10 / 3 810

Elektrifikované vozy Toyota na olympiádě v Tokiu 2020


Přibližně 90 procent vozidel, které Toyota poskytne pořadatelům olympijských a paralympijských her v Tokiu 2020, bude elektrifikovaných.

Automobilka chce dosáhnout nejnižší cílové úrovně emisí v rámci všech oficiálních vozových parků olympijských a paralympijských her v historii, a snížit tím celkové zatížení životního prostředí. Toyota se chystá vyvinout zcela jedinečnou verzi některých vozidel, stejně tak jako vozů určených přímo k nasazení během Tokia 2020 s cílem nabídnout nejrůznější prostředky mobility pro všechny.

Mobilita pro všechny

Společnost Toyota v roli celosvětového partnera olympijských a paralympijských her oznámila, že pořadatelům poskytne kompletní modelovou řadu elektrifikovaných vozidel, včetně zcela jedinečné verze některých svých automobilů a vozidel vyvinutých speciálně na podporu olympijských a paralympijských her Tokio 2020. Toyota chce prostřednictvím svých elektrifikovaných vozidel společně s tokijským organizačním výborem olympijských a paralympijských her dosáhnout nejnižší cílové úrovně emisí v rámci všech oficiálních vozových parků olympijských a paralympijských her v historii, a napomoci tak snížit celkové zatížení životního prostředí vlivem olympiády.

Pro Tokio 2020 poskytne Toyota přibližně 3700 prostředků mobility a vozidel. Elektrifikované modely, které zabírají 90 % objemu, zahrnují vozidla s hybridním elektrickým pohonem (HEV), elektromobily poháněné palivovými články (FCEV, např. vodíková Toyota Mirai), plug-in hybridy (PHEV), model Prius PHV, resp. elektromobily s bateriovým pohonem (BEV) včetně prostředků APM neboli Accessible People Mover  a e-Palette, resp. TOYOTA Concept-i. Poskytnuté elektrifikované prostředky Toyota zahrnují zhruba 500 vozidel FCEV a přibližně 850 bateriových elektromobilů, čímž tvoří nejrozsáhlejší elektrifikovaný vozový park v rámci celé historie olympijských her.

Z celkového počtu 3700 prostředků mobility a vozidel pro Tokio 2020 bude 2700 vozidel součástí oficiálního vozového parku na podporu dopravy mezi různými místy konání olympijských her, což obstarají dostupná vozidla, jako je např. model Toyota Mirai. Předběžné výpočty ukazují, že emise CO2 produkované flotilou běžně dostupných vozidel pro Tokio sníží emise přibližně o polovinu. V průběhu her se očekává další snížení ekologických dopadů díky kombinaci s vyspělými produkty mobility a elektrifikovanými vozidly od Toyoty včetně jedinečných verzí vozidel nebo prostředků navržených pro použití během her. Automobilka chce takto dosáhnout nejnižší cílové úrovně emisí v rámci všech oficiálních vozových parků olympijských a paralympijských her v historii.

Aby se předešlo střetům a zmenšilo se riziko případných škod nebo zranění, budou všechna z běžně dostupných vozidel pro dopravu pracovníků vybavena technologiemi preventivní bezpečnosti Toyota včetně bezpečnostních paketů Toyota Safety Sense a Lexus Safety System+. Dále budou prakticky všechna z běžně dostupných vozidel vybavena inteligentním ultrazvukovým lokátorem (ICS), jenž napomáhá brzdění v situacích, kdy řidič omylem sešlápne akcelerační pedál.

Kromě zajištění oficiálního vozového parku podpoří Toyota organizátory her i pomocí dalších vozidel, jako je autobus Sora na vodíkové články pro městskou hromadnou dopravu, asistenční prostředky pomáhající zvedat cestující do jejich sedadel nebo prostředky vybavené rampou pro nastupování a vystupování cestujících na vozíku prostřednictvím zadních dveří, resp. další vozidla, jako např. vysokozdvižné vozíky na palivové články, vyráběné a prodávané společností Toyota Industries Corporation.

Stěžejní principy automobilky Toyota pro Tokio 2020

V rámci her Tokio 2020 se Toyota zaměřuje na tři stěžejní principy - mobilitu pro všechny, trvalou udržitelnost (a zaměření na přechod k vodíkové společnosti) a na podporu dopravy v rámci her s využitím systému výroby Toyota (TPS). Na základě uvedených principů plánuje Toyota řešit mobilitu s přesahem nad klasický rámec poskytování vozidel.

Prostřednictvím své kompletní modelové řady elektrifikovaných vozidel ke snížení dopadů na životní prostředí a řešení mobility kombinujících TPS s různorodými prostředky mobility zajistí Toyota hladký chod her Tokio 2020 a usnadní dopravu všech účastníků, včetně pracovníků, sportovců a návštěvníků. Toyota kromě toho zajistí prostřednictvím svých robotů podporu a jedinečné zážitky v rámci jednotlivých událostí her s cílem překonat obecné představy o tom, co mobilita pro hry vlastně znamená.

Přehled vozidel vyvinutých speciálně pro Tokio 2020:

APM

Cca. 200 kusů vozidel, která návštěvníkům se speciálními potřebami mobility pomohou přemisťovat se mezi různými lokalitami her, jako je Olympijský stadion nebo Tenisový park Ariake (doprava „na poslední kilometr cesty“ nebo úleva v případě únavy).

e-Palette (verze pro Tokio 2020)

První elektromobil s bateriovým pohonem vyvinutý speciálně jako praktická ukázka koncepce Autono-MaaS  usnadní dopravu pracovníků i sportovců v rámci her Tokio 2020. Nejméně desítka těchto nízkopodlažních vozů s elektrickou rampou vozů bude trvale projíždět okruh v rámci olympijské a paralympijské vesnice. Očekává se, že toto vozidlo bude vybaveno systémem autonomního řízení (až na úrovni SAE Level 4).

Toyota Concept-i (verze pro Tokio 2020)

Concept-i s charakteristickou high-tech siluetou má ambice přilákat ke hrám svojí přítomností ještě více pozornosti, protože poslouží jako provozní vozidlo štafety olympijské pochodně a vedoucí vozidlo maratonského běhu.

Kromě vozidel poskytovaných pro účely her budou dále na veřejných komunikacích kolem prezentačního showroomu MEGAWEB v Toyota City na ostrově Odaiba probíhat testovací jízdy vozidel vybavených vyspělými technologiemi řízení. Bude se jednat např. o model Toyota Concept-i s ukázkou systému autonomního řízení (úroveň SAE Level 4) a jeho funkcí včetně „konverzace s agentem“.

Mirai

K přepravě pracovníků mezi různými oficiálními lokalitami Tokio 2020 bude k dispozici přibližně 500 těchto vozidel.

Bateriové elektromobily pro pěší zóny

Toyota poskytne cca. 300 prostředků osobní mobility ve verzi ke stání určené pro bezpečnostní pracovníky a zdravotníky na různých místech konání her Tokio 2020, jako je např. Olympijský stadion nebo Tenisový park Ariake.

Toyota také zkoumá možnosti použití zařízení osobní mobility ve verzi k sezení a pro uživatele upoutané na vozík nebo uživatele s omezenými schopnostmi pohybu.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků