10 / 3 835

ŠKODA CITIGOe iV nabízí dojezd až 252 km a jízdu bez emisí

25.11.2019 |  Štítky: Škoda | elektrický pohon | elektromobily

ŠKODA CITIGOe iV je první čistě elektrický, sériově vyráběný vůz ve 124leté historii Škoda AUTO.

Díky elektromotoru o výkonu 61 kW nabízí tento městský vůz se sportovním duchem, který se vyrábí ve slovenské Bratislavě, lokálně zcela bezemisní jízdu. Maximální točivý moment 212 Nm je k dispozici ihned po startu. Trakční baterie, která je umístěna v podlaze vozu CITIGOe iV, a s tím spojené nižší těžiště vozu dále přispívají k dynamickým jízdním vlastnostem. Lithium-iontová baterie, která má kapacitu 36,8 kWh, resp. využitelnou netto kapacitu 32,3 kWh, umožňuje dojezd až 252 km v cyklu WLTP, což stačí pro každodenní pojíždění po městě.

Lokálně bezemisní elektrický pohon ve voze ŠKODA CITIGOe iV zajišťuje synchronní elektromotor, který pracuje s maximálními otáčkami 11 000 min-1. Elektromotor má výkon 61 kW. Jak je pro elektromotory typické, je maximální točivý moment 212 Nm k dispozici ihned po startu. Jednostupňová převodovka, které je integrována v elektromotoru, pohání přední kola. Snižuje tak ztráty v pohonném ústrojí a je tak účinnější než vícestupňové převodovky. Velmi dobré vlastnosti při brzdění podporuje elektromechanický posilovač brzd, který přesně určuje brzdnou sílu a také rychleji reaguje. 

Vysokonapěťová trakční baterie umístěná v podlaze vozu

Lithium-iontová baterie vozu ŠKODA CITIGOe iV má kapacitu 36,8 kWh, respektive netto kapacitu 32,3 kWh. Baterie s kapacitou 60 Ah se skládá ze 168 článků a má rozměry 1,1 × 1,7 m a výšku pouhých 0,3 m. Je umístěna v podlaze vozu pod sedadly a středovým tunelem. CITIGOe iV má tak nižší těžiště než vozy CITIGO s benzinovým motorem, což pozitivně ovlivňuje jízdní vlastnosti tohoto městského vozu. Spojovacím členem mezi vysokonapěťovou trakční baterií a elektromotorem je výkonová elektronika, která přeměňuje stejnosměrný proud z trakční baterie na střídavý proud, který pohání elektromotor. Na základě stavu nabití baterie, teploty a předchozího zatížení je stanovena výše točivého momentu.

Tři jízdní režimy

Řidič vozu ŠKODA CITIGOe iV může volit ze tří jízdních režimů. V režimu Normal je k dispozici maximální výkon 61 kW a točivý moment 212 Nm. Pružné zrychlení z 60 na 100 km/h tak vůz zvládá za 7,3 s, zrychlení z 0 na 100 km/h činí 12,3 s. Maximální rychlost činí 130 km/h. V režimu Eco je k dispozici výkon 50 kW a točivý moment 167 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h činí v tomto režimu 14,3 s, maximální rychlost činí 120 km/h. Výkon klimatizace v režimu Eco je lehce omezen. Nejúspornější jízdu nabízí režim Eco+. V tomto režimu je k dispozici výkon 40 kW a maximální točivý moment 133 Nm. Maximální rychlost činí 95 km/h. V režimu Eco+ je klimatizace vypnuta. Dojezd činí až 252 km v cyklu WLTP.

Krátké nabíjecí časy díky rychlonabíjení pomocí kombinovaného nabíjecího systému (CCS) 

Pro rychlé nabíjení baterie nabízí CITIGOe iV možnost dobíjení pomocí kombinovaného nabíjecího systému (CCS). Ke standardní zásuvce pro rychlonabíjení umístěné ve voze lze připojit nabíjecí kabel Mode 4 u veřejné rychlodobíjecí stanice na stejnosměrný proud a dobíjet baterii výkonem až 40 kW. Dobití baterie na 80 % její kapacity trvá 1 hodinu. Propojovací kabel Mode 3, který je standardně dodáván k vozu CITIGOe iV, slouží k dobíjení baterie na veřejných dobíječkách nebo wallboxech na střídavý proud. U wallboxu při nabíjení výkonem 7,2 kWh trvá dobíjení na 80 % kapacity 4 hodiny a 15 minut. Vůz lze také nabít na 80 % kapacity pomocí standardně dodávané nabíječky (Mode 2) z běžné domácí zásuvky na střídavý proud o výkonu 2,3 kW přes noc za 12 hodin a 43 minut. ŠKODA CITIGOe iV umí dodávat energii akumulátoru také během jízdy. Elektrická energie získaná rekuperací se ukládá do trakční baterie. Intenzitu rekuperace lze nastavit v pěti stupních.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků