10 / 3 812

Ford představil elektrifikovanou a online budoucnost


Nové elektrifikované modely, online služby a strategická partnerství přinesou evropským provozovatelům užitkových vozů značky Ford ještě vyšší produktivitu.

Společnost na speciální akci „Go Further“ v nizozemském Amsterdamu zveřejnila své plány v oblasti užitkových automobilů.

Elektrifikované užitkové vozy
Inovativní řada elektrifikovaných užitkových vozů Ford nabídne zákazníkům pohonné jednotky, v součtu pokrývajících široký rozsah provozních scénářů a způsobů využití.

Zatím jako funkční prototyp se na „Go Further“ představuje nový elektrický Transit, který se začne vyrábět v roce 2021. Chce uspokojit poptávku po všestranném užitkovém automobilu s nulovými emisemi. Bude k dispozici v několika variantách karoserie s konkurenceschopným užitečným zatížením. Elektrické hnací ústrojí je navrhováno v takové podobě, aby umožňovalo provoz za každého počasí, zachovalo si základní vlastnosti po celou dobu životnosti vozu a dojezd odpovídal praktickým potřebám městských rozvážkových firem.

Přední kola Transitu Custom Plug-In Hybrid jsou poháněna výlučně elektromotorem. Napájení elektromotoru zajišťuje soustava lithium-ion baterií o kapacitě 13,6 kWh. Oceňovaný zážehový motor Ford 1.0 EcoBoost zde slouží k dobíjení baterií v případě potřeby. Cílový dojezd vozu činí 50 km v elektrickém režimu s nulovými emisemi a 500 km s využitím spalovacího motoru.

Ford na „Go Further“ oznámil, že stejné hnací ústrojí dostane rovněž velkoprostorový osmimístný model Tourneo Custom Plug-In Hybrid, který se vyznačuje unikátní možností uspořádat sedadla ve dvou zadních řadách proti sobě do tzv. konferenčního uspořádání.

Zejména v městském a příměstském provozu se nejlépe uplatní další typ elektrifikovaného pohonu pro užitkové vozy Ford, mild-hybrid se 48V technologií. Od poloviny roku 2019 ho začne společnost evropským zákazníkům nabízet v modelech Transit, Transit Custom a Tourneo Custom pod obchodním označením EcoBlue Hybrid.

Technologie EcoBlue Hybrid přináší oproti ekvivalentnímu modelu s motorem 2.0 EcoBlue snížení spotřeby paliva asi o tři procenta dle homologačního cyklu WLTP. V městském provozu s častým zastavováním může však úspora dosáhnout až osmi procent.

Novinky z oblasti konektivity
Na bázi zabudovaného palubního modemu FordPass Connect, který je k dispozici pro většinu modelů značky Ford od Fiesty po Transit, vyvíjí Ford nová řešení správy vozových parků, zaměřená na provozovatele užitkových automobilů.

Na „Go Further“ oznámil Ford vývoj prediktivního plánování údržby, založeného na údajích o využívání vozu. Cílem je snížit prostoje na absolutní minimum. První stadium služby bude spuštěno v průběhu roku 2019.

Nové řešení slibuje přinést revoluci do plánování údržby užitkových vozů. Díky monitorování klíčových technických skupin v reálném čase lze poskytovat servisní péči až podle potřeby a zároveň předcházet vzniku větších závad. Provozovatelé mohou v aplikaci sledovat stav a kondici každého svého vozu.

Pro větší provozovatele připravuje Ford službu Ford Telematics. Data přenášená ze všech aut v reálném čase umožňují manažerům flotil sledovat polohu automobilu, spotřebu paliva, chování řidiče a provozní parametry vozu. Systém Ford Telematics nabízí rovněž přímý přístup k diagnostickým údajům vozu. 

V průběhu letošního roku uvolní Ford novou mobilní aplikaci FordPass Pro, určenou speciálně menším provozovatelům, kteří využívají jeden až pět automobilů. V aplikaci na chytrém telefonu bude možné sledovat polohu vozů, hladinu paliva, jejich kondici atd.

Strategické aliance pro budoucnost
Na vedoucím postavení značky Ford v oblasti užitkových automobilů mají zásadní podíl i různá strategická partnerství a aliance, ať už se jedná o podporu výrobců nástaveb nebo joint-venture Ford Otosan v Turecku, kde se vyrábí většina modelů rodiny Transit.

Program kvalifikovaných výrobců nástaveb má aktuálně po celé Evropě 100 akreditovaných partnerů, do roku 2020 by se měl jejich počet zdvojnásobit. Partneři zapojení do programu mají přístup k výrobní dokumentaci Fordu a společnost s nimi zároveň spolupracuje na ještě flexibilnějších produktech. Příklad reprezentuje snížený podvozek Transit Skeletal, představený v roce 2018.

Ford také rozšiřuje nabídku pro zákazníky, kteří si chtějí objednat nástavbu přímo u prodejce značky. Ke konci roku 2020 budou Transit Centra nabízet čtyřicítku nástaveb z programu kvalifikovaných výrobců, od sklápěčů až po chladicí vozy.

V lednu oznámily společnosti Ford Motor Company a VW AG dosažení první formální shody na širší alianci. V její gesci má Ford zkonstruovat a vyrábět pick-up střední velikosti, jenž přijde na trh již v roce 2022. Ford dále zamýšlí vyrábět větší užitkové vozy pro evropské zákazníky, zatímco Volkswagen plánuje vyrábět městskou dodávku.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků