10 / 3 917

Vodíkem poháněný Hyundai ix35 Fuel Cell se změnil na bezemisní elektrárnu

29.4.2016 |  Štítky: Hyundai | vodíkový pohon

Na vodíkem poháněný automobil Hyundai ix35 Fuel Cell přidali zařízení, které funguje jako klasická elektrická zásuvka

„Výzkumníci v čele s profesorem Ad van Wijkem z univerzity v Delftu jsou vůbec 1. v Evropě, kterým se podařilo udělat tento velký krok směrem k udržitelné budoucnosti založené na palivových článcích jako čistém zdroji energie,” říká Frank Meijer, ředitel divize automobilů s vodíkovými články v Hyundai Motor Europe.

„Palivové články vozu produkují elektřinu, teplo a čistou vodu z vodíku. Tyto energie mohou být použity v domácnostech, školách a úřadech. Jsme moc hrdí na to, že 1. auto, které tyto čisté zdroje energie poskytuje, je právě Hyundai Fuel Cell.”

Auto jako elektrárna

Výzkumný tým profesora Ad van Wijka funguje na fakultě mechanického, námořního a materiálového inženýrství univerzity v Deftu je zaměřen na integrované systémové aplikace palivových článků. Myšlenka projektu je založená na zjištěních, že majitelé používají svá vozidla pro přepravu pouze 5 % času. Na rozdíl od fosilních paliv automobil Hyundai s vodíkovými články vyrábí energii naprosto čistým způsobem a jedinou „odpadní látkou“ je voda.

Upravený Hyundai ix35 Fuel Cell má kapacitu 10 kilowatt (kW), což je dostatečné pro zásobování 10 průměrných domácností. Vědci upravili automobil tak, že může dodávat elektřinu jak do sítě, tak i přímo do domů, například jako doplnění větrné a solární energie.

Lídr v technologii palivových článků

Hyundai ix35 Fuel Cell je 1. sériově vyráběný a komerčně dostupný vůz s palivovými články na světě. V současnosti je v provozu více než 250 těchto modelů značky Hyundai ve 13 evropských státech.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků