10 / 3 810

BMW i8: Od vize k ikoně, od bestselleru k budoucí klasice

11.3.2020 |  Štítky: BMW | elektromobily | hybridní pohon | sportovní vozy

První plug-in hybridní model BMW Group se do historie společnosti zapíše jako nejúspěšnější sportovní elektrifikovaný automobil světa.

Cílová rovinka na cestě do „síně slávy“ sportovních automobilů BMW: šest let po uvedení na trh se BMW i8 dostává do závěrečné fáze své výroby. Až sériová produkce BMW i8 Coupé a BMW i8 Roadster skončí, budou mít tyto plug-in hybridní modely své místo mezi ikonami společnosti už dávno jisté. BMW i8 postavilo svůj celosvětový úspěch na jedinečné symbióze futuristického designu a průkopnické techniky. První plug-in hybridní model BMW Group vydláždil cestu radosti z jízdy, která byla stejně dynamická jako udržitelná a stala se ztělesněním fascinace jízdou s elektrifikovaným pohonem. Model i8 položil základ dnešní široké škále plug-in hybridních vozů BMW Group a vyvinul se v nejúspěšnější elektrifikovaný sportovní automobil na světě.

Odrazový můstek pro konzistentní strategii elektrifikace
BMW i8 si svou světovou premiéru odbylo společně s BMW i3 na frankfurtském autosalonu IAA v roce 2013. Dvojitý debut znamenal spuštění komplexní elektrifikační strategie, se kterou BMW Group nastavila počáteční jednotný kurz modelového programu zaměřeného na trvale udržitelnou radost z jízdy. Dnes je BMW Group jedním z předních světových dodavatelů vozidel s elektrifikovanými pohonnými systémy. Kromě čistě elektricky poháněného BMW i3, BMW i3s a MINI Cooper SE jsou ve všech příslušných tržních segmentech k dispozici i plug-in hybridní modely. Nabídka zahrnuje automobily od kompaktní a střední třídy, přes zástupce rodiny BMW X až po sportovní automobily a luxusní sedany. Do roku 2023 BMW Group plánuje rozšířit své modelové portfolio o 25 elektrifikovaných automobilů, z nichž více než polovina bude poháněna čistě elektřinou.

Lídr v oblasti inovací i mimo technologii pohonu BMW eDrive
Průkopnictví BMW i8 hned od začátku zahrnovalo více než jen zabudování technologie BMW eDrive do kultovního sportovního vozu. Rozsáhlé použití plastů CFRP v karoserii a jasně viditelná opatření vedoucí ke snížení odporu vzduchu stanovila nové standardy v oblasti inteligentní lehké konstrukce a aerodynamiky. Tento plug-in hybridní sportovní automobil společně s BMW i3 vydláždil cestu pro inovativní výrobní technologie, díky nimž se společnost BMW Group stala průkopníkem v používání CFRP plastů v sériové výrobě. Zkušenosti značky BMW i s tímto obzvláště lehkým a technologicky vyspělým materiálem zajistily společnosti BMW Group odborné poznatky v oblasti lehkých konstrukcí, které jsou v automobilovém průmyslu jedinečné, a od té doby se používají při vývoji CFRP komponentů pro další modely BMW.

Při svém uvedení na trh bylo BMW i8 prvním sériově vyráběným vozem vybaveným inovativními laserovými světlomety. Po světové premiéře v BMW i8 byly BMW laserové světlomety představeny také v dalších modelech – nejprve v luxusním sedanu řady 7 a poté v mnoha dalších modelových řadách. BMW laserové světlomety zajišťují obzvláště intenzivní osvětlení vozovky a výrazně prodlužují dosvit dálkových světel. Současně se podstatně snižuje spotřeba energie, a to i ve srovnání s již obzvláště hospodárnými LED předními světlomety.

BMW i8 Roadster: Nové impulzy pro dosažení udržitelné radosti z jízdy
Světová premiéra vozu BMW i8 Roadster na podzim 2017 znamenala nový impulz v oblasti udržitelné radosti z jízdy. Otevřený dvoumístný automobil umožnil zažít fascinaci z tohoto vizionářského sportovního vozu také s větrem ve vlasech – skutečně ryzí zážitek v čistě elektrickém jízdním režimu.

Nejprodávanější plug-in hybridní sportovní vůz a zároveň milník v historii BMW Group
Ve výrobním závodě v Lipsku v současné době vzniká 200 automobilů BMW i8 z limitované edice Ultimate Sophisto Edition. Jeden z výročních modelů byl vyroben již v prosinci 2019 jako kus s pořadovým číslem 20 000. Díky takto vysokému číslu se plug-in hybridnímu BMW i8 podařilo překonat mnoho z legendárních sportovních automobilů BMW. Mezi milníky v historii sportovních automobilů se jeho prodejní čísla řadí výrazně před klasiky, jako je BMW M1, jehož v silničním provedení vzniklo pouze 399 kusů, a také před BMW Z8, kterého se vyrobilo 5703 kusů.

Významné české stopy v historii BMW i8
BMW i8 se těšilo během svého výrobního cyklu značné pozornosti také v České republice. Do konce února 2020 bylo na českém trhu od uvedení do prodeje registrováno celkem 87 nových modelů BMW i8 Coupé a BMW i8 Cabrio. Česká republika ale zanechala v historii tohoto modelu dvě významné stopy. První je z roku 2018, kdy byla společně s modelem BMW i3 představena speciální edice BMW i8 STARLIGHT Edition v unikátním barevném provedení, přecházejícím ze zlaté (barva obsahovala zrnka opravdového zlata) až po černou. BMW i8 STARLIGHT Edition bylo po dobu několika týdnů vystaveno i v mnichovské budově BMW Welt.

Druhou atraktivní edicí bylo BMW i8 Roadster 4 Elements by Milan Kunc z roku 2019. Karoserii tohoto vozu pomaloval svým specifickým stylem světově uznávaný česko-německý umělec Milan Kunc, který na ní otevřel témata související s ochranou životního prostředí a trvalou udržitelností. Každá část vozu tvoří samostatný příběh každého z živlů – ohně, vody, vzduchu a země. Na konci celého projektu byl prodej tohoto vozu, jehož výtěžek 2 100 000 Kč putoval na konto organizace The Ocean Clanup, jež se zabývá čištěním oceánů.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků