10 / 3 812

Mobilita pro megaměsta: Audi AI:ME


Audi vystaví na autosalonu Auto Shanghai 2019 vizionářský koncept mobility pro megaměsta budoucnosti.

Studie s označením Audi AI:ME nabízí kompaktní rozměry, prostorný, progresivní interiér a funkci automatizované jízdy na úrovni 4. Cestující tak mohou libovolně trávit čas uvnitř vozu během cestování. Audi AI:ME jim za tím účelem poskytne rozmanité prvky výbavy ze světa high-tech pro komunikaci, zábavu nebo prostý odpočinek.

Design studie Audi AI:ME dokládá, jak dokonale může elektricky poháněné kompaktní vozidlo snoubit emoce s vynikajícím využitím obestavěného prostoru. Není bez důvodu, že umělé jméno AI:ME naznačuje spřízněnost se studií Audi AIcon pro automatizovanou jízdu na dlouhé vzdálenosti, která byla představena v roce 2017. Podobnost tvarového řešení a konceptu obou studií bude v Šanghaji nápadná, protože v expozici značky Audi na autosalonu Auto Shanghai 2019 bude stát AIcon hned vedle studie slavící světovou premiéru.

Kompaktní uspořádání, elektrický pohon: koncept
Audi AI:ME zaujímá s vnější délkou 4,30 metru a vnější šířkou 1,90 metru stejnou plochu jako současné kompaktní vozy. Rozvor 2,77 metru a vnější výška 1,52 metru naproti tomu signalizují rozměry interiéru, které odpovídají minimálně vozidlům o třídu větším. Této přednosti bylo dosaženo díky uspořádání elektrického pohonu, který umožnil vytvořit krátké převisy karoserie a velkoryse prostorný interiér bez středového tunelu pro spojovací hřídel. Poháněcí jednotka o výkonu 125 kW je uložena na zadní nápravě.

Audi AI:ME má uspořádání interiéru 2+x, které umožňuje rozmanité konfigurace sedadel a zavazadlového prostoru. V případě potřeby mohou vpředu a vzadu cestovat až čtyři osoby.

Audi AI: na cestě k automatizované mobilitě
Audi AI:ME a Audi AIcon jsou dva koncepční automobily, jejichž označení se zkratkou AI poukazuje na řadu inovativních technologií v oblasti mobility. Audi AI je šifrou pro velký počet elektronických systémů, které usnadňují řidiči řízení a zároveň mu nabízejí nové možnosti trávení času uvnitř automobilu. Audi AI kombinuje inteligenci vozidla, která umožňuje automatizované řízení, a interakční inteligenci, jejímž prostřednictvím se vozidlo stane partnerem cestujících. Audi AI:ME navazuje proto již svým označením spojení mezi AI a uživatelem. 

Automatizovaná jízda na úrovni 4 pro klidné cestování ve městě
Automatizované řízení se již dávno etablovalo v železniční nebo dokonce letecké dopravě a nyní způsobí revoluci také v automobilové dopravě. Audi AI:ME je koncipováno pro městský provoz a automatizovanou jízdu na úrovni 4. Systémy úrovně 4 již nevyžadují žádné zásahy, ani pohotovost řidiče, jsou však limitovány jen pro určitou funkční oblast, například pro jízdu na dálnici nebo pro speciálně vybavené oblasti v centrech měst. Na rozdíl od vždy zcela autonomní studie Audi AIcon – vozidla s funkcí autonomního řízení na úrovni 5 – je Audi AI:ME z toho důvodu navíc vybaveno tradičními ovládacími prvky, volantem a pedály.

Interiér jako luxusní útočiště a technicky vyspělá centrála
Audi AI zásadním způsobem mění používání automobilu a výrazně zvyšuje kvalitu pobytu v interiéru vozu. V popředí konceptu interiéru však nestojí klasické propojení řidiče a vozidla prostřednictvím volantu, přístrojů a pedálů, nýbrž pobyt cestujících v automatizovaně jedoucím automobilu. Proto se i konvenční ovládací prvky zasunou v elegantně rafinované choreografii a v klidovém stavu je zakrývá odkládací přihrádka s povrchem ze dřeva ořešáku s otevřenými póry.

Odkládací prostory budou mít v automobilech s funkcí automatizované jízdy mnohem větší význam než dosud. Ve studii Audi AI:ME slouží tomuto účelu nejen kryt konvenčních ovládacích prvků pro řízení vozidla, ale také velké plochy mezi předními sedadly. V nich je ukrytý další inovativní detail v podobě magnetů, které drží na místě odložené poháry nebo talíře z kovu.

Přední sedadla, inspirovaná klasickými křesly z luxusních salonků, nabízejí široké a komfortně čalouněné sedací plochy, potažené tkaninou v teplých odstínech šedé. Opěradla mají klenutý, skořepinový tvar a k sedákům jsou připevněna pouze jedním vertikálním nosníkem. Nejsou-li pedály zapotřebí, může si řidič opřít nohy o podložky pod přístrojovou deskou. Na zadních spojitých sedadlech, protažených až do bočních stěn, si mohou cestující přizpůsobit polohu sezení téměř libovolně.

Výrazným prvkem na bočních stěnách – a zároveň citátem ze studie Audi AIcon – je také v interiéru horizontální zalomení linie bočních oken, protažených hluboko dolů. 

Ovládání vozidla a jeho komunikačních a interaktivních systémů probíhá prostřednictvím systému sledování očí, hlasových pokynů a dotykových ploch umístěných pod okny.

Pod předním oknem se v celé jeho šíři nachází multifunkční trojrozměrný displej OLED, který se uplatňuje především při dialogu se systémem, umožňujícím ovládání pohledem. 

Pro sledování vizuálních výstupů informačního a zábavního systému je vůz vybaven brýlemi s funkcí virtuální reality. Brouzdání po internetu, sledování filmů nebo dokonce interaktivní hraní her se promění ve fascinující zážitky cestujících. 

Naprostou novinkou v interiéru automobilu je použití živých rostlin. Vegetace, která je v často životu nebezpečném biotopu velkoměsta vzácností, pomáhá i v automobilu vytvářet pocit blízkosti k přírodě a zároveň objektivně vylepšuje kvalitu vzduchu. Znečištěný městský vzduch se díky náročné filtrační technice do interiéru studie Audi AI:ME vůbec nedostane.

Nepřehlédnutelná tvář: exteriér
Audi AI:ME bude bezpochyby okamžitě rozpoznatelné již ve vnitřním zpětném zrcátku. Nezaměnitelný výraz jeho tváři dodává šestiúhelníková maska chladiče. Pro značku Audi nové je tvarové řešení karoserie. 

Vidět a být viděn: osvětlení
U autonomně provozovaných automobilů budoucnosti se změní i role světlometů, protože řidič, věnující se jiným věcem, bude jen vzácně potřebovat jasné osvětlení vozovky. Důležitější bude naproti tomu jiná funkce osvětlení, zajišťující komunikaci s ostatními účastníky silničního provozu. Již studie Audi AIcon ukázala, jak zřetelné signály mohou poskytovat svíticí plochy Digital Matrix prostřednictvím pohyblivých grafických zobrazení. 

Světlomety LED na přídi a projektory Micro Matrix mohou stejně jako již u studie AIcon signalizovat snadno rozpoznatelnými symboly například chodci, že mu AI:ME dává přednost, aby mohl přejít ulici.

Pohon pro mnohahodinové cestování
Zadání pro vývoj studie Audi AI:ME zahrnovalo požadavky na provoz ve městě. To znamená, že extrémní hodnoty zrychlení a nejvyšší rychlost na dálnici jsou v tomto případě stejně bezvýznamné jako vysoké rychlosti při průjezdech zatáčkami nebo dojezd pro cestování na dlouhé vzdálenosti. Rychlost jízdy automobilu, jako je AI:ME, se bude převážně pohybovat v rozsahu mezi 20 a 70 km/h. Často přitom bude muset zajišťovat mobilitu po dlouhé hodiny bez možnosti nabíjet akumulátory.

Pro splnění výše uvedených požadavků postačuje sada akumulátorů s kapacitou 65 kWh. V oblasti zadní nápravy studie AI:ME pracuje synchronní elektromotor s permanentním magnetem, který v případě potřeby poskytne nejvyšší výkon 125 kW. Pro plynulou jízdu v městském provozu stačí zpravidla zlomek této hodnoty. Audi AI:ME se dokonce i v městském provozu může pochlubit mimořádně nízkou spotřebou elektrické energie díky rekuperaci kinetické energie a relativně nízké hmotnosti.

„Audi on demand“: inovativní koncepty nabídky
Audi AIcon nabízí kvality soukromého proudového letadla pro překonávání dlouhých vzdáleností na silnicích. PB 18 slouží příležitostnému potěšení na závodních okruzích. A Audi AI:ME je ideálním partnerem pro cestování v městských aglomeracích. Kvarteto konceptů završí čtvrté vizionářské vozidlo na IAA v září 2019.

Jedná se o velmi specializované prémiové automobily, které bude možné objednávat na individuální přání zákazníka. Uvedený přístup reaguje na měnící se požadavky mnoha zákazníků zejména v městských oblastech. Automobily mají být dostupné a využitelné pokud možno v podobě střižené na míru individuálním potřebám, avšak nepočítá se s jejich trvalým osobním vlastnictvím. V platnosti ovšem zůstává požadavek prémiových zákazníků, aby si mohli od poskytovatele Audi objednávat automobily v co nejindividuálnější podobě – a samozřejmě v obvykle vysoké kvalitě, která se již očekává.

Zákazník, který si vozidlo objedná, obdrží automobil podle svého přání a navíc si jej může nechat také dalekosáhle nakonfigurovat podle vlastních přání. Barvu, výbavu interiéru a technickou výbavu na přání lze zadat prostřednictvím aplikace nebo na základě údajů o řidiči, uložených v systému „myAudi“. Již při nastupování se například aktivuje individuálně preferovaná teplota interiéru, ergonomicky dokonalé nastavení sedadel a osobní sbírka hudby.

Tato uživatelsky přívětivá nabídka bude dostupná prostřednictvím aplikace, která kombinuje objednání vozidla, nastavení osobních preferencí uživatele a mnoho dalších funkcí, využitelných během jízdy. Uživetel si objedná své Audi AI:ME a podle potřeby si nechá vozidlo vybavit dvěma nebo více sedadly, případně i dětskou sedačkou. 

Díky propojení mezi domácí sítí a vozem Audi AI:ME mohou uživatelé dokonce po nastoupení do automobilu pokračovat ve sledování filmu, na který se začali dívat doma, a to prostřednictvím brýlí s virtuální realitou. Na zpáteční cestě ze zaměstnání může řidič zavřít oči a v tichu a klidu odpočívat.

Služba „Audi on demand“, dostupná v metropolích několika kontinentů, je již dnes nejlepším příkladem budoucího rozšiřování nabídky značky Audi v její snaze stát se globálním poskytovatelem služeb pro mobilitu. 

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků