10 / 3 914

ŠKODA si připomíná 100 let od založení Československa: První kilometry v první republice

16.1.2018 |  Štítky: ŠkodaI přes určité výkyvy se automobilka ŠKODA na sklonku první republiky opět stala domácí jedničkou s tržním podílem přes 39 % a pozici lídra si udržuje i dnes. ŠKODA patřila k domácím průkopníkům pásové výroby, moderních forem propagace i prodeje, automobily ŠKODA používal v období první republiky prezident Masaryk, spisovatel Čapek, písničkář Hašler i fotbalová reprezentace v čele s kapitánem Pláničkou.

ŠKODA AUTO si 100leté výročí vzniku Československa připomene řadou aktivit, přičemž sérií tiskových zpráv představí zejména milníky a výrazné osobnosti spojené s inspirativním obdobím první republiky (1918 -1938). Tedy dobou, v níž zažívala silný rozvoj mladá demokracie, nově nabytá svoboda, ale také motorismus, tažený kupředu silným nástupem domácích výrobců. Konečně i první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk používal výhradně vozy českých značek, mezi nimi samozřejmě automobily Laurin & Klement a ŠKODA Hispano-Suiza.

Za první republiky, tedy od 28. října 1918 do 30. září 1938, mělo Československo rozlohu 140 446 km2 a k 1. lednu 1937 (podle úředních odhadů) 15 215 107 obyvatel, žijících v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, na Slovensku a v Podkarpatské Rusi. První oficiální soupis motorových vozidel z března 1922 prozrazuje, že z celkových 4928 osobních automobilů připadalo nejvíce (1164 ks, tj. 23,6 %) na značku Laurin & Klement. Ta se již dříve vypracovala na největší podnik svého druhu v rámci rakousko-uherské monarchie a šancí v nově vzniklé Československé republice dokázala naplno využít.

Exportně orientovaná automobilka Laurin & Klement překonala počáteční potíže spojené s hospodářskou stagnací po první světové válce a rozpadem tradičních trhů spojením se silným strategickým partnerem a od roku 1925 nesou její výrobky slavné jméno ŠKODA. V ČSR se počátkem 30. let stala průkopníkem efektivní pásové výroby (20 vozů za osmihodinovou směnu), racionální unifikace sortimentu i moderních obchodních metod. Ze světové hospodářské krize tak vyšla posílena, s novou generací moderně řešených modelových řad ŠKODA POPULAR, RAPID, FAVORIT a SUPERB. V roce 1936 se vrátila na pozici tuzemského lídra, v posledním předválečném roce 1938 její tržní podíl činil 39,2 %, přičemž velmi dynamický růst vykazoval také export na evropské, asijské i zámořské trhy.

K úspěchu automobilce ŠKODA napomohla vkusná, moderně vedená propagace, dobové kampaně zdůrazňovaly mimo jiné sportovní a závodní úspěchy vozů ŠKODA, včetně dálkových jízd. Populární cestovatelé po návratu absolvovali bezpočet veřejných přednášek, spojených s promítáním filmů i profesionálně kolorovaných diapozitivů. Velkoryse pojaté byly také výstavní stánky značky ŠKODA na předních autosalonech - od Prahy přes Paříž, Berlín či Brusel třeba po Johannesburg.

Automobily Laurin & Klement/ŠKODA se staly charakteristickým prostředkem prvorepublikové osobní a nákladní dopravy. Zákazníkům přinášely výhody v podobě vysoké kvality i spolehlivosti, ale také výhodného poměru cena/užitná hodnota. Není proto divu, že se tyto symboly úspěchu, moderní konstrukce a nadčasově elegantního designu staly oblíbenou volbou řady předních osobností první republiky. Po deset let, počínaje květnem 1926, byl šestiválec ŠKODA Hispano-Suiza oficiálním vozem prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Namátkou připomeňme také sérii ŠKODA POPULAR vicemistrů světa ve fotbale (1934) v čele s kapitánem Františkem Pláničkou. Praktický shodný vůz tehdy zvolil spisovatel Karel Čapek s manželkou, herečkou Olgou Scheinpflugovou. Kabriolet RAPID používal oblíbený písničkář Karel Hašler, zato světoznámý operní pěvec Pavel Ludikar se rozhodl pro model SUPERB a filmový režisér Jan Alfréd Holman byl hrdým majitelem luxusního kabrioletu ŠKODA 645...

V následujících měsících si podrobněji připomeneme modelové i obchodní úspěchy automobilky ŠKODA. Tématu motorismu první republiky se bude věnovat i atraktivní mimořádná výstava ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi, která bude otevřena u příležitosti založení samostatného Československa. Výročí vzniku novodobé státnosti si automobilka připomene i řadou dalších aktivit, například v oblasti motorsportu.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků