10 / 3 810

Nové MINI Cooper SE

9.7.2019 |  Štítky: BMW | Mini | elektrický pohon | elektromobily

Čistě elektrickou městskou mobilitu lze nyní zažít také v typickém stylu MINI, a to díky novému MINI Cooper SE.

Kombinuje trvale udržitelnou mobilitu s potěšením z jízdy, výrazným designem a prémiovou kvalitou, která je pro značku MINI typická. Tento první čistě elektricky poháněný model britské prémiové značky poskytuje ryzí pocit z jízdy vozem MINI s nulovými lokálními emisemi.

Nové MINI Cooper SE: přehled hlavních předností.

  • První MINI a první malý vůz prémiového segmentu poháněný pouze elektřinou.
  • Elektromotor s výkonem 135 kW/184 k a točivým momentem 270 Nm.
  • Pro tento model specifická lithium-iontová baterie umožňuje dojezd 235 až 270 kilometrů, a to bez omezení objemu zavazadlového prostoru.
  • Baterii lze rychle nabíjet z domácí zásuvky, nabíječkou Wallbox, na veřejných nabíjecích stanicích či stejnosměrným proudem až do výkonu 50 kW.
  • Vynikající agilita díky spontánnímu nástupu hnací síly, nízko položenému těžišti, pohonu předních kol a řídicí jednotce protiprokluzového systému umístěné u regulačního členu.
  • Zrychlení z 0 na 60 km/h za 3,9 sekundy a z 0 na 100 km/h za 7,3 s.
  • Rekuperaci lze nastavit pro jedinečný pocit z jízdy ve dvou úrovních pomocí jednoho pedálu.
  • Mezi prvky standardní výbavy patří LED přední světlomety, 2zónová automatická klimatizace, topení s technologií tepelného čerpadla, nezávislé topení, elektrická parkovací brzda a navigace Connected. 

Namísto zážehového nebo vznětového motoru je pod kapotou nového MINI Cooper SE elektromotor. Kompaktní jednotka s integrovanou řídicí elektronikou a převodovkou je uchycena v přední části nosného rámu prostřednictvím pevné trubkové konstrukce. Vysokonapěťová baterie s pro tento model specifickým uspořádáním je tvořena lithium-iontovými články, rozdělenými do 12 modulů. Tvoří jednotku ve tvaru písmene T s celkovou kapacitou 32,6 kWh umístěnou v podlaze vozu.

Výsledkem umístění baterie nízko v podlaze a mezi nápravami je neomezený zavazadlový prostor ve srovnání s konvenčně poháněnými modely. Stejně jako v případě 3dveřového MINI se spalovacím motorem činí objem zavazadlového prostoru 211 litrů a lze jej sklopením opěradel zadních sedadel zvětšit až na 731 litrů. 

Charakteristický MINI design s ozdobnými prvky specifickými pro tento model. 
Pro design nového MINI Cooper SE jsou charakteristické vybrané úpravy a decentní odlišnosti ve srovnání s konvenčně poháněnými verzemi. Dynamický profil, typická trojdílná koncepce, kterou tvoří tělo karoserie, prosklení a střecha, krátké převisy a široký rozchod kol jsou opět charakteristickými rysy, které první čistě elektricky poháněné MINI odlišují od ostatních. Nabíjecí zásuvka je umístěna nad pravým zadním kolem – přesně tam, kde je u konvenčně poháněného 3dveřového MINI situováno víčko palivové nádrže. Je na něm umístěno výrazné logo MINI Electric, ukazující druh energie používaný k pohonu. Žluté provedení tohoto loga se objevuje na bočních ozdobách, na nichž jsou umístěny také boční směrové ukazatele, stejně jako na víku zavazadlového prostoru a přední masce chladiče. Cooper SE je standardně vybaveno LED předními světlomety. 

Čistá radost z jízdy: elektromotor s výkonem 135 kW/184 k. 
Spontánní podání hnací síly a nepřetržitý přísun točivého momentu, nepřerušovaný změnami převodových stupňů – to jsou charakteristické rysy elektrického pohonu nového MINI Cooper SE. Maximální točivý moment 270 Nm je k dispozici již od nulových otáček, což je pro elektromotory typické. Hnací sílu na přední kola přenáší jednostupňová převodovka s integrovaným diferenciálem. 

Nové MINI Cooper SE dává svou sportovní eleganci najevo nejen výraznou spontánností, ale také prakticky bezhlučně. Proto je standardně vybaveno akustickou ochranou chodců. Výrazný zvuk vytvořený speciálně pro MINI Cooper SE je generován prostřednictvím systému reproduktorů.

Vzrušující agilita díky inovativnímu systému jízdní dynamiky.
Elektrický pohon posouvá typický MINI pocit z jízdy jako v motokáře do zcela nové a fascinující dimenze. 

Pro zajištění účinného přenosu značného točivého momentu elektromotoru na vozovku okamžitě po rozjezdu, a tím dosažení typického MINI potěšení z jízdy, je nové MINI Cooper SE vybaveno inovativním stabilizačním systémem DSC (Dynamic Stability Control). Tento systém, jehož součástí je i protiprokluzová funkce, je navržený speciálně pro spontánní přísun výkonu elektromotoru a zajišťuje mimořádnou kvalitu jízdy na všech typech silnic a ve všech povětrnostních podmínkách. 

Jízdní režimy MINI se čtyřmi nastaveními.
První čistě elektrické MINI umožňuje řidiči přizpůsobit své nastavení aktuální situaci a současně jeho vlastním preferencím. Jízdní režimy MINI řidič volí pomocí ovladače umístěného na pravé straně lišty s přepínači. V MINI Cooper SE je na výběr ze čtyř režimů. Sportovní režim se liší od standardního nastavení MID strmější charakteristikou plynového pedálu a obzvláště spontánní odezvou systému pohonu.

Komfortní nastavení v režimu MID je aktivní také v režimu GREEN, stejně jako v novém režimu GREEN+, který je speciálně nakonfigurovaný pro nové MINI Cooper SE. Systém pohonu v těchto dvou posledně zmiňovaných režimech je navíc zaměřen na maximální hospodárnost. Aby se zvýšil dojezd, jsou v režimu GREEN+ omezeny nebo zcela deaktivovány vybrané komfortní funkce, jako je topení, klimatizace a vyhřívání sedadel.

Rekuperace kinetické energie nastavitelná ve dvou úrovních.
Součástí charakteristického zážitku z jízdy v elektricky poháněném modelu od BMW Group je jednopedálové ovládání. Zejména v městském provozu vozidlo znatelně zpomalí, jakmile řidič sundá nohu z plynového pedálu. K tomuto efektu dochází proto, že po puštění plynového pedálu se elektromotor změní v generátor a začne z kinetické energie vyrábět elektřinu a ukládat ji do baterie. V důsledku toho začne elektricky poháněné vozidlo v nízkých rychlostech zpomalovat bez použití brzdového systému. Lze jej tak ovládat pouze jedním pedálem. 

Nové MINI Cooper SE je prvním elektricky poháněným modelem BMW Group, v němž řidič může ovlivnit stupeň intenzitu rekuperace. Přepínač umístěný vlevo od tlačítka start/stop umožňuje zvolit intenzivní nebo pouze mírnou úroveň rekuperace, a tím i zpomalení, a to bez ohledu na zvolený jízdní režim MINI. Tímto způsobem může být úroveň decelerace přesně přizpůsobena osobnímu jízdnímu stylu řidiče. 

Pro tento model specifický interiér s digitálním přístrojovým panelem.
Nové MINI Cooper SE je standardně vybaveno pro tento model specifickým přístrojovým panelem, který se skládá z 5,5palcového barevného displeje s technologií Black Panel, umístěného za volantem. Uprostřed tohoto displeje se zobrazuje rychlost vozu. Přibližná rychlost se podle zvoleného jízdního režimu zobrazuje také ve světelném prstenci centrálního přístroje – v červené barvě (režim SPORT), bílé (režim MID) nebo zelené (režim GREEN a GREEN+). 

Další digitální displeje na přístrojové desce poskytují informace týkající se nabití vysokonapěťové baterie, aktuálně zvoleného jízdního režimu MINI, stavu asistenčních systémů a hlášení Check Control. Kromě toho se zobrazují informace o dostupném dojezdu, aktuálním výkonu pohonné soustavy, venkovní teplotě, času a ujeté vzdálenosti společně s informacemi o rychlostních limitech a pokyny navigačního systému. Navíc je možné listovat telefonním a hudebním seznamem. 

Digitální přístrojový panel nabízí důležité informace také během nabíjení. Pokud je vozidlo připojeno do sítě nebo k nabíjecí stanici, je možné vyčíst nejen čas a venkovní teplotu, ale také dostupný dojezd a stav nabití baterie v procentech. Zobrazuje se rovněž čas, kdy bude vysokonapěťová baterie plně nabitá. Barva panelu se mění v závislosti na aktuální situaci: od oranžové během inicializace procesu nabíjení přes žlutou v jeho průběhu až po zelenou ve chvíli, kdy je baterie plně nabitá. Jakoukoliv chybu nabíjení indikuje červená barva.

Mezi další speciální prvky interiéru patří pro tento model specifický volič převodovky na středové konzole. Nové MINI Cooper SE je také vybaveno elektrickou parkovací brzdou, která se aktivuje a deaktivuje spínačem na středové konzole. 

MINI ELECTRIC poskytuje flexibilitu při nabíjení.
Energii pro elektrifikovanou radost z jízdy nové MINI Cooper SE čerpá z elektrické sítě, k níž ho lze připojit pomocí běžné domácí zásuvky, nabíjecí stanice MINI ELECTRIC Wallbox nebo veřejné nabíjecí stanice. 

Pro připojení k domácí zásuvce slouží standardní nabíjecí kabel. Volitelně je k dispozici nabíjecí stanice MINI ELECTRIC Wallbox, stejně jako třífázový kabel pro použití ve veřejných nabíjecích stanicích. Obě varianty umožňují nabíjení vysokonapěťové baterie nového MINI Cooper SE maximálním výkonem 11 kW, což znamená, že na 80 % se baterie nabije za dvě a půl hodiny a na 100 % za tři a půl hodiny. Rychlonabíjecí stanice se stejnosměrným proudem umožňuje ještě rychlejší obnovení energetických zásob vozidla. Nabíjecí jednotka nového MINI Cooper SE je navržena pro maximální nabíjecí výkon 50 kW, což umožňuje dosažení 80% nabití za pouhých 35 minut.

V případě nabíjecí stanice MINI ELECTRIC Wallbox je nabízena také instalační služba. Nástěnná nabíjecí stanice může být instalována v garážích i v krytých automobilových přístřešcích. Služba ChargeNow je k dispozici pro maximální pohodlí při nabíjení: zákazníkům umožňuje přístup k největší síti veřejných nabíjecích stanic na světě. Registrace a platba spotřebované elektrické energie se provádí prostřednictvím karty ChargeNow nebo příslušné aplikace pro chytrý telefon.

Dvouzónová automatická klimatizace s technologií tepelného čerpadla a nezávislého topení.
Standardní výbava nového MINI Cooper SE zahrnuje dvouzónový automatický systém klimatizace se samostatnou ventilací a regulací teploty pro řidiče a spolujezdce. Interiér vozu je vytápěn tepelným čerpadlem, které shromažďuje odpadní teplo z motoru, výkonové elektroniky, vysokonapěťové baterie a venkovního vzduchu před tím, než ho nažene do klimatizačního systému. Pro zvýšení dojezdu jsou okruhy chlazení a vytápění přímo spojeny s technologií pohonu, takže tvoří vysoce účinný systém. Integrovaný řídicí systém zaručuje příjemnou teplotu uvnitř vozu a současně ideální provozní teplotu pro vysokonapěťovou baterii – nezávisle na sobě, prostřednictvím chlazení a vyhřívání. 

Automatická klimatizace nového MINI Cooper SE nabízí také nezávislé topení a funkci klimatizování stojícího vozu. To umožňuje před odjezdem vyhřát nebo vychladit interiér na předem zvolenou teplotu. Řidič může prostřednictvím aplikace MINI Connected Remote nastavit čas plánovaného odjezdu a upravit teplotu interiéru podle svého přání. 

Navigační systém jako součást standardní výbavy, pro tento model specifické služby MINI Connected.
Součástí standardní výbavy nového MINI Cooper SE je navigační systém, centrální displej a služby MINI Connected, které jsou speciálně zaměřeny na elektromobilitu. Menu eDrive poskytuje informace o aktuálním toku energií a dojezdu a nabízí také způsoby, jak zvýšit dojezd vozidla deaktivací komfortních funkcí nebo zvýšením rekuperace. 

Součástí standardně dodávané navigace Connected je 6,5palcový dotykový displej v centrálním přístroji. Umožňuje využívat dopravní informace v reálném čase RTTI, stejně jako internetovou platformu MINI Online a přípravu pro Apple CarPlay. Připojení pro telefon také znamená, že navigační mapa vozidla se může aktualizovat automaticky. Služby vzdálené obsluhy Remote Services umožňují řidiči prostřednictvím aplikace MINI Connected na displeji telefonu zobrazit podrobnosti o stavu nabití baterie a dojezdu a je také možné vytvářet přehled o spotřebě energie. Kromě toho je k dispozici zobrazení mapy, které ukazuje veřejné nabíjecí stanice v dosahu vozidla. Současně lze na dálku aktivovat nejen světelnou houkačku, klakson, ventilaci a funkci odemykání a zamykání dveří, ale také funkci nastavování teploty uvnitř interiéru. 

Bohatá základní výbava, selektivní možnosti individualizace.
Jako doplněk k rozsáhlé a vysoce kvalitní nabídce standardní výbavy jsou pro nové MINI Cooper SE k dispozici čtyři exteriérové a interiérové pakety, z nichž každý obsahuje specifickou kombinaci provedení exteriéru, kol z lehké slitiny, čalounění a provedení vnitřního prostoru. Stejně jako u paketů Salt, Pepper a Chili, které jsou k dispozici pro stávající modely MINI, umožňují tyto pakety selektivní individualizaci také v elektrickém MINI. Výbavové pakety S a M obsahují navigaci Connected, zatímco navigace Connected Plus je součástí paketů L a XL. Výbavový paket S rovněž nabízí volbu mezi metalickou barvou karoserie šedá Moonwalk Grey a stříbrnou metalízou White Silver, zatímco ve spojení s pakety M a L je navíc k dispozici červená Chili Red, zelená metalíza British Racing Green a černá metalíza Midnight Black. Kromě toho se pro paket XL nabízí černá barva karoserie MINI Yours Enigmatic Black. 

Kryty vnějších zpětných zrcátek nového MINI Cooper SE jsou standardně lakovány šedou barvou Vigorous Grey a volitelně žlutou barvou, tedy stejnou barvou, jaká je použita na horizontální ozdobné liště na přední masce chladiče. 

Koncepce vozu: skutečné MINI do posledního šroubku.
Nové MINI Cooper SE se vyrábí v domovské zemi značky. Z výrobní linky sjíždí spolu s konvenčně poháněnými verzemi v závodě MINI v Oxfordu. Technologie pohonu pochází z odborných výzkumných center BMW Group pro elektromobilitu v německém Dingolfingu a Landshutu. 

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků