10 / 3 580

Nový SEAT Arona: moderní městský charakter

28.6.2017 |  Štítky: Seat | SUV


Nejnovější model značky SEAT byl poprvé odhalen na akci pro 250 mezinárodních novinářů v Barceloně. Nový SEAT Arona bude veřejnosti představen na autosalonu ve Frankfurtu v září, u prodejců v České republice pak od listopadu 2017.
 
Nový SEAT Arona je po modernizovaném modelu Leon a nové generaci modelu Ibiza třetí novinkou španělské značky v roce 2017. SEAT tak pokračuje v rozšiřování své nabídky v rámci největší produktové ofenzivy všech dob, která kromě již představeného modelu Ateca zahrnuje také budoucí velké SUV, jehož premiéra se uskuteční v roce 2018. Nový SEAT Arona bude hrát v rodině modelů SUV roli mladšího sourozence, který však vyniká svým důvtipem, s nímž kombinuje výhody kompaktních rozměrů pro městský provoz i vlastnosti crossoveru, jež přijdou vhod při výpravách za hranice města. Model Arona je pro pracovní týden od pondělí do pátku elegantní, prostorný, praktický a komfortní, zatímco o víkendu se uplatní jako dobrodružné, robustní, sportovní a hospodárné vozidlo. SEAT doplňuje uvedené atributy o vyspělou techniku v oblastech bezpečnosti a konektivity, která je dosud běžná jen ve vyšších segmentech trhu. Bez povšimnutí nezůstane ani bezpochyby atraktivní a osobitý design značky SEAT, který vyzařuje dynamiku sportovní DNA i sofistikovanost španělské značky. Pro náročné zákazníky jsou připraveny velmi široké možnosti individualizace. Model Arona, vyráběný výhradně v Martorellu, v závodě s největším objemem výroby ve Španělsku, bude hrát důležitou roli v procesu upevňování postavení značky SEAT a zvyšování jejího prodeje.
 
„Ve společnosti SEAT jsme velmi vytrvalí. V období dvou a půl let do nadcházejícího uvedení velkého SUV na trh představujeme v rámci naší největší produktové ofenzivy v průměru jeden nový model každých šest měsíců. SEAT vynaložil na modely Ibiza a Arona celkem 900 milionů eur na investice, výzkum a vývoj. Tato částka je součástí celkových investic ve výši 3,3 miliardy eur, plánovaných pro roky 2015 až 2019,“ říká Luca de Meo, předseda představenstva společnosti SEAT. „Tento měsíc zahajujeme prodej nového modelu Ibiza a Arona oslaví premiéru na autosalonu ve Frankfurtu.“
 
Nový SEAT Arona je prvním modelem značky SEAT v segmentu kompaktních crossoverů A0, který se od roku 2015 zvětšil čtyřnásobně. 
Model Arona nelze zařadit do specifické kategorie, je však ztělesněním všestrannosti. Díky kompaktním rozměrům a pocitu bezpečí a jistoty, který pramení z vysoké polohy za volantem a moderního designu, je dokonalým vozem pro každodenní provoz, ale směle dává na odiv také svou zábavnou a dobrodružnou povahu. Arona s odvážným vzhledem crossoveru není obyčejným automobilem, protože dojede mnohem dál.
Nový SEAT Arona je zkonstruován pro řidiče, kteří hledají vzrušení, odlišení i funkčnost. Pro lidi, kteří vědí, že věk je jenom číslo, nikoli výhled na další průběh života. Je to vůz, který se hodí k jejich životnímu stylu; který se uplatní ve městě i na venkově; který překypuje vyspělou technikou; a který je komfortní, prostorný, bezpečný, dynamický, přizpůsobitelný představám majitele a všestranný. Je to automobil, který svým uživatelům usnadní nastupování i vystupování a svým velkorysým zavazadlovým prostorem je navíc zbaví všech starostí s přepravou zavazadel.
 
Vždy připraven na dobrodružství
Co se týče pasivní bezpečnosti, poskytuje nový SEAT Arona nejvyšší úroveň ochrany cestujících navzdory ještě přísnějším požadavkům. „Jsme si jisti, že je nový SEAT Arona dokonalou odpovědí na aktuální požadavky našich zákazníků z hlediska jízdní dynamiky, komfortu, bezpečnosti a nejmodernější techniky. Znovu stanovujeme nová měřítka v příslušném segmentu,“ říká Dr. Matthias Rabe, člen představenstva společnosti SEAT, zodpovědný za výzkum a vývoj.
Nový SEAT Arona disponuje veškerými asistenčními, informačními a zábavními systémy, které již nalézají uplatnění v ostatních modelech SEAT. Mezi ně patří například Front Assist, adaptivní tempomat ACC, funkce Stop & Go (v kombinaci s ACC a převodovkou DSG), asistent pro rozjezd do kopce, asistent pro sledování únavy řidiče, senzory deště a světla, multikolizní brzda, bezklíčkový přístupový systém včetně tlačítka pro spuštění motoru, precizní a velmi kvalitní zadní kamera, prémiový 8“ dotykový displej a bezkabelová nabíječka se zesilovačem signálu GSM. Arona na přání nabízí také asistenta pro upozorňování na vozidla přijíždějící ze stran při couvání, sledování slepého úhlu a parkovacího asistenta, který umožňuje zaparkování vozidla na podélné i kolmé parkovací stání.
 
Rozměry
Co se týče vnějších rozměrů, má SEAT Arona vnější délku 4138 mm, což je o 79 mm více než u nového modelu Ibiza. Největší rozdíl však spočívá ve výšce, která je o 99 mm vyšší. Nový SEAT Arona v důsledku toho nabízí nejen vyšší světlou výšku pro dobrodružství mimo zpevněné cesty, ale také větší prostor pro hlavu na sedadlech vpředu i vzadu, a především větší zavazadlový prostor s objemem 400 litrů. Dalším důležitým rozdílem je o 52 milimetrů vyšší poloha sedáku, která přináší dvě výhody. Za prvé je to vyšší poloha za volantem, umožňující lepší výhled z vozu. Za druhé je to mnohem snadnější nastupování a vystupování. Také sedadla pro spolucestující jsou výš, a to o 62 mm. Výška stropu nad sedákem je o 37 mm vyšší vpředu a o 33 mm vzadu. Světlá výška se zvětšila o 15 mm a čelní okno má o trochu menší sklon než u modelu Ibiza, což ponechává více prostoru pro interiér.
 
Platforma MQB A0
Klíčovým faktorem pro zvětšení vnitřního prostoru a zvýšení úrovně jízdní dynamiky je nejvyspělejší technika koncernu Volkswagen, kterou disponuje modulární platforma MQB (Modular Quer Baukasten) pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč. Platforma MQB A0 umožňuje vyšší flexibilitu výroby a snadnější uvádění odlišných modelů s různými druhy karoserie v rámci stejného segmentu. Na stejné základní platformě lze také realizovat modely s různým rozvorem. Investice společnosti SEAT do výroby, výzkumu a vývoje směřovaly v uplynulých letech z části do přestavby montážní linky 1 v závodě Martorell podle požadavků nové platformy MQB A0. SEAT je tak první značkou v rámci koncernu Volkswagen, která tento technický základ používá.
 
Dokonalá konektivita a vlastní styl
Z hlediska konektivity je model Arona vybaven systémy Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLink. A pro náročné posluchače nabízí nový SEAT Arona na přání audiosystém BeatsAudio se 6 prémiovými reproduktory, osmikanálovým zesilovačem o výkonu 300 W a subwooferem v zavazadlovém prostoru.
Stejně jako Leon, Ateca a Ibiza bude i nový SEAT Arona nabízen ve výbavových liniích Reference, Style, FR a Xcellence. Výbava pro model Arona zahrnuje rovněž dvoubarevné (červené a bílé) dekorační osvětlení interiéru diodami LED a dvouzónovou automatickou klimatizaci s filtrem Aircare. Nový model Arona je okamžitě rozpoznatelný podle trojúhelníkových světlometů na přídi s atraktivní barvou a vynikajícím světelným výkonem. Zadní světlomety jsou rovněž vybaveny diodami LED a svými dvojitými koncovými světly vizuálně umocňují šířku vozu. Stupeň výbavy FR zahrnuje odpružení se dvěma režimy a volič jízdních režimů SEAT Drive Profile se čtyřmi režimy: Normal, Sport, Eco a Individual. Proces individualizace nového modelu SEAT Arona usnadňují výhodné pakety s vybranými prvky výbavy na přání.
 
Všestranná využitelnost bez jediného kompromisu
Po emocionální stránce nabízí Arona potěšení z jízdy, které kdysi řidiči očekávali od třídveřových verzí, ovšem s bonusem velkorysého vnitřního prostoru rodinného vozu a rozšířených možností pro jízdu mimo zpevněné cesty díky vyšší světlé výšce. Arona tedy sdílí přednosti s modelem Ateca. Koneckonců je jeho mladším bratrem v rámci rodiny modelů SUV, která čeká na svůj největší přírůstek v podobě velkého SUV, jehož termín příchodu na svět je stanoven na rok 2018. Robustní příď modelu Arona je stejně strukturovaná jako u modelu Ateca. Její trojrozměrný design má ještě výraznější vzhled, aniž by však působila agresivně. Také umístění registrační značky na víku zavazadlového prostoru umožnilo vytvořit robustnější design nárazníku a vizuálně vůz zvýšit.
Alejandro Mesonero, šéfdesignér společnosti SEAT, k tomu říká: „Chtěli jsme vtisknout novému modelu SEAT Arona osobitý charakter crossoveru a vytvořit robustní vůz pro každodenní život v městské džungli. Proto disponuje tak výraznými ochrannými prvky z černého plastu na náraznících, podbězích kol a bočních prazích, které doplňují podélné střešní nosiče a ochranné panely na spodní části nárazníků se vzhledem hliníku.“ To dodává modelu Arona ještě robustnější vzhled s důrazem na výšku vozu. K tomu přispívají rovněž větší kola s průměrem 665 mm.
Nový SEAT Arona je velmi expresivní. Střecha s podélnými střešními nosiči evokuje svou estetikou terénní vozidla. Arona sdílí mnoho prvků s novým designérským stylem aktuálních modelů značky SEAT. Tento vůz má bezpochyby svou vlastní osobnost. To je patrné i v jeho interiéru, jenž vyniká nejen svými horizontálními proporcemi, které zesilují dojem vnitřního prostoru, ale také větší sofistikovaností. Zvláštní pozornost byla věnována detailům. Nový SEAT Arona tak boduje rovněž z hlediska vnímané kvality.
Koncept vysoké konzoly staví tuto část do popředí, což má pozitivní vliv na bezpečnost a ergonomii, protože všechny prvky jsou umístěny tak, aby řidič nemusel při řízení téměř vůbec odvracet zrak od vozovky. Velká pozornost byla věnována sedadlu řidiče a všechny přístroje jsou orientovány směrem k řidiči. Všechny ovládací prvky jsou ve snadném dosahu pro rychlou změnu nastavení a vyšší úroveň bezpečnosti. Sedadla jsou mimořádně komfortní a poskytují silnější pocit ochrany i dokonalejší oporu tělu sedící osoby. Tkaniny, odstíny a barvy jsou vybrány exkluzivně pro nový model SEAT Arona, jehož vnitřní barvy a kombinace materiálů nabízejí mnoho možností pro individualizaci. Například lak konzoly ladí s přístrojovou deskou.
Vzhledem k trendu rostoucích požadavků zákazníků na individualizaci svých vozidel jsou možnosti výbavy na přání u modelu Arona velmi důležité. Arona nabízí různé barvy pro spodní část karoserie a pro střechu, včetně střešních sloupků A a C. Paleta barev karoserie byla rozšířena o odstín oranžová Eclipse. Střecha může být šedá, černá, oranžová nebo stejné barvy jako karoserie. Na výběr je 68 různých barevných kombinací. Prominentně je na střešním sloupku C umístěn grafický prvek X, vyrytý do karoserie, který zvýrazňuje vzhled crossoveru. Arona přebírá dynamický, všestranný, technický a sportovní charakter od ostatních modelů značky SEAT a přidává k němu prostornější interiér a širší možnosti využití.
 
Dokonalý partner
Síla v současnosti spočívá v hospodárnosti a spolehlivosti. Všechny motory, nabízené pro novou modelovou řadu Arona, mají přímé vstřikování paliva, přeplňování turbodmychadlem a automatický systém stop-start. Na výběr jsou tři různé zážehové motory s hliníkovým blokem válců. Vstupní verzí je tříválec 1.0 TSI s výkonem 95 k, ve spojení s pětistupňovou mechanickou převodovkou. Stejný motor je nabízen také ve verzi s výkonem 115 k, a to v kombinaci s šestistupňovou mechanickou převodovkou, nebo se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG. Třetí alternativou je nový čtyřválec TSI o výkonu
150 k s aktivním systémem deaktivace válců. Tento motor se dodává výhradně se stupněm výbavy FR a šestistupňovou mechanickou převodovkou. Pro příznivce vznětových motorů je k dispozici hospodárný a spolehlivý motor 1.6 TDI ve výkonových variantách 95 k a 115 k. Verze o výkonu 95 k může být kombinována s pětistupňovou mechanickou převodovkou, nebo se sedmistupňovou převodovkou DSG, zatímco pro verzi o výkonu 115 k je určena šestistupňová převodovka. V polovině roku 2018 rozšíří nabídku modelové řady Arona motor 1.0 TSI o výkonu 90 k na stlačený zemní plyn CNG (Compressed Natural Gas). SEAT je prvním výrobcem, který nabídne tento druh motoru ve třídě kompaktních crossoverů. Na některých zámořských trzích bude kromě toho nabízen také motor 1.6 MPI o výkonu 110 k s mechanickou nebo automatickou převodovkou.
Prodeje značky SEAT nepřetržitě rostou. Od ledna do května dodal SEAT na celém světě 201 300 vozidel, což znamená nárůst o 13,9 % oproti stejnému období v roce 2016. Nárůst prodeje zvýšil v prvním čtvrtletí letošního roku výnosy z prodeje značky SEAT o 20,2 % na rekordních 2,487 miliardy eur. V uplynulém roce vykázala společnost nejvyšší provozní zisk ve své historii. Provozní zisk společnosti SEAT dosáhl v prvních třech měsících roku 2017 výše 56 milionů eur, což je o 4,1 % více než ve stejném období loňského roku.
 
Poznámka redakce: pokud jste fanouškem auto moto novinek, prohlédněte si nový online magazín Nové automobily v ČR.

Autor: Autosystem.cz

Reklama X
<<

máme 32 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků