10 / 3 580

Závod vyrábějící elektromobily Nissan LEAF je napájen energií ze solární farmy

16.6.2016 |  Štítky: Nissan | elektrický pohon

Nissan spustil solární farmu, která bude poskytovat energii pro výrobu vozidel ve Spojeném království

Nissan posunul svoji vizi Inteligentní mobility o velký krok vpřed. Svůj britský závod, kde vyrábí elektromobily Nissan LEAF, totiž začal napájet také energií ze solární farmy. Farma má 19 000 solárních panelů, které spolu s 10 větrnými elektrárnami dodají energii potřebnou pro výrobu více než 31 000 vozů Nissan ročně a sníží tak emise CO2 o 3 000 tun.

Nissan spustil novou solární farmu.

Farma je součástí největšího evropského výrobního závodu společnosti a představuje nejnovější milník na cestě značky Nissan k Inteligentní mobilitě.

Nová farma je již v plném provozu, má výkon 4,75 MW a tvoří ji 19 000 fotovoltaických panelů. Součástí závodu společnosti Nissan v Sunderlandu se stala v rámci snahy automobilky o dosažení dvojitého cíle v podobě nulových emisí a nulového počtu smrtelných nehod.

Solární farma byla vybudována hned vedle 10 větrných elektráren. Ty už evropské středisko v Sunderlandu, kde Nissan vyrábí elektromobily LEAF a jejich baterie, čistou energií zásobují.

Colin Lawther, senior viceprezident společnosti Nissan v Evropě pro výrobu, nákup a řízení dodavatelského řetězce, k tomu uvedl: „Obnovitelná energie je pro vizi Inteligentní mobility Nissan základním prvkem.“

„V Evropě jsme vyrobili již 50 000 vozů Nissan LEAF a k dispozici je už i nový LEAF s dojezdem až 250 km, což je nejvíce v daném segmentu. Pro náš sunderlandský závod již energii vyrábí 10 větrných elektráren. Připojením nové solární farmy se daří dále snížit dopad celého životního cyklu vozidel na životní prostředí.“

Nissan začal s integrací obnovitelných zdrojů v sunderlandské továrně v roce 2005, kdy byly osazeny první větrné elektrárny. Těchto 10 větrných elektráren disponuje výkonem 6,6 MW, což se 4,75 MW, kterými přispívá solární farma, zaručuje sunderlandskému závodu „obnovitelný“ výkon celkem 11,35 MW. To odpovídá 7 % energetické potřeby závodu a stačí to na výrobu 31 374 vozidel.

Solární farma byla navržena a vybudována partnerskou společností European Energy Photovoltaics. Nachází se uvnitř zkušebního okruhu sunderlandského závodu a energie, kterou vyrobí, je určena výhradně ke spotřebě společností Nissan.

Farma přichází v době, kdy společnost Nissan slaví 30. výročí začátku výroby ve Spojeném království. Ze sunderlandského závodu se za tu dobu stal vůbec největší výrobní závod, ve kterém se kdy v Británii automobily vyráběly. Pracuje zde 40 000 lidí, kteří mají na starosti návrh, konstrukci a výrobu vozidel, distribuci náhradních dílů, odbyt, marketing, síť prodejců a dodavatelský řetězec.

Vizí Inteligentní mobility si společnost Nissan klade za cíl dosáhnout nulových emisí a nulového počtu smrtelných nehod. Tato vize slouží jako inspirace pro portfolio výrobků i technologií a určuje styl rozhodování o tom, jak mají být automobily poháněny, ovládány a jaké bude jejich místo ve fungování společnosti.

Nedávno avizované průlomové iniciativy, které se týkají elektromobilů a technologie baterií nové generace, zahrnují tyto oblasti:

  • Baterie nové generace pro elektromobily z britské továrny na výrobu baterií.
  • Rozsáhlý pilotní projekt systému vehicle-to-grid ve Spojeném království ve spolupráci s poskytovatelem energie, společností Enel. Elektromobily Nissan v rámci projektu fungují jako efektivní a flexibilní zdroj energie pro veřejnou síť. Zkouška 100 nabíjecích jednotek typu V2G, která proběhne později v tomto roce ve Spojeném království. Systém majitelům elektromobilů Nissan umožní vracet nadbytečnou energii z baterie jejich vozidla zpět do veřejné sítě a poskytovat tak cenově výhodný, udržitelný a spolehlivý zdroj energie. Zákazníkům systém umožní vydělat si nebo uspořit peníze.
  • Revoluční nový systém ukládání energie pro domácnosti s označením xStorage vyvinutý ve spolupráci se společností Eaton, globálním lídrem v oblasti řízení spotřeby energie. Kromě toho, že tento systém dává „druhý život“ bateriím elektromobilů Nissan, poskytne zákazníkům též plně integrované řešení ukládání energie, které jim vrátí plnou kontrolu nad řízením spotřeby energie a její distribucí.
  • Potvrzení, že Nissan do konce roku 2017 začlení do svých hlavních evropských poboček technologii V2G a také řešení ukládání energie.

Poznámka redakce: pro fanoušky elektro vozů a dalších auto moto novinek máme tip na online magazín. Klikněte na e-magazín Nové automobily v ČR

Autor: Autosystem.cz

Reklama X
<<

máme 32 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků