10 / 3 877

BMW Concept iX3 - elektromobilita v podání hlavní značky BMW

26.4.2018 |  Štítky: BMW

BMW

BMW Concept iX3, který automobilka poprvé představila na pekingském autosalonu Auto China 2018, je ukázkou rozšíření modelové řady v této oblasti. Prvním modelem značky BMW, který bude poháněn výhradně elektrickou energií, se stane plnohodnotný model kategorie Sport Activity Vehicle (SAV), a to bez kompromisů v oblasti praktičnosti a komfortu.

BMW Concept iX3 zdůrazňuje rozhodnutí společnosti BMW Group i nadále posilovat své vedoucí postavení v oblasti elektrické mobility. Rozšíření modelové řady automobilů, nabízejících lokálně bezemisní provoz, je jednou z hlavních sfér činnosti, kterou definuje automatizované řízení, konektivita, elektrifikace a služby (ACES). Právě tento přístup je nedílnou součástí strategie NUMBER ONE > NEXT.

Rozšiřování nabídky automobilů s lokálně bezemisním provozem je společně s automatizovaným řízením, špičkovou konektivitou a novými digitálními službami jednou z klíčových oblastí pohánějící transformaci automobilového průmyslu v rámci strategie NUMBER ONE > NEXT. S obecným označením „iNext“ se tato strategie stane společným prvkem pro celou BMW Group a koncept BMW Concept iX3 zde sehraje klíčovou roli. 

Mezi největší inovace konceptu BMW iX3 patří pátá generace pohonu BMW eDrive. Klíčovým přínosem tohoto elektrického pohonu budoucnosti je seskupení elektromotoru, převodovky a řídicí elektroniky uvnitř nové samostatné jednotky. Kromě toho pátá generace elektrického pohonu zahrnuje také nové výkonnější akumulátory. Tato nová technologie nabízí značná vylepšení v oblasti výkonu, dojezdu, hmotnosti, zavazadlového prostoru a praktičnosti – a svou premiéru si odbude v čistě elektrickém voze kategorie SAV..

Flexibilní platforma umožňuje trvale udržitelnou mobilitu.
Světovou premiérou konceptu BMW Concept iX3 společnost BMW Group otevírá novou kapitolu své strategie elektrifikace. V budoucnosti se představí flexibilní, dále vylepšené modelové platformy, které dovolí zástavbu jak pohonu předních či zadních kol, tak i pohonu všech kol. Díky tomu bude možné vybavit modely všech značek různými systémy pohonu. A to znamená, že podle přání lze do jakéhokoliv modelu instalovat ryze spalovací motor, plug-in hybridní systém nebo čistě elektrický pohon.

Představení páté generace elektrického pohonu opět výrazným způsobem usnadňuje jeho zabudování do různých modelových platforem. Jednotlivé komponenty nové technologie BMW eDrive vynikají nižší hmotností, adaptibilitou a extrémně kompaktní konstrukcí. Kromě toho „pasují“ do flexibilní konstrukce a z toho důvodu mohou být využity různými způsoby.

Adaptabilní součástky, flexibilní výroba.
Systém pohonu BMW eDrive páté generace se vyznačuje extrémně kompaktním řešením. Elektromotor, převodovka a řídicí elektronika jsou nyní seskupeny do jednoho celku, což usnadňuje zabudování do různých podvozkových platforem. Navíc modulární konstrukce dovoluje přizpůsobení požadovaným výkonům a dostupnému místu. Dalším pozoruhodným faktem je to, že elektromotor nepotřebuje žádné vzácné kovy, což znamená, že společnost BMW Group se nemusí ohlížet na jejich dostupnost. 

Modulární konstrukce byla dále optimalizována také v případě vysokonapěťového akumulátoru druhé generace. Zkušenosti získané společností BMW i a odborné znalosti z oblasti technologie akumulátorových článků a jejich řešení byly důsledně uplatňovány s cílem zlepšit výkon, kapacitu, schopnost nabíjení a životnost akumulátoru. Navíc výroba prototypů bateriových článků umožňuje kompletní analýzu a porozumění procesům výroby článků a připravuje potenciální dodavatele na výrobu článků podle konkrétních požadavků.

BMW Concept iX3 s elektromotorem o výkonu 200 kW/270 k a dojezdem v měřicím cyklu WLTP více než 400 kilometrů.
BMW Concept iX3 představuje v rámci strategie elektrifikace společnosti BMW Group další milník na cestě k lokálně bezemisnímu provozu. A tak automobil kategorie Sports Activity Vehicle (SAV) znovu razí cestu novou a průkopnickou podobou legendární radosti z jízdy BMW. Současné BMW X5 xDrive40e iPerformance (kombinovaná spotřeba paliva: 3,4–3,3 l/100 km; kombinovaná spotřeba elektrické energie: 15,4–15,3 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 78–77 g/km) se poprvé představilo v roce 2015 jako první plug-in hybridní model jedné z hlavních značek BMW Group. BMW ActiveHybrid X6 se v roce 2009 stalo prvním hybridním vozem kategorie Sports Activity Coupé (SAC). 

BMW Concept iX3 je předzvěstí kombinace mnohostranné radosti z jízdy, pro niž jsou modely BMW X světově proslulé, a pohonného systému, jenž dovoluje lokálně bezemisní provoz. Elektromotor páté generace, vyvinutý pro automobil kategorie SAV, generuje maximální výkon více než 200 kW/270 k. Pro tento vůz specificky navržený akumulátor má využitelnou kapacitu přes 70 kWh, což stačí k tomu, aby elektrické SAV ujelo podle měřicího cyklu WLTP na jedno nabití více než 400 kilometrů. 

Další předností vysokonapěťového akumulátoru, vyvinutého pro pátou generaci elektrického pohonu, je jeho optimalizované nabíjení. Systém ukládání elektrické energie se vyznačuje nově vyvinutou řídicí jednotkou, navrženou tak, aby byla schopná zvládat rychlonabíjení s příkonem až 150 kW. Tímto způsobem lze akumulátor nabít už za 30 minut.

Elektrická mobilita znamená také specifický vzhled.
V přední části vozu vykazuje maska chladiče příbuznost s modely BMW i. Uzavřená maska chladiče ve tvaru dvojice ledvinek s modrým dekorem evokuje řešení použité na konceptu BMW i Vision Dynamics. Uzavřená plocha uvnitř ledvinek snižuje odpor vzduchu a zlepšuje aerodynamické vlastnosti vozu. 

Mezi charakteristické prvky vozu BMW Concept iX3 patří uzavřená maska chladiče ve tvaru ledvinek se známou grafikou modelů BMW i, akcentní prvky v modré barvě BMW i uvnitř masky chladiče, loga značky v přední části vozu a na bočních prazích, stejně jako barevné prvky v zadním difuzoru zadního nárazníku. Tyto designové prvky jsou výrazným kontrastem vůči matně stříbrné barvě karoserie Moonstone Silver. Koncept je rovněž vybaven koly z lehké slitiny s aerodynamicky optimalizovaným designem.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků