10 / 3 580

Volvo Cars a Uber: produkční autonomní vůz pro sériovou výrobu


Automobilka Volvo ​Cars a společnost Uber představují vůz připravený pro autonomní řízení, který je určený pro sériovou výrobu.

Společnosti Volvo Cars, lídr v oblasti automobilové bezpečnosti, a Uber, přední poskytovatel sdílených jízd, dnes představily společně vyvinutý produkční vůz se schopností autonomního řízení. Jedná se o další krok v rámci strategického partnerství obou společností.

Od roku 2016, kdy společnosti Volvo Cars a Uber podepsaly smlouvu o technologické spolupráci, vyvinuly za účelem urychlení vývoje vlastních autonomně řízených vozidel hned několik prototypů. Dnes představené SUV Volvo XC90 je prvním vozem sériové výroby, který je v kombinaci se systémem automatického řízení společnosti Uber schopen se zcela sám řídit.

Základní Volvo XC90 je vybaveno klíčovými bezpečnostními funkcemi automobilky, díky nimž mohla společnost Uber do vozu instalovat svůj vlastní systém autonomního řízení. To v budoucnu umožní vyvíjet vozidla řízená autopilotem pro síť flotily Uber, jejímž cílem bude zajišťovat sdílenou jízdu v automaticky řízených vozech.

K nejdůležitějším funkcím sériového vozu automobilky Volvo Cars připraveného pro autonomní sdílenou jízdu patří několik záložních systémů pro řízení a brzdění a také akumulátor představující záložní zdroj energie. Pokud kterýkoli z primárních systémů z nějakého důvodu selže, okamžitě se aktivují záložní systémy, které vůz nechají zastavit.

Kromě vlastních palubních systémů značky Volvo je automobil vybaven také celou řadou senzorů systému automatického řízení společnosti Uber, jejichž úkolem je zajistit bezpečné ovládání a manévrování s vozem v městském prostředí.

Systém autonomního řízení Uber integrovaný do platformy vozu Volvo může jednoho dne nabídnout bezpečnou a spolehlivou alternativu k současné sdílené jízdě, kdy budou ve vyhrazených oblastech vhodných pro automaticky řízená auta zákazníky přepravovat vozidla vybavená autopiloty, na něž již nebudou muset dohlížet speciálně vyškolení zaměstnanci společnosti Uber.

Produkční vůz se systémem autonomního řízení, který byl dnes odhalen, vznikl na základě obchodní smlouvy z roku 2016, kdy se společnost Volvo Cars dohodla se společností Uber na dodání desítek tisíců základních vozidel určených pro integraci technologie automatického řízení. Tato vozidla mají být dodána během následujících let.

Automobilka Volvo Cars má v plánu využít podobný koncept základních vozidel pro autonomní řízení i u svých budoucích automobilů vybavených autopilotem, které hodlá představit začátkem dvacátých let. Jedná se o technologie, které budou představeny pro příští generaci modelů Volvo postavených na platformě SPA2. Ty budou vybaveny funkcemi umožňujícími automatické řízení bez nutnosti dohledu v jasně vyznačených oblastech, jako jsou dálnice a uzavřené okruhy.

Společnost Volvo Cars věří, že autonomní řízení nabízí celé lidské společnosti významný přínos, protože až budou všechna vozidla řízena autonomně, výrazně se zvýší bezpečnost na silnicích. Do té doby může zmíněná technologie nabídnout zákazníkům alespoň lepší jízdní zážitek, protože místo nich bude vykonávat únavné a nudné úkony, jako je například zastavování a rozjíždění se v dopravních zácpách.

Autor: Autosystem.cz

Reklama X
<<

máme 32 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků