10 / 3 917

Revoluční Kia Rio nabitá technologiemi a výkonem až 120 k

19.9.2016 |  Štítky: KIA

Nová (4. generace) globálního bestselleru značky Kia s progresivním designem. Nové technologie a zajímavé funkce z oblasti konektivity, včetně integrace chytrých telefonů Android a Apple. Vysoká úroveň bezpečnosti – první vůz ve své třídě, nabízející autonomní nouzové brzdění s rozpoznáváním chodců. Vynikající ovladatelnost a komfortnější odpružení. Největší prostor v interiéru ve své třídě a objem zavazadlového prostoru 325 litrů. K dispozici s novým temperamentním motorem Kia 1.0 T-GDI. Prodej v Evropě zahájen v prvním čtvrtletí 2017

Nová Kia Rio oslaví světovou premiéru 29. září v Paříži na autosalonu Mondial de l’Automobile 2016. Rio je již delší čas globální bestseller úspěšného korejského výrobce. V roce 2015 bylo na celém světě prodáno více než 473 000 vozů tohoto modelu, což odpovídá 16% podílu na celkových ročních prodejích značky Kia.

Čtvrtá generace modelové řady Rio nabídne zákazníkům v segmentu B přesvědčivý vůz s novým atraktivním designem, vysokou úrovní praktičnosti a komfortu, prvotřídní bezpečnostní technikou, novými prvky z oblasti konektivity a vynikajícími jízdními vlastnostmi.

Michael Cole, provozní ředitel společnosti Kia Motors Europe, k tomu poznamenal: „Rio je pro značku Kia důležité už proto, že v globálním měřítku je naším nejprodávanějším modelem. Přitom segment Bpatří mezi konkurenčně nejnáročnější na trhu s novými vozy, a právě třetí generace modelu Rio přivedla ke značce Kia ještě víc nových zákazníků, než její předchůdci.“

„Pro model Rio, který je bránou do světa značky Kia, jsou typickými vlastnostmi atraktivní design, nízké provozní náklady a praktický charakter. Právě tyto vlastnosti jsou důvodem, proč se aktuální model prodává po celém světě v rekordních počtech. Nový model tyto důležité silné stránky s určitostí převezme a okoření je ještě větší atraktivitou, větším potěšením z jízdy a nejvyspělejší bezpečnostní výbavou ve své třídě.“

Design a konstrukce nového modelu Rio vychází vstříc potřebám a touhám ještě širší skupiny zákazníků. Nové Rio tak bude hrát v produktové řadě značky Kia ještě důležitější roli. Segment B je největším tržním segmentem na evropském trhu nových vozů a nové Rio přesvědčí podle prognóz značky Kia ve svém prvním kompletním roce na trhu více než 100 000 zákazníků. Rio se tak zařadí po bok obou nejprodávanějších modelů Kia v Evropě, jimiž jsou Sportage a cee’d.
Nové Rio bude vyráběno v korejském závodě Kia Sohari a jeho celosvětový prodej bude zahájen v průběhu prvního čtvrtletí roku 2017.

Vnější design: definován přímými liniemi a hladkými povrchy
Progresivní vnější a vnitřní design nového modelu Rio vznikl pod vedením designérských center Kia v Německu a Kalifornii, v úzké spolupráci s korejským designérským centrem Kia v Namyangu. Vzhled nového modelu Rio je definován přímými liniemi a hladkými povrchy, které propůjčují vozu osobitý nový vzhled a ještě vyspělejší charakter než u předchůdce.

Příď modelu Rio nese nejnovější evoluci masky chladiče Kia ve stylu „tygřího nosu“, která je nyní nižší a širší. Po stranách masky chladiče s leskle černou mřížkou jsou nově navržené bi-funkční světlomety s výraznějším vzhledem a novým obloukem diod LED ve tvaru symbolizovaného písmene U. Přední mlhové světlomety modelu Rio jsou v porovnání s třetí generací přemístěny výš a blíž k okrajům předního nárazníku. Výsledkem je robustnější vzhled, který vizuálně umocňuje šířku přídě vozidla. Prolisy na delší kapotě sahají od paty střešních sloupků A až k masce chladiče a světlometům.

Boční profil čtvrté generace modelu Rio působí delším a harmoničtějším dojmem. K tomu přispívá dlouhá kapota a delší přední převis, o 10 mm delší rozvor (2580 mm), tenčí, vzpřímenější střešní sloupek C a kratší převis vzadu. Celkově je nový vůz o 15 mm delší než předchůdce (celková délka je nyní 4065 mm) a o 5 mm nižší (celková výška 1450 mm). Rovné, jasně definované linie probíhají po celé délce ramenní oblasti vozu a přes boční dveře. Tím vůz vizuálně prodlužují adodávají mu sebevědomější vzhled.

Záď modelu Rio je nyní vzpřímenější díky téměř vertikálnímu zadnímu oknu a kratšímu převisu. Přímá linie, která probíhá od masky chladiče přes světlomety a horní část předních dveří, pokračuje poobvodě zadní partie vozu, kde ústí do tenčích a výrazněji tvarovaných sdružených koncových svítilen, které jsou nyní vybaveny diodami LED v novém šípovitém designu. Stejně jako širší „tvář“ nového modelu Rio, umocňuje i zadní design jeho celkový robustnější vzhled.

V době uvedení na evropský trh bude nové Rio nabízeno s výběrem osmi barev karoserie a tří designů kol z lehké slitiny s průměrem ráfků od 15 do 17 palců. Rio bude v Evropě prodáváno v pětidveřové verzi.

Vnitřní design: moderní interiér s novým „plovoucím“ uživatelským rozhraním HMI
Nová Kia Rio má moderní interiér s ještě výraznějšími tvary a ergonomičtějším uspořádáním, v porovnání s předchůdcem. Interiér byl navržen také s ohledem na novou technickou výbavu modelu Rio.

Podobně jako u exteriéru, charakterizují tvar interiéru přímé linie, probíhající v celé šířce přístrojové desky. Tím je pro cestující umocněn dojem šířky a pocit prostornosti. Stejně jako dlouhé, boční linie, které určují tvar přístrojové desky, přispívají také horizontální výdechy ventilační soustavy, nahrazující vertikální výdechy třetí generace modelu, k dojmu větší šířky interiéru. Leskle černé obložení vymezuje centrální část přístrojové desky.
Samotná přístrojová deska je nyní natočena směrem k řidiči. Toto uspořádání dodává vozu sportovnější design s větším zaměřením na řidiče a prémiovější charakter. Uprostřed přístrojové desky je informační a zábavní systém s „plovoucím“ uživatelským rozhraním HMI (human-machine interface), jehož základem je dotykový displej s vysokým rozlišením. Pod ním je, nařidiče orientované středové konzola, menší počet tlačítek. Další ergonomická, konkávní tlačítka a otočné ovladače topení a ventilační soustavy jsou umístěna v nejnižší úrovni.

Nové Rio je nabízeno s výběrem čalounění sedadel černou nebo šedou tkaninou, resp. černou nebo šedou umělou kůží. Paket „Red“ pro Rio poskytuje zákazníkům čalounění sedadel a interiéru kombinací černé a červené kůže.

Atraktivitu interiéru modelu Rio zvyšuje také nová technická výbava. Úroveň komfortu a praktičnosti nového modelu zlepšují vyspělé prvky výbavy, mezi něž patří bezklíčkový přístupový systém s tlačítkem pro spuštění motoru, vyhřívání sedadel a volantu, senzor deště pro stěrače skla čelního okna a automatické ovládání světlometů. Nový model je nabízen rovněž s tempomatem ACC (Automatic Cruise Control), včetně omezovače rychlosti, a zadními parkovacími senzory v kombinaci se zadní kamerou (více informací o nových bezpečnostních systémech pro model Rio naleznete v kapitole „Bezpečnost“).

Praktičnost: prostornější interiér a zavazadlový prostor, vylepšený výhled všemi směry
Rio bude mít v době zahájení prodeje nejprostornější interiér a také jeho zavazadlový prostor (325litrů) bude patřit mezi největší ve své třídě. Rovněž praktičnost byla středem pozornosti vývojových a konstrukčních týmů modelu Rio.

O 10 mm delší rozvor modelu Rio a o 15 mm delší karoserie přispívají k větší nabídce prostoru pro cestující i zavazadla. Prostor pro nohy vzrostl na 1120 mm vpředu a 770 mm vzadu. Nový model nabízí větší šířku v úrovni ramen, než většina ostatních vozů v této třídě – 1375 mm vpředu a 1355 mm vzadu. Přestože je nové Rio o 5 mm nižší než předchůdce, patří jeho hodnoty výšky stropu nad sedákem (1021 mm vpředu a 966 mm vzadu) mezi nejlepší v segmentu B.

Uvedené zvětšení vnitřního prostoru bylo dosaženou řadou změn v konstrukčním uspořádání modelu Rio. Mezi ně patří nově tvarované výplně dveří, použití nových materiálů pro čalounění stropu, změny tvaru přístrojové desky a výraznější změny v konstrukci karoserie modelu Rio, z nichž významnou roli hraje delší rozvor náprav.

Kromě toho tenčí střešní sloupky C, jejichž šířka je o 87 mm menší, a přemístěná vnější zpětná zrcátka (posunutá blíž k patě střešního sloupku A) pomáhají minimalizovat velikost plochy slepého úhlu řidiče a vylepšovat výhled všemi směry. Také nižší spodní linie oken kolem interiéru a nová trojúhelníková okna na konci zadních bočních dveří poskytují řidiči a cestujícím lepší výhled z vozu.

Interiér modelu Rio nabízí také víc odkládacích prostorů než dosud. U paty středové konzoly je otevřená odkládací přihrádka pro přenosná zařízení a ostatní malé předměty. Stropní konzola zahrnuje schránku pro uložení slunečních brýlí. Odkládací schránka před sedadlem spolujezdce má jednoduchý kvádrový tvar. Nové Rio má ve výplních všech dveří držáky pro lahve (vpředu pro lahve oobjemu až 1,5 litru a vzadu pro lahve o objemu 0,5 litru) a dva větší držáky nápojů vpředu. Vedveřích jsou rovněž přihrádky v prostoru madel dveří pro praktické odložení malých předmětů, například telefonu nebo mincí. Na přání se dodává loketní opěrka, která nabízí další odkládací schránku.

Objem zavazadlového prostoru byl zvětšen o 37 litrů na 325 litrů (podle VDA; což představuje zvětšení o 13 %). Tato hodnota patří mezi největší v této třídě. Většího prostoru pro zavazadla bylo dosaženo navzdory zkrácení zadního převisu modelu Rio o 15 mm, na 655 mm. Tato změna hraje důležitou roli v konceptu nového designu. Nové Rio je vybaveno dvojitou podlahou zavazadlového prostoru, která umožňuje majitelům změnit výšku podlahy zavazadlového prostoru a vytvořit pod ní schránku pro uložení předmětů s cílem zabránit jejich nežádoucímu pohybu za jízdy a skrýt je před zrakem zvědavých kolemjdoucích. Rio je standardně vybaveno dělenými a sklopnými zadními sedadly a sadou pro opravu poškozené pneumatiky, pod podlahou zavazadlového prostoru. Zákazníci simohou na přání objednat náhradní kolo.

Palivová nádrž byla přemístěna pod zadní sedadla a má objemu 45 litrů, což je o dva litry více než u předchozího modelu.

Poháněcí ústrojí: hospodárné nové motory T-GDI s nízkými emisemi a okamžitými reakcemi
Nová Kia Rio bude v době zahájení prodeje v roce 2017 nabízena s řadou zážehových a vznětových motorů, které se vyznačují vysokou hospodárností a temperamentní akcelerací.

Zvyšující se poptávka zákazníků po přeplňovaných motorech s menším zdvihovým objemem přivedla značku Kia k rozhodnutí nabízet nejmodernější tříválcové motory 1.0 T-GDI (turbo gasoline direct injection). Tato lehká a kompaktní jednotka byla poprvé představena v modernizovaném modelu Kia cee’d v roce 2015 a podle prognózy bude tvořit většinu prodeje modelu Rio po uvedení jeho nové generace na trh. Kromě vysoké hospodárnosti a nízkých emisí se nové motory T-GDI vyznačují také nízkou hmotností, což je předností z hlediska jízdních vlastností. Menší zatížení přídě, a tím i menší setrvačné síly, usnadňují ovladatelnost vozidla při změně směru jízdy.

Zákazníci, kteří se rozhodnou, že si objednají Rio s motorem 1.0 T-GDI, budou mít na výběr verze s výkonem 100 k nebo 120 k. Motor o výkonu 100 k poskytuje nejvyšší výkon při 4500 min-1 amaximální točivý moment 172 N.m od 1500 do 4000 min-1. Výkonnější motor vyladěný na120k poskytuje stejný točivý moment ve shodném rozsahu otáček, ale jeho výkonová křivka vrcholí při vyšších otáčkách 6000 min-1. Na základě poslední fáze testování a vývoje se očekává, že oba motory budou mít hodnotu emisí CO2 (kombinovaný cyklus EU) pod hranicí 100 g/km. Ještě nižší emise slibuje verze modelu Rio se systémem ISG (Idle Stop & Go). Finální hodnoty budou zveřejněny po homologaci.

Kromě motoru 1.0 T-GDI bude Kia Rio nabízena s atmosféricky plněnými zážehovými motory MPI (multi-point injection) se zdvihovým objemem 1,25 litru a 1,4 litru. Motor 1,25 litru o výkonu 84k poskytuje nejvyšší výkon při 6000 min-1 a maximální točivý moment 122 N.m při 4000 min-1. Jednotka 1,4 litru dosahuje nejvyššího výkonu 100 k při 6000 min-1 a maximálního točivého momentu 132 N.m při 4000 min-1. Prognózy před finálními homologačními testy počítají s hodnotami emisí CO2 u obou motorů pod hranicí 120 g/km.

Nové Rio bude prodáváno také se vznětovým motorem 1,4 litru ve výkonových verzích 70 k nebo 90 k, jehož emise budou ještě nižší. Bez ohledu na výkonovou variantu bude mít turbodiesel 1,4 litru nejnižší hodnoty emisí CO2 v modelové řadě Rio, přičemž cílem inženýrů Kia jsou hodnoty emisí CO2 nižší, než 90 g/km, ve verzích se systémem ISG.

Hnací síla všech motorů je přenášena na přední kola buď prostřednictvím pětistupňové mechanické převodovky ve spojení se zážehovými motory 1,25 litru a 1.0 T-GDI/100 k, nebo šestistupňové mechanické převodovky, dodávané pro zážehové motory 1.4 litru a výkonnější jednotku 1.0 T-GDI/120 k i pro oba vznětové motory 1,4 litru.

Bezpečnost: asistenční systémy ADAS a cíl: pět hvězdiček v Euro NCAP
Nové Rio bude v době uvedení na trh jedním z nejbezpečnějších vozů ve své třídě. Přispěje k tomu mimo jiné paket vyspělých asistenčních systémů Kia ADAS (Advanced Driver Assistance Systems). Nové Rio má karoserii z vysokopevnostní oceli a širokou nabídku prvků pasivní bezpečnosti. Konstrukce vozu splňuje nejnáročnější kritéria testů pasivní bezpečnosti po celém světě.

Cílem vývoje bylo dosažení pětihvězdičkového hodnocení bezpečnosti v testech Euro NCAP ve verzi vybavené paketem asistenčních systémů ADAS, dodávaným na přání. Rio bude prvním vozem v segmentu B, který nabízí systém autonomního nouzového brzdění AEB (Autonomous Emergency Braking) s ochranou chodců. Systém AEB modelu Rio používá systém radarového snímání s dlouhým dosahem k detekci potenciálního rizika kolize s ostatními vozidly, nebo chodci a pomáhá zastavit vůz*. AEB se dodává ve spojení s asistentem pro jízdu v jízdním pruhu LDWS (Lane Departure Warning System), který upozorňuje řidiče v případě, že vůz začne vyjíždět ze svého jízdního pruhu bez aktivovaných ukazatelů směru.

Skelet karoserie nového modelu Rio je vyroben s vysokým podílem vyspělých vysokopevnostních ocelí AHSS (Advanced High Strength Steel). Rozsáhlé využití ocelí AHSS v konstrukci karoserie modelu Rio je součástí širší iniciativy značky Kia dosáhnout 5% snížení průměrné hmotnosti karoserií nových vozů do roku 2020 v porovnání s rokem 2014 při současném zvýšení bezpečnosti. Odolné alehké oceli AHSS mají v konstrukci karoserie nového modelu Rio podíl 51 % v porovnání s 33 % utřetí generace tohoto modelu.

Širší využití ocelí AHSS zvýšilo tuhost skeletu karoserie v prostoru pro cestující, čímž je zaručena vyšší úroveň bezpečnosti cestujících a efektivnější pohlcování nárazové síly. Odolnější ocel nalézá uplatnění ve výztuhách střešních sloupků A a B, bočních prahů, struktury střechy, motorového prostoru a podlahy.

Nové Rio je vybaveno šesti airbagy a úchyty ISOFIX pro upevnění dětské sedačky na sedadle spolujezdce vpředu a zadních sedadlech.

Jízda: Vynikající ovladatelnost a stabilita s mimořádným komfortním odpružením
Nové Rio nabízí neuvěřitelně vysokou úroveň jízdní bezpečnosti a kromě toho poskytne řidiči ještě větší potěšení z řízení, než třetí generace tohoto modelu. Týmy inženýrů značky Kia, které měly na starosti vývoj podvozku, se snažily dosáhnout agilnějšího chování vozidla a pohotovějších reakcí na povely řidiče, při současném vylepšení jízdního komfortu. Rio dostalo do vínku podvozek s přední nápravou typu McPherson a zadní nápravou s vlečenými rameny, spojenými torzně poddajnou příčkou.

Vývoj tužšího skeletu karoserie otevřel inženýrům možnost realizovat odpružení s komfortnější charakteristikou. Nové Rio má v porovnání s předchůdcem nové nastavení pružin a tlumičů, které vylepšuje pohlcování nerovností a jízdní komfort ve všech rychlostech a zároveň poskytuje řidiči větší potěšení z jízdy, díky lepší ovladatelnosti.

V porovnání s třetí generací byly uskutečněny následující změny v konstrukci podvozku modelu Rio: tužší vzpěry a pomocný rám přední nápravy i zadní zkrutná příčka, zlepšují stabilitu ve vysokých rychlostech; použití nových svisle uložených zadních tlumičů a předních tlumičů s předpjatým lineárním ventilem přineslo přesnější reakce zavěšení na řízení i jízdu po nerovnostech; přemístění převodky řízení s elektrickým posilovačem umožnilo zvýšit citlivost ve středové poloze. Uvedené změny v konstrukci podvozku poskytují řidiči modelu Rio pohotovější reakce vozu na řízení a vyšší úroveň jízdní jistoty.

Nové Rio je, kromě nového paketu vyspělých asistenčních systémů ADAS, standardně vybaveno systémem řízení stability vozidla VSM (Vehicle Stability Management) s elektronicky řízeným stabilizačním systémem ESC (Electronic Stability Control). VSM zajišťuje stabilitu vozidla při brzdění azměně směru jízdy. Jakmile ESC detekuje ztrátu adheze, jeho zásah umožní řidiči získat zpět potřebnou kontrolu nad vozem.

Konektivita: kompletní integrace chytrých telefonů se systémy Android a Apple
Uprostřed přístrojové desky je nový informační a zábavní systém s nejmodernějším uživatelským rozhraním Kia HMI (human-machine interface). Nové Rio je vybaveno informačním a zábavním systémem s „plovoucím“ 5,0“ dotykovým displejem, u něhož zajišťuje ozvučení interiéru šest reproduktorů. Zákazníci si mohou objednat také 7“ dotykový display s navigačním sytém se službami Kia Connected Services podporované systémem Tom Tom® stejně tak systémem Android Auto™
a Apple CarPlay™.

Nové Rio nabídne zákazníkům přístup ke službám Kia Connected Services, poskytovaným společností TomTom®. Tento nový soubor služeb v oblasti konektivity nabízí řidičům širokou škálu aktuálních informací, včetně dopravního zpravodajství v reálném čase**, upozornění na místa měření rychlosti**, lokálního vyhledávání speciálních cílů a předpovědi počasí. Služby Kia Connected Services, dostupné ve vozech vybavených navigačním systémem, budou mít evropští zákazníci k dispozici bezplatně po dobu sedmi let od zakoupení vozu.

Systém Android Auto™ pro model Rio spolupracuje s telefony Android ve verzi 5.0 (Lollipop) nebo vyšší. Systém Android Auto™, nabízený hned od uvedení modelu Rio na trh, připojí telefon uživatele k vozidlu a umožní mu využívat aplikace a funkce chytrého telefonu – například navigaci Google Maps s hlasovým ovládáním, telefonování a zasílání textových zpráv s funkcí handsfree nebo hlasové ovládání – prostřednictvím informačního a zábavního systému vozidla. Android Auto™ také umožní uživatelům přehrávání hudby prostřednictvím Google Play Music™ a dalších služeb.

Apple CarPlay™, pro iPhone 5 nebo novější, umožní kompletní hlasové ovládání různých funkcí aaplikací telefonu (Siri), včetně navigace prostřednictvím Apple Maps, telefonování a diktování textů. Apple CarPlay™ podporuje také další zvukové aplikace, které si uživatel stáhl na svůj iPhone – například služby přehrávání hudby z internetu nebo audioknih.

Kia Rio bude prvním vozem v segmentu B, vybaveným vstupy USB vpředu i vzadu. Uživatelé si tak budou moci fyzicky připojit přenosné zařízení k informačnímu a zábavnímu systému modelu Rio
a nabíjet si za jízdy jejich akumulátory.

Zahájení prodeje: Nové Rio přijde na evropský trh začátkem roku 2017
Zcela nová Kia Rio bude uvedena na evropský trh v prvním čtvrtletí 2017, včetně jedinečné 7leté záruky Kia s omezením na 150 000 km ve standardní výbavě.


*Autonomní nouzové brzdění AEB (Autonomous Emergency Braking) je asistenční systém, který za žádných okolností nesnímá z řidiče odpovědnost za bezpečné řízení vozidla. Řidič musí přizpůsobovat jízdu svým osobním dovednostem, platné legislativě a celkovým provozním podmínkám. AEB neumožňuje autonomní jízdu vozidla.
**V závislosti na zemi provozu mohou být tyto služby omezeny na základě místních legislativních předpisů


Zdroj: KIA MOTORS CZECH s.r.o.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků