10 / 3 829

Nový sportovní pick-up Ford Ranger Raptor přichází do Evropy

21.8.2018 |  Štítky: Ford | Pick-up

Ford dnes oznámil, že nový Ranger Raptor, nejrobustnější a nejostřejší verze nejprodávanějšího pick-upu v Evropě, míří na evropské trhy. Premiéru má na veletrhu Gamescom v německém Kolíně nad Rýnem.

Historicky první Ranger Raptor je určen vyznavačům sportovní jízdy mimo zpevněné komunikace. Vyvinula ho divize Ford Performance a na evropský trh zamíří v polovině roku 2019. Poháněn je bi-turbo variantou vznětového motoru Ford 2.0 EcoBlue, která dosahuje výkonu 157 kW (213 koní) a točivého momentu 500 Nm. Motor je spřažen s novou 10stupňovou samočinnou převodovkou.
Majestátnímu vzhledu, který je výsledkem impozantních rozměrů Rangeru a extrémního stylingu, odpovídá speciální podvozek Ford Performance, optimalizovaný pro rychlou jízdu v terénu. Vynikající je rovněž průchodnost terénem.
 
Společnosti Ford a Microsoft dnes také poprvé oznámily, že nový Ranger Raptor se objeví v nové závodní hře Forza Horizon 4. Dosud nevídané schopnosti tohoto pick-upu si tak bude moci vyzkoušet ještě širší okruh fanoušků. Gamescom je největší veletrh počítačových her v Evropě a nový Ranger Raptor je historicky prvním automobilem, který zde slaví svoji veřejnou premiéru.
 
Robustní, ale propracovaný
Ranger Raptor dostal speciální žebřinový rám vyztužený díly z vysokopevnostní oceli, aby vydržel i útrapy terénních závodů.
Odpružení je zkonstruované a naladěné tak, aby řidiči umožnilo absolutní kontrolu nad vozem spolu s vysokým komfortem i při rychlém pohybu v těžkém terénu. Tlumiče pérování FOX s technologií Position Sensitive Damping poskytují vysoký tlumící účinek při extrémním nasazení, zatímco v běžnějších podmínkách tlumí jemněji a přispívají tak k vyššímu komfortu.
 
Působivá forma i funkce
Nový Ranger Raptor se představuje v modrém odstínu Ford Performance Blue, oživeném kontrastními akcenty v šedé barvě Dyno Grey. Jeho agresivní design vychází z požadavků na dynamiku a funkčnost.
Dramatická nová maska je inspirovaná prvním továrním sportovním terénním pick-upem světa, Fordem F-150 Raptor. Obklopují ji výbojkové světlomety a nový nárazník, uchycený na žebřinovém rámu. V nárazníku jsou zakomponovaná nová LED mlhová světla s funkčními otvory, které zlepšují obtékání vzduchu okolo karoserie.
Výrazné rozšířené přední blatníky z kompozitu odolají poškození při jízdě v terénu a vytvářejí potřebný prostor pro delší zdvihy pérování a velké pneumatiky. Boční nášlapy jsou tvarované tak, aby zachytávaly odletující kamení, které by jinak naráželo do zadních partií vozu. Navíc jsou opatřeny odtokovými otvory, aby se v nich nehromadila voda, ale ani písek, bláto a sníh.
 
Připraven na jakýkoliv terén
Ranger Raptor je vybaven systémem Terrain Management Systém se šesti jízdními režimy, které přizpůsobí charakteristiku vozu různým provozním scénářům:
• Normal – důraz na komfort, spotřebu a snadné ovládání
• Sport – pohotovější reakce pro svižnější jízdu po silnici
• Tráva/Štěrk/Sníh – pro bezpečnou a jistou jízdu na kluzkých a nerovných površích
• Bláto/Písek – optimální trakce v hlubokých deformovatelných podkladech
• Kamení – pro pomalu jízdu kamenitým terénem, kde je rozhodující především plynulost
• Baja – pro sportovní jízdu vysokou rychlostí v terénu, jako se jezdí například na slavném pouštním závodu Baja Desert Rally
 
Ford podrobil výkonný motor 2.0 EcoBlue bi-turbo i novou 10stupňovou samočinnou převodovku rozsáhlému testování, které mělo prokázat výdrž agregátu při extrémním zatížení. Při jedné ze zkoušek běželo vysokotlaké i nízkotlaké turbodmychadlo 200 hodin pod takovou zátěží, že se obě rozžhavila doruda. V nižších otáčkách pracují obě turbodmychadla společně. Při vyšších pístových rychlostech pak vládne větší nízkotlaké dmychadlo, které umožňuje motoru dosáhnout maximálního výkonu.
 
Praktické funkce vždy po ruce
Součástí výbavy nového Rangeru Raptor je komunikační a zábavní systém Ford SYNC 3, který umožňuje ovládat audiosystém, navigaci a připojené telefony prostřednictvím jednoduchých, konverzačních hlasových pokynů. SYNC 3 je kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto™ a disponuje rovněž softwarovým rozhraním SYNC AppLink pro hlasové ovládání podporovaných mobilních aplikací.
Osmipalcovou dotykovou obrazovku systému SYNC 3 lze ovládat podobnými gesty jako na chytrých telefonech. Navigace má speciální funkci, který při jízdě v odlehlých končinách zaznamenává trasu průjezdu, aby řidič věděl, kudy se případně lze vrátit. Konektivitu zajišťuje zabudovaný modem FordPass Connect.
 

V České republice se nový Ford Ranger Raptor objeví kolem poloviny příštího roku.
Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků