10 / 3 810

Kia Proceed: příběh designu moderního hot-hatch konceptu s prvkem ´Luminline´

13.9.2017 |  Štítky: KIA

 
Ikonická studie ve své světové premiéře, byla navržena v evropském návrhářském centru značky Kia. Jedinečný design naznačuje, jak by mohla vypadat příští generace modelu cee’d.

Gregory Guillaume, hlavní návrhář evropské divize společnosti Kia Motors, poznamenal: „Koncept modelu Proceed je naší smělou a podmanivou vizí potenciálního člena příští generace rodiny cee’d. Koncept modelu Proceed, který je ztělesněním ducha a síly současného modelu pro_cee’d, je prodloužený hot-hatch, který vyjadřuje energickou duši značky Kia. Je ambasadorem všech našich emocí, našich tužeb a našich dynamických hodnot. Je to znovuzrozený model pro_cee’d, krásnější než kdykoli předtím.“
 
„pro_cee’d byl vždy vzorovým výkonnostním modelem automobilky Kia v rámci rodiny cee’d. Již od své premiéry v roce 2008 byl ztělesněním všech našich řidičských tužeb a model, který přišel po něm v roce 2012, tuto dynamickou linii rozšířil. Avšak s tím, jak mnoho evropských řidičů hledá alternativy k tradičním třídveřovým hot-hatchům, jsme začali přemýšlet o novém vzorovém modelu.“
 
„Prodloužený hot-hatch, který zde vidíte, by pro nás mohl být alternativou. Jedná se o třetí typ karoserie - zachovává si sportovní charakter modelu pro_cee’d, ale byl přepracován a přetvořen tak, aby byl kombinací nápadného nového vizuálního vzhledu s příměsí praktické univerzálnosti. Koncept modelu Proceed je naší vizí toho, jak reinkarnovat energického ducha modelu pro_cee’d a oživit jej pro novou generaci řidičů,“ pokračuje Guillaume.
 
Design exteriéru: impozantní proporce a kompaktní proporce
U nízké, štíhlé a mrštné pětidveřové studie modelu Proceed se snoubí její impozantní proporce s kompaktním profilem, který poukazuje na agilní schopnosti. Siluetu vozu doplňuje řada nápadných designových prvků. Dynamicky pojaté orámování kolem oken navazuje na linii střechy a pokračuje k výklopné zádi. Prosklená střecha a nápadná ‘žraločí ploutev’ zasazená do karoserie a opatřená logem GT zdůrazňuje nepřítomnost středových B-sloupků. To naopak zvýrazňuje dramatickou střešní linii přecházející do zadních partií vozidla. Boční profily akcentují štíhlou okenní čáru konceptu modelu Proceed v kontrastu se zadní částí vozidla.
 
Klíčovým prvkem identity vozu jsou světla denního svícení, která umožňují ostatním řidičům snadno identifikovat modely Kia ve dne i v noci. Za špatných světelných podmínek však vozidla při pohledu z boku postrádají odvážné designové prvky. Koncept modelu Proceed využívá světlo ke zdůraznění své prodloužené karoserie se splývavou zádí. Guillaume poznamenává: „To nás inspirovalo k tomu, abychom učinili další krok, a vyvinuli jsme to, co nazýváme ‘Luminline’ – podsvícený profil prosklení koncepčního modelu Proceed, který vítá řidiče při příchodu k vozu. V noci, když je vůz v pohybu, slouží tento prvek jako působivý vizuální identifikátor.“
 
Mezi další výrazné hmatatelné a vizuální prvky patří atmosféricky podsvícené světlomety v červené barvě, vrstvené zadní výdechy vzduchu a velká 20palcová kola z lehké slitiny se šesti paprsky centrální maticí. Zvlněný povrch zadního světelného proužku je inspirován tekutým feromagnetickým kovem.
Koncepční model Proceed možná představuje nový postoj a proporce, avšak používá řadu nyní již známých designových motivů Kia. Ikonickou ‘tygří masku’, plasticky tvarovanou kapotu s ‘ostrovním’ otvorem inspirovanou modelem Stinger, prolamované čelní sklo, prosklenou střechu po celé délce vozu a jedinečný mix zaoblených panelů karoserie a utažených záhybů, které jsou pro vozy značky Kia typické.
 
Karoserie koncepčního modelu Proceed, včetně nízko uložených ‘Wingcams’, je lakována speciálním červeným odstínem Lava Red. Lava Red je výsledkem vysoce složitého a týdny trvajícího procesu lakování, který zahrnuje kombinaci několika ručně nanášených vrstev černého laku, stříbrného laku s chromovým efektem a červeného laku, čímž vzniká zářivě lesklý povrch. Tato barva je neuvěřitelně citlivá na měnící se světelné podmínky a její hloubka a kovový lesk ještě dále podtrhuje kontury a křivky koncepčního modelu Proceed.
 
Design interiéru: inspirován zakázkovým a modelovým krejčovstvím
„Barva a potahy hrály při vývoji vozu klíčovou roli a naše diskuse ohledně vzhledu a pocitu interiéru koncepčního vozu Proceed probíhaly současně s našimi debatami o podobě exteriéru. Obě do sebe dokonale zapadly, což se vždy nestává,“ vysvětluje Guillaume.
 
„Inspirováni světem zakázkového a modelového krejčovství jsme se rozhodli pro vskutku jedinečné prostředí interiéru obohacené o materiály využité inovativními a nekonvenčními způsoby – což jsou metody, které mohou být známé módním domům, nikoli však na automobilové scéně.“
 
Sedadla jsou čalouněna více než 100 metry černé elastanové tkaniny, která byla ručně nastřihána, olemována a na míru upravena tak, aby vznikl zvrásněný a nabíraný potah vytvářející nápadný kontrast s elegantním a lesklým přístrojovým panelem.
 
Karoserie v barvě Lava Red vytváří smělé vizuální spojení mezi designem exteriéru koncepčního modelu Proceed a jeho interiérem. Výrazná paleta barev interiéru vozidla, je kombinací ohnivě červených barev směrem vzhůru s neutrálně nažloutlou šedí a aksamitovou černí směrem dolů. Povrchová úprava přístrojové desky a sloupku řízení v téže barvě Lava Red vytváří dojem, že kapota vozu plynule přechází do interiéru. Výplně dveří jsou potaženy lesklou, ručně lakovanou tkaninou, která se postupně mění z absolutně černé v blízkosti oken po reflexní červenou v prostoru pro nohy.
 
Přístrojový panel a horizontální panel s infotainment systémem zobrazují tři intuitivní, barevně odlišené jízdní režimy – Lava Red pro režim ‘GT’, Forest Green pro režim ‘Eco’ a Ghost White pro ‘Autonomní’ režim.
 
Čtyři samostatná a vzájemně propojená sedadla vytvářejí tvarovanou vlnu – prvek použitý u koncepčního modelu Kia Provo představený na ženevském autosalonu v roce 2013. Dělená opěradla sedadel jsou fixována kovovými exoskeletony, která zvyšují pocit konstrukční pevnosti a lehkosti materiálu.
Koncepce spojení lehkosti a pevnosti se přenáší na minimalistickou a inteligentně členěnou, volně uloženou středovou konzolu. V této tvarově čisté a ergonomicky navržené jednotce jsou umístěny hliníkové ovladače koncepčního modelu Proceed, které čerpají inspiraci z haptických, strojových pohybů ovladačů špičkových audio přístrojů. Střízlivá konzole je sama podepřena viditelným trnem z uhlíkových vláken, který probíhá podél celého interiéru vozidla.
Koncepční model Proceed je vůz, který beze studu zapůsobí na srdce řidiče. Značka Kia se sice dívá do budoucna, ale nezapomíná přitom, jak je důležité si cenit minulosti. Výkonnostní vozy mají vesměs potěšit smysly a čich je nejmocnější z lidských smyslů, který evokuje vzpomínky. Guillaume a jeho tým oživil pro koncepční model Proceed tzv. ‘Memory Bank’ – přihrádku zapuštěnou v palubní desce obsahující trojici evokativních aromat.
 
„Každá z těchto tří rytých lahviček obsahuje vůni, která je synonymem síly, vášně a výkonu; aroma, které každý milovník benzínu okamžitě rozezná,“ popisuje Guillaume. „Je tam teplý pižmový zápach staré kůže, olejové aroma garáže, která je domovem klasického vozu a příchuť vysokooktanového závodního paliva. Je to o vášni k automobilům a lásce k automobilové kultuře.“
 
„Myšlenka, která stojí za konceptem Proceed, je tatáž myšlenka, která stojí za všemi našimi koncepčními vozy, a tím je síla značky Kia umět překvapovat,“ říká Guillaume.
Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků