizontální a vertikální osy, které se protínají v blesku loga automobilky. Legendární logo značky je nyní ústředním bodem více, než kdy dříve. Podélný středový prolis v přední kapotě reprezentuje vertikální osu, která je opticky prodloužena až pod logo Opel. Horizontální osu symbolizují denní světla v typickém profilu křídla.
Také zadní část konceptu evokuje konfiguraci „tváře“ vozu a prvky „Opel Compass“ s logem uprostřed, podélnými koncovými světly v profilu křídel a s vertikální linií procházející středem karoserie od ploutvičky střešní antény přes zadní čelo až po zvýrazněnou hranu v zadním nárazníku.
 
V zájmu docílení co nejčistšího designu vytvořili stylisté automobilky Opel i novou „tvář“ vozu, která vyjadřuje průkopnického ducha značky – „Opel Vizor“. Jde o celistvý modul, který pod tmavě tónovaným plexisklem rámuje všechny hi-tech prvky, jako jsou logo blesku Opel z LED diod (ty svojí měnící se barvou signalizují provozní stav vozu), LED Matrix světlomety, denní světla v profilu křídla i kamery a senzory asistenčních systémů a funkcí pro autonomní jízdu. Elegantní modul Opel Vizor“ se táhne po celém předním čele vozu bezprostředně pod spodní hranou přední kapoty. „Opel Vizor“ bude typickým designovým prvkem všech budoucích modelů Opel po roce 2020.
 
Interiér „Pure Panel“: Vizuální a digitální detoxikace pro oázu relaxu
Také vzdušný interiér studie Opel GT X Experimental je koncipovaný podle stejných principů jako exteriér a reprezentuje tedy podobný „vizuální detox“. Panoramatické čelní okno, které tvoří jediný kus s prosklenou střechou, a nedělená okna ve dveřích zvýrazňují stylovou jednoduchost kabiny, která však ukrývá řadu vyspělých inovací. Dominantním prvkem interiéru je přístrojový panel, integrovaný do modulu „Pure Panel“. Jediná široká obrazovka dokazuje, že tradiční plejáda displejů, tlačítek a ovladačů, jak je známe ze současných vozů, bude v blízké budoucnosti zbytečná. Pure Panel umožňuje řidiči přístup k nejmodernějším technologiím a poskytuje mu i všechny důležité informace.
Čistotu designu interiéru dokumentuje promyšlené umístění mřížek ventilace – ty se ukrývají za obrazovkami, takže nenarušují čisté povrchy kabiny. Pure Panel dokládá, jak Opel a jeho technologie dokážou zjednodušovat zákazníkům život. Dvě obrazovky u levého a pravého okraje přístrojového panelu nahrazují vnější zpětná zrcátka. Displeje přenášejí obraz z malých výsuvných kamer. Také tvar volantu, jehož středová část aplikuje filozofii „Opel Vizor“, byl výrazně zjednodušený.
V čistém „hi-tech“ stylu je vyvedený celý interiér. Například čtyři samostatná sedadla se zdánlivě vznášejí v prostoru, pod opěrkami hlav mají odnímatelné reproduktory, které lze využít i mimo vůz. Téma trojúhelníku se zkosenými hroty se opakuje i na opěradlech sedadel a pedálech plynu a brzdy. 
Studie už více než 50 let naznačují budoucnost značky Opel
Název „GT X Experimental“ je reminiscencí průkopnické studie Experimental GT automobilky Opel z roku 1965 – dostupného kupé, které bylo historicky vůbec první studií evropského výrobce automobilů. Dodatek v názvu „X“ dokumentuje záměr Opelu rozšiřovat svoji nabídku SUV modelů: V roce 2021 má být 40 procent všech prodaných automobilů značky Opel typu SUV.
 
Opel už dlouhá desetiletí využívá koncepční studie k naznačení svého dalšího směřování. Mnoho studií se sice nikdy nedostalo do sériové výroby, všechny ale značce pomáhaly nastavovat mantinely pro připravované modely. Z tohoto pohledu tři (zatím) poslední studie automobilky Opel jasně dokumentují konzistenci jejího vývoje: Studie Monza Concept z roku 2013 reflektuje úsilí Opel o vyšší efektivitu (lehká konstrukce, prostorově úsporné uspořádání komponentů, moderní pohony), studie GT Concept z roku 2016 posunula efektivitu na novou úroveň svým jednoduchým a čistým stylingem a ještě dále tyto atributy posouvá právě představená studie GT X Experimental. 
Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků