10 / 3 835

Nové BMW iX3

14.7.2020 |  Štítky: BMW | elektrický pohon | elektromobily

První čistě elektrický vůz značky BMW a současně první čistě elektrický model BMW X. Spojuje lokálně bezemisní provoz s typickou radostí z jízdy BMW a prostorností kombinovanou s praktičností úspěšného BMW X3. V České republice jej lze objednávat od konce července.​

Nové BMW iX3 se právě představilo světu. ​

  • BMW X3 je k dispozici se zážehovými a vznětovými motory, jako plug-in hybridní verze a nyní v podobě BMW iX3 také jako čistě elektrický vůz.
  • Elektromotor, jednostupňový převod a výkonová elektronika v jednom celku pohánějícím zadní nápravu. Motor s elektromagnetickým buzením nevyužívá žádné cenné kovy.
  • Maximální výkon 210 kW/286 k a točivý moment 400 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,8 s, maximální rychlost 180 km/h. S baterií 80 kWh dojezd 460/520 km (WLTP/NEDC).
  • Dvě velmi bohaté výbavy, specifický design s prvky BMW i a optimalizovaná aerodynamika
  • Komplexní přístup pro snižování CO2 stopy
  • Zahájení prodeje koncem roku 2020 v Číně, následně i v dalších zemích.

V České republice jej lze objednávat od konce července za cenu od 1 859 000 Kč.
Dodávky prvních vozů jsou plánované na leden příštího roku, kdy bude spuštěn prodej v Evropě. Čistě elektrický pohon nového BMW iX3 umožní získání elektrických registračních značek „EL“, které opravňují parkování na různých zónách placeného stání a zajišťují výjimku z povinnosti mít na dálnicích dálniční známku. Stejně jako ostatní elektrické vozy, také BMW iX3 je osvobozeno od placení silniční daně vztahující se na firemní vozy.

První BMW kategorie Sports Activity Vehicle s čistě elektrickým pohonem.
Nové BMW iX3 je prvním automobilem modelové nabídky hlavní značky poháněným čistě na elektrický pohon. Je to vůbec poprvé, co je čistě elektrický systém pohonu kombinován s robustností, víceúčelovou funkčností a prostorností, pohodlím a typickými sportovními jízdními vlastnostmi modelů BMW X. Nejnovější inovace novému BMW iX3 propůjčují maximální výkon 210 kW/286 k, dojezd až 460 kilometrů ve zkušebním cyklu WLTP (ekvivalent až 520 km v testovacím cyklu NEDC). Na míru navržené produkty a služby od BMW Charging a inovativní digitální služby BMW Connected Charging nabízejí zákazníkům široké možnosti, pokud jde o jednoduché, rychlé a pohodlné nabíjení vysokonapěťové baterie doma, v zaměstnání nebo na cestách.

Prodeje nového BMW iX3 začnou uvedením na čínský trh koncem roku 2020. Elektricky poháněné vozidlo kategorie Sports Activity Vehicle se bude vyrábět v čínské továrně ve městě Šen-jang, která je společným podnikem společností BMW a Brilliance Automotive. V Šen-jangu se vyrábějí také komponenty pohonu BMW eDrive. Nové BMW iX3 je proto prvním elektrickým modelem značky, který je vyroben pro export z Číny.

Power of Choice: Modelová řada BMW X3 s flexibilní technologií systému pohonu a komplexní strategií nabíjení
Nové BMW iX3 je plnohodnotným automobilem kategorie Sports Activity Vehicle, jehož nesčetné kvality jsou zakořeněny v koncepci globálně úspěšného, tradičně poháněného modelu BMW X3. Díky tomuto na budoucnost orientovanému přístupu se BMW X3 stane prvním modelem značky, který bude k dispozici s vysoce efektivními zážehovými a vznětovými motory, s lokálně bezemisním plug-in hybridním pohonem a také v čistě elektrické verzi. BMW iX3 má specifický pomocný rám zadní nápravy a speciálně navržený podvozek. Kromě okamžitého nástupu výkonu jeho elektromotoru a pro tento model jedinečného naladění podvozku nabízí kombinaci sportovního, agilního ovládání s vynikající směrovou stabilitou a nejvyšší možnou trakcí za nepříznivých povětrnostních podmínek a na nezpevněném povrchu.

Pozitivní environmentální hodnocení po celou dobu životnosti vozidla.
BMW iX3 překonává vznětový model BMW X3 xDrive20d ve fázi používání o více než 30 procent při nabíjení elektřinou z evropského  energetického mixu a o přibližně 60 procent, pokud je nabíjeno výhradně zelenou energií. Pozitivní vliv na ekologickou stopu automobilu má také rozsáhlé použití druhotných surovin při výrobě hliníkových odlitků a termoplastů, absence vzácných surovin díky inovativní konstrukci elektromotoru a plošné využití obnovitelné energie při výrobě nového BMW iX3, včetně výroby článků pro vysokonapěťovou baterii. 


SYSTÉM POHONU

Maximální hospodárnost pro špičkový dojezd.
Elektromotor, řídicí elektronika a převodovka nyní tvoří jeden celek. Tímto přístupem se dosáhlo zvýšení hustoty výkonu přibližně o 30 procent ve srovnání s technologií BMW eDrive stávajících elektrifikovaných modelů. Elektrickým pohonem páté generace budou od roku 2021 vybaveny rovněž modely BMW i4 a BMW iNEXT.  Elektrický motor vyvinutý pro nové BMW iX3 produkuje maximální výkon 210 kW/286 k a z nulových otáček nejvyšší točivý moment 400 Nm. Nejnovější verze elektromotoru vykazuje mimořádnou účinnost až 93 procent. Dalším prvkem technologie BMW eDrive páté generace je vysokonapěťová baterie s vylepšenou technologií bateriových článků. Baterie je umístěna v podlaze nového BMW iX3 a má kapacitu 80 kWh. Nové BMW iX3 ujede v cyklu WLTP až 460 kilometrů.

Elektromotor: synchronní motor s elektromagnetickým buzením se sportovní charakteristikou a špičkovou hospodárností.
Nová technická řešení s celou řadou inovativních detailů dodávají motoru působivý výkon a vynikající hospodárnost. V novém BMW iX3 je použit synchronní elektromotor s elektromagnetickým buzením, který se značně liší od obvyklých elektrických strojů používaných aktuálně na trhu. Buzení rotoru neprobíhá permanentními magnety, nýbrž aktivně přívodem elektrické energie vytvářející magnetické pole. Díky tomu nejsou při výrobě elektromotoru potřeba vůbec žádné vzácné kovy, což znamená, že BMW Group není závislá na jejich dostupnosti. Elektromotor může dosahovat až 17 000 1/min. Maximální výkon 210 kW/286 k je k dispozici už od nízkých otáček a zůstává dostupný až do červeného pole nebo maximální rychlosti automobilu. Nové BMW iX3 zrychluje z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy, což ho posouvá do teritoria konvenčně poháněného BMW X3 xDrive30i. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 180 km/h. Kompletní elektrický pohon nového BMW iX3, který tvoří do jedné skříně umístěný elektromotor, řídicí elektronika a převodovka, se nachází v pro tento model specifickém pomocném rámu zadní nápravy. Díky vynikající trakci a znamenité směrové stabilitě vůz nabízí výjimečné jízdní vlastnosti na sněhu, ledu a nezpevněném povrchu. Jeho pokročilý stabilizační systém s technologií ARB (blízko sebe umístěnými regulačními prvky protiprokluzového systému) umožňuje zachovat ničím nenarušovaný pohyb vpřed i na špatném povrchu vozovky a za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Adaptivní rekuperace: Inteligentní konektivita zvyšuje hospodárnost a jízdní komfort.
Tato inovativní funkce využívá inteligentní konektivitu k prodloužení dojezdu vozu i zvýšení jeho jízdního komfortu. Například blíží-li se automobil ke křižovatce, úseku s omezenou rychlostí nebo vozidlům tvořícím kolonu před tímto úsekem, BMW iX3 začne automaticky plně rekuperovat, což zintenzivňuje účinek zpomalování a současně zvyšuje množství energie ukládané zpět do vysokonapěťové baterie. Řidič může v menu systému iDrive zvolit vysokou, střední či nízkou rekuperaci kinetické energie, která probíhá v každé jízdní situaci. 

Vysokonapěťová baterie: Vysoká hustota energie, kontrolované použití surovin.
Konstrukce byla vyvinuta speciálně pro BMW iX3, nicméně pro další elektrické modely BMW bude odpovídajícím způsobem přizpůsobena. Baterie je umístěna nízko v podlaze vozidla a tvoří nedílnou součást karoserie. Samostatné, elektricky ovládané nezávislé topení zaručuje, že vysokonapěťová baterie dosahuje po nastartování automobilu trvale vysoké účinnosti, a to dokonce i v extrémně nízkých venkovních teplotách (až do –30 °C).

Kombinovaná nabíječka a rychlé nabíjení příkonem až 150 kW.
Nabíječka CCU (Combined Charging Unit) nového BMW iX3 umožňuje extrémně vysokou flexibilitu, pokud jde o zapojení automobilu do nabíjecích stanic různých typů, což znamená, že automobil lze nabít snadno a rychle po celém světě. U vysokovýkonných stanic, které poskytují ultrarychlé nabíjení na klíčových silničních tazích, mohou elektrifikované modely společnosti BMW Group využívat nabíjecí výkon až 150 kW. Vysokonapěťovou baterii nového BMW iX3 lze nabíjet proudem z konvenčních domácích nebo třífázových zásuvek, nabíječkou Wallbox nebo u veřejných nabíjecích stanic. Když je vůz zapojen k nabíjecí stanici Wallbox, lze vysokonapěťovou baterii nabít z 0 na 100 procent za 7,5 hodiny výkonem 11 kW. Rychlonabíjecí stanice se stejnosměrným proudem (DC) dokáže baterii nabít z 0 na 80 procent kapacity za 34 minut. Desetiminutové nabíjení na jedné z těchto stanic stačí podle testovacího cyklu WLTP na dalších 100 km dojezdu.
Nové BMW iX3 má kombinovanou nabíjecí zásuvku CCS AC/DC umístěnou nad pravým zadním kolem.


DESIGN

Rozměry modelu BMW X a dobře známé prvky BMW i.
Aerodynamiku vozu optimalizují jedinečné modifikace předního a zadního nárazníku, z větší části uzavřená maska chladiče ve tvaru ledvinek a nově vyvinutá kola z lehké slitiny. Uvážlivě umístěné modré akcenty navíc odrážejí jeho technologické spojení se značkou BMW i. Linie a plochy navržené v novém designovém stylu BMW dodávají BMW iX3 přitažlivost automobilu kategorie Sports Activity Vehicle. Mohutnost, dlouhý rozvor, krátké převisy a mírně šestiúhelníkové podběhy kol poukazují na sportovní všestrannost modelů BMW X. Propracovaně výrazný vzhled a sportovně elegantní exteriér zdůrazňují jednoznačně navržené hrany, které vymezují jednotlivé plochy. Zvýšená poloha sedadel řidiči umožňuje lepší výhled z vozu. Velkorysý prostor na všech pěti sedadlech, prvotřídní vnitřní prostředí a vysoká variabilita plně elektrickému automobilu kategorie Sports Activity Vehicle jsou dalšími prvky vytvářejícími pro BMW typickou radost z jízdy, silný pocit exkluzivity a vysokou úroveň každodenní praktičnosti.

Optimalizovaná aerodynamika vytváří výrazný vzhled.
Pro tento model specifický design přední části je ukázkovým příkladem funkční efektivnosti. Nejvíce přitažlivým prvkem je zde z větší části uzavřená BMW maska ve tvaru ledvinek a přední nárazník. Dvoudílnou masku chladiče, jejíž vnitřní plochy mají síťovanou strukturu, jaká byla dříve k vidění pouze u modelů BMW M, lemuje chromovaný rámeček. V případě BMW iX3 je design masky chladiče doplněn o dobře známou modrou linku BMW i, která vede po vnitřních okrajích ledvinek. Uzavřené plochy uvnitř ledvinek masky chladiče snižují odpor vzduchu a reflektují nižší požadavky na chlazení elektrického pohonu.

Inovativní aerodynamická kola prodlužují dojezd.
Spojení vzduchových clon s inovativními aerodynamicky optimalizovanými koly z lehké slitiny se ukazuje jako vysoce efektivní řešení při usměrňování proudění vzduchu, ovlivňujícího celkový odpor vozu. Podlaha nového BMW iX3 je z velké části zakryta přesně tvarovanými kryty a vzduchovými deflektory, které kopírují obal vysokonapěťové baterie. Aerodynamiku dále zlepšují výztužné vzpěry optimalizující proudění vzduchu kolem předních kol a kryt zadní nápravy. Na vysoce udržitelný charakter vozidla upozorňují modré ozdobné prvky v zadním difuzoru. Boční průduchy v předních blatnících se vyznačují perleťově chromovaným provedením a nesou logo BMW i. Osobitou vizuální identitu nového BMW iX3 dotvářejí modré prvky nástavců prahů a použití charakteristické barvy BMW i na obrysu loga značky na přední kapotě, víku zavazadlového prostoru a krytkách nábojů kol.

Interiér: Prvotřídní prostředí s akcenty specifickými pro daný model.
Také interiér obsahuje modré ozdobné prvky pro zvýraznění odkazu elektrického pohonu. Lze je najít na tlačítku Start/Stop a na páce voliče převodovky. Mezi další specifické detaily patří označení modelu na středové konzole, prahové lišty s logem BMW i, kontrolní displej přizpůsobený přítomnosti elektrického pohonu a standardně dodávané prostorové osvětlení, jehož výchozím barevným nastavením je modrá. 


VÝBAVA

Komfort, prémiové prostředí a na míru navržená funkčnost.
Stejné řešení podvozku jako u konvenčně poháněných verzí BMW X3 přináší známou směs vynikajících jízdních vlastností, příkladného komfortu na dlouhých cestách a robustní všestrannosti při výletech mimo zpevněnou vozovku. Okamžitý nástup výkonu a jedinečné naladění podvozku dodávají novému BMW iX3 sportovní a lehkou ovladatelnost. Zaujme také mimořádnou trakcí a směrovou stabilitou, což umožňuje jistotu při jízdě za všech povětrnostních podmínek a na všech typech povrchů, které majitelé automobilů kategorie Sports Activity Vehicle očekávají. Nové BMW iX3 je standardně vybaveno adaptivním podvozkem s elektronicky řízenými tlumiči.

Řidič, spolujezdec vpředu a tři cestující vzadu si užívají téměř úplně stejné úrovně prostoru jako u běžně poháněných variant BMW X3. A velké rozdíly neexistují ani pokud jde o variabilitu zavazadlového prostoru, pod jehož podlahou se nachází úložný prostor pro nabíjecí kabel nebo kryt zavazadlového prostoru. Díky opěradlům zadních sedadel dělených a sklopných v poměru 40:20:40 lze zavazadlový prostor podle potřeby rozšířit. Objem zavazadlového prostoru nového BMW iX3 se pohybuje mezi 510 a 1560 litry. Pro nové čistě elektrické SAV lze volitelně objednat tažné zařízení pro tažení přívěsu do hmotnosti 750 kg. 

BMW IconicSounds Electric: Nové zvuky pro jízdní zážitky plné emocí.
Jedním z unikátních prvků nového BMW iX3 je simulovaný zvuk pohonu, který si svou premiéru odbývá pod hlavičkou BMW IconicSounds Electric. Zvukový doprovod, který vychází z reproduktorů uvnitř a vně vozu a je speciálně složen pro modely BMW s elektrifikovanými systémy pohonu, dodává zážitku z elektrické jízdy větší emocionální hloubku. Řidič také uslyší akustickou zpětnou vazbu, když sešlápne plynový pedál – vůz nabírá rychlost za doprovodu výrazného zvuku, který se ve vyšších rychlostech nenápadně mísí s hlukem pneumatik. Změny v zatížení motoru signalizuje citlivě modulovaný zvuk. Zvuk vycházející z externích reproduktorů je sladěný s povinnou akustickou ochranou chodců, která je součástí standardní výbavy. Pomocí ovladače iDrive může řidič přejít do nastavení vozidla a jako výchozí zvuk zvolit preferovanou variantu nebo akustickou reakci na pohyby plynového pedálu zcela deaktivovat.

Dvě modelové varianty nabízející atraktivní konfigurace výbavy.
Nové BMW iX3 vyjíždí z továrny s mimořádně velkorysou standardní výbavou „Inspiring“, která zahrnuje širokou škálu detailů navržených pro zvýšení komfortu, bezpečnosti a radosti z jízdy, jako je například třízónová klimatizace včetně funkce předehřívání a předvychlazení. Metalický lak a 19palcová aerodynamická kola z lehké slitiny jsou součástí standardní výbavy nového BMW iX3, stejně jako LED přední světlomety, automatické ovládání víka zavazadlového prostoru, panoramatické prosklené střešní okno, paket Driving Assistant Professional včetně aktivního systému pro udržování rychlosti s funkcí Stop&Go, asistent jízdy v pruzích, varování na změnu jízdního pruhu a nechtěné opuštění jízdního pruhu, systém PDC se senzory vpředu a vzadu, sportovní volant, odkládací paket, kontrola tlaku v pneumatikách a alarm.

Standardní výbava zahrnuje také elektricky nastavitelná přední sedadla. Nejen že je lze stiskem tlačítka posouvat vpřed a vzad, ale elektricky je možné nastavit také výšku a sklon opěradla. Sedadla jsou rovněž vyhřívaná a sedadlo řidiče je vybaveno dalším benefitem v podobě funkce paměti. Na seznamu standardní výbavy je také BMW Live Cockpit Professional, stejně jako příprava pro telefon s bezdrátovým nabíjením a audiosystém s digitálním tunerem DAB+. Cloudový navigační systém BMW Maps, který je součástí BMW Live Cockpit Professional, umožňuje vypočítat trasu a čas příjezdu s ještě větší přesností a rychlostí. Standardní výbava nového BMW iX3 zahrnuje také asistenta BMW Intelligent Personal Assistant, integraci chytrého telefonu s přípravou pro Apple CarPlay a Android Auto a digitální služby pro nabíjení BMW Connected Charging. Aktualizace pro každý řádek softwarového kódu lze importovat bezdrátově, a to buď chytrým telefonem pomocí aplikace My BMW, nebo přímo do vozu přes vestavěnou SIM kartu. Pro zvýšení pohodlí a bezpečnosti jsou k dispozici také BMW Head-Up Displej, asistent dálkových světel a Parking Assistant Plus včetně zadní kamery. A pro ještě exkluzivnější styl a jízdní komfort je v nabídce také BMW ovládání gesty, prostorový zvukový systém Harman Kardon a WiFi hotspot (zde uvedené položky výbavy se vztahují na evropské automobilové trhy a mohou se na jiných trzích lišit).


BMW CHARGING

Inovativní produkty a digitální služby pro jednoduché a uživatelsky přívětivé nabíjení.
Součástí standardní výbavy nového BMW iX3 je v Evropě také karta BMW Charging Card a dobíjecí kabel Mode 3 pro dobíjení vozu na veřejných stanicích. Zákazníci na mnoha trzích taktéž obdrží osobní nabíjecí poukaz, který bude možné buď vyměnit za kredit BMW Charging pro nabíjení v rámci veřejných dobíjecích stanic, nebo použít k pořízení produktů pro domácí nabíjení. Mezi zvláštní produkty patří instalace nabíjecího hardware, zajištění speciálních zelených tarifů pro nabíjení a představení nabíječky Smart Wallbox s rozšířenou konektivitou a funkčností.

Nabíjení doma: Nabídky na míru a balíčky řešení pro potřeby všech.
Nabíjecí poukaz, který je na mnoha evropských trzích součástí standardní výbavy BMW iX3, umožňuje zákazníkům například objednání nově koncipovaného kabelu Flexible Fast Charger bez dalšího příplatku. Tento nový kabel lze použít pro nabíjení BMW iX3 z domácí zásuvky nebo za pomoci adaptéru z výkonné průmyslové zásuvky. Adaptéry přizpůsobené jednotlivým trhům umožňují zákazníkům nabíjet vysokonapěťový akumulátor svých BMW iX3 za použití přibližně šest metrů dlouhého kabelu Flexible Fast Charger výkonem až 11 kW (třífázová zásuvka). Pokud zákazníci zatím nemají použitelnou nabíjecí zásuvku, profesionální instalační služba ji může jednoduše přidat k objednávce. Instalační služba je dalším prvkem paketu BMW Charging a kromě jiného obsahuje i možnost profesionální instalace a nastavení nabíječky Wallbox přímo doma u zákazníka. Dalším možným řešením nabíjení je nabíječka BMW Wallbox s nabíjecím výkonem 11 kW, který je při použití poukazu BMW iX3 nabízen se sníženou cenou.

Nejnovější generace nabíječek Wallbox s rozšířenými funkcemi.
BMW Wallbox, domácí nabíječka nabízená za atraktivních podmínek a cen, je taktéž jedním z produktů, který je k dispozici pro zákazníky BMW iX3. Tato pevná jednotka umožňuje iX3 nabíjet rychle, spolehlivě a pohodlně, a to výkonem až 11 kW. Kromě toho, že díky kompaktnímu řešení šetří místo, zároveň poskytuje uživatelsky přívětivé uspořádání kabelů. Zákazníci navíc mohou pomocí LED indikátoru kdykoliv zkontrolovat stav nabíječky BMW Wallbox. Integrované zařízení pro detekci zbytkového proudu pak umožňuje jednoduchou a nákladově efektivní

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků