10 / 3 835

Kia HabaNiro: pikantní vize budoucích elektromobilů

18.4.2019 |  Štítky: KIA | autonomní řízení | autonomní vozy | SUV

Společnost KIA ​Motors America (KMA) odhalila svoji vizi budoucích elektromobilů.

Koncepční model HabaNiro je čistě elektrický čtyřmístný ‚zázračný‘ vůz se stálým pohonem všech kol a dojezdem přes 480 km a podporou autonomního řízení 5. úrovně. Nejedná se však o žádný imaginární super automobil, který nikdy nedospěje do fáze sériové výroby, ale o jasnozřivý pohled do budoucnosti mobility, v níž automobily zcela hladce spojí design, schopnosti, účelnost a kreativitu.

Vůz zcela nové kategorie
HabaNiro je kompaktním crossoverem-SUV pouze ve smyslu současných odvětvových kategorií. Avšak definovat HabaNiro není tak snadné. Je v podstatě čistě elektrickým univerzálním automobilem (‚Everything Car‘ – ECEV): vozem pro dojíždění, crossoverem, sportovně užitkovým vozem, laboratoří nejmodernějších technologií a vozem pro dobrodružné výpravy.

Exteriér, který nikoho nenechá klidným
Design koncepčního modelu HabaNiro je definován vitální souhrou mezi ochrannými panely v šedém metalickém odstínu (v oblasti kolem předních kol a dozadu podél boků vozidla) a jasně červeným aero panelem v odstínu „Lava Red“, jenž tvoří zadní C-sloupek a je vytažen směrem nahoru a přes střechu. Spojením těchto dvou prvků se naznačuje pulsující energie a předklon, kdy HabaNiro působí jako připravené vyrazit vpřed. 

Interiér pro vaše cestování se spoustou high-tech prvků výbavy
O futuristicky zaměřeném provedení interiéru HabaNira vypovídají i křídlové dveře, otevírané podobně jako nůžky. K čistému a modernímu vzhledu interiéru napomáhá absence obdélníkových obrazovek a tradičních otočných knoflíků nebo tlačítek. HabaNiro namísto toho používá projekční displej (HUD) napříč celou šířkou čelního skla, ovládaný pomocí vyklenutého přístrojového panelu z akrylátu, který je jedním velkým dotykovým displejem se senzorickou světelnou zpětnou vazbou (SLF). Systém TOSS (Technical Option Sharing System) dovoluje uživatelům potahovat a přesouvat volby vozidla po celém HUD displeji podobně jako šachové figurky.

Prostřednictvím výrazných geometrických vzorů na podlaze přichází jemné ambientní osvětlení evokující pohyb, odrážející se na povrchy v kabině. Světelný barevný efekt (LCE – Lighting Color Effect) je možné ztlumit či zesílit, stejně tak jako upravit odstín pro změnu nálady v prostředí interiéru.

Po zapnutí systému částečného autonomního řízení 5. úrovně se volant a přístrojový panel v kabině HabaNira stáhne vpřed, aby přední cestující měli k dispozici více místa. Projekční video systém po celé šířce čelního skla umožňuje zobrazovat média a další zábavu, např. filmy na dálkových trasách.

Součástí výbavy konceptu HabaNiro je nový systém řízení přizpůsobující se v reálném čase emocím (R.E.A.D.), který Kia počátkem tohoto roku uvedla na veletrhu spotřební elektroniky CES. Systém R.E.A.D. dokáže optimálně nastavovat kabinu vozidla a přizpůsobovat ji uživateli tím, že v reálném čase analyzuje stav emocí řidiče prostřednictvím technologie rozpoznávání biosignálů na bázi umělé inteligence. Uvedená technologie sleduje a vyhodnocuje emocionální stav řidiče a přizpůsobuje mu prostředí interiéru – případně i mění podmínky v kabině s dopadem na všech pět lidských smyslů ve snaze zpříjemnit zážitek spojený s mobilitou i zvýšit bezpečnost. Systém R.E.A.D. v HabaNiru dále podporuje systém monitorování očí ETS (Eye Tracking System) se zobrazováním situace za vozidlem v úhlu 180°. Uvedený systém vyhodnocuje emoce na základě umělé inteligence a rozpoznává, kdy řidič vzhlédne k horní hraně čelního skla, kde se tradičně nachází zpětné zrcátko. Umělá inteligence takto okamžitě rozpozná potřebu řidiče vidět za vozidlo a ihned zapíná zobrazování situace za vozidlem v rozpětí 180°.

Do budoucnosti
Možná si říkáte, že koncept HabaNiro se nikdy nebude vyrábět, ale na to bychom si být vámi nevsázeli. Kia v posledních 18 měsících uvedla hned dvě vozidla (Stinger a Telluride), která předtím existovala pouze v podobě atraktivních konceptů. A křídlové dveře HabaNira? Možná nikoli dnes, ale budoucnost je zajímavým místem a Kia je připravena kráčet v čele automobilového průmyslu na cestě do tohoto pikantního světa možností.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků