10 / 3 917

Nové BMW M550d xDrive.

28.4.2017 |  Štítky: BMW

Nové BMW M550d xDrive rozšiřuje modelovou nabídku automobilů BMW M Performance dvěma fascinujícími variantami a současně figuruje jako vrcholný vznětový model v nabídce BMW řady 5.

Společnost BMW Motorsport GmbH, která byla založena roku 1972, stanovuje měřítka ve světě mezinárodního motorsportu. V roce 1993 došlo ke změně jména na BMW M GmbH. Svými produkty a službami, které v dnešní době pokrývají pět obchodních sfér, mezi něž patří automobily BMW M, automobily BMW M Performance, BMW Individual, M sportovní pakety a výbava, BMW Group Driving Experience a nakonec také bezpečností, záchranná a speciální vozidla, cílí na zákazníky s obzvláště vysokými požadavky na dynamiku, exkluzivitu a individualitu. V roce 2012 automobilka BMW představila novou kategorii automobilů BMW M Performance s cílem vyplnit mezeru mezi vrcholnými modely BMW a výkonnými modely M, navrženými pro co nejvyšší úroveň dynamiky a použití na závodním okruhu. Nové BMW M550d xDrive rozšiřuje modelovou nabídku automobilů BMW M Performance dvěma fascinujícími variantami a současně figuruje jako vrcholný vznětový model v nabídce BMW řady 5.

Vysokovýkonný motor pro vzrušující dynamiku.
Nové BMW M550d xDrive je vybaveno nejvýkonnějším vznětovým šestiválcem ve světě osobních vozů. Vznětový řadový šestiválec M Performance TwinPower Turbo v novém BMW M550d xDrive má zdvihový objem 2993 cm3 a je vybaven čtveřicí turbodmychadel, které fungují na principu vícestupňového přeplňování, a přímým vstřikováním common rail s pracovním tlakem přesahujícím 2500 bar (250 MPa). Motor dosahuje výkonu 294 kW/400 k ve 4400 1/min a generuje maximální točivý moment 760 Nm, který je k dispozici v rozmezí 2000–3000 1/min. Součástí výbavy je i funkce auto start/stop (kombinovaná spotřeba paliva verze Sedan: 5,9 l/100 km; kombinované emise CO2: 154 g/km – kombinovaná spotřeba paliva verze Touring: 6,2 l/100 km; kombinované emise CO2: 163 g/km). Verze Sedan zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy a provedení Touring za 4,6 s. Maximální rychlost je u obou verzí elektronicky omezena na 250 km/h.

Vícestupňové přeplňování pro nedostižnou charakteristiku motoru.
Výkon nového BMW M550d xDrive je o 14 kW/19 k vyšší, než tomu bylo v případě předchůdce (nárůst o 5 procent), zatímco maximální točivý moment se zvýšil o 20 Nm. Kombinovaná spotřeba paliva a emise CO2 současně poklesly o 11 procent. Nejsilnější vznětový motor BMW jako takový nabízí vyvážený poměr mezi výkonem a spotřebou paliva a v dané kategorii pohonných jednotek nemá konkurenci.
Motor BMW M550d xDrive opět potvrzuje vedoucí postavení BMW Group v oblasti vývoje pohonných jednotek. Jeho moderní vícestupňové přeplňování se čtyřmi turbodmychadly generuje plnicí tlak ještě rychleji, a to i při nízkých otáčkách. To znamená, že točivý moment je dostupný již od volnoběžných otáček a rychle roste. Již od 1000 1/min činí točivý moment 450 Nm.

Čtyři turbodmychadla pro vyšší výkon a spontánnější reakce motoru.
Použití čtvrtého turbodmychadla ještě více optimalizuje účinnost motoru a jeho výkonovou charakteristiku. Stejně jako u předchůdce, také v tomto případě je vzduch do spalovacích prostorů vháněn prostřednictvím vícestupňového přeplňování. Ve vysokotlakém stadiu jsou používány dvě kompaktní turbodmychadla s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek, která tvoří jeden celek. Dvě nízkotlaká turbodmychadla jsou nová a nahrazují dříve používané jedno velké turbodmychadlo. Svými menšími rozměry zajišťují ještě rychlejší odezvu motoru. Obě nízkotlaká turbodmychadla a jedno z vysokotlakých při jízdě pracují nepřetržitě. Druhé vysokotlaké turbodmychadlo sepne pouze ve chvíli, kdy otáčky motorů překročí 2500 1/min. V případě vysokého zatížení již od volnoběžných otáček jsou obě nízkotlaká turbodmychadla krátkodobě odpojena pomocí obtokového ventilu, z toho důvodu, aby plnicí tlak narůstal ještě rychleji.

Optimalizovaná hospodárnost díky upravené recirkulaci výfukových plynů.
Motor nového BMW M550d xDrive je nyní vybaven recirkulací výfukových plynů nejen pro vysokotlaká turbodmychadla, ale také pro ta nízkotlaká. To znamená, že turbodmychadla pracují ještě efektivněji a dále zlepšují emise výfukových plynů. Účinnost vozu rovněž těží z nepřímého chlazení stlačeného vzduchu, které je větší než v případě předchůdce, stejně jako z dodatečného chlazení skříně nízkotlakých turbodmychadel.

Tlak více než 2500 bar pro optimalizovanou charakteristiku výfukových plynů.
O dodávku paliva v novém BMW 550d xDrive se stará nejnovější generace přímého vstřikování paliva common rail. Piezoelektrické vstřikovače, pracující s maximálním vstřikovacím tlakem více než 2500 bar, zaručují obzvláště precizní dávkování a ještě lepší rozprašování paliva. Tím dále zvyšují účinnost motoru. Nové BMW 550d xDrive je vybaveno nezbytnými technologiemi pro moderní čistění výfukových zplodin, mezi které nepatří pouze filtr pevných částic a katalyzátor NOx, ale také systém SCR se vstřikováním močoviny AdBlue.

Sportovní převodovka Steptronic jako standard.
O přenos výkonu se u nejvýkonnějšího vznětového motoru BMW řady 5 stará moderní osmistupňová sportovní převodovka Steptronic. Kompaktní konstrukce, nízká hmotnost a optimalizovaná efektivita přenosu výkonu přispívají ke snížení spotřeby paliva i emisí výfukových plynů. Pro použití v modelu BMW M550d xDrive byla sportovní převodovka Steptronic přizpůsobena charakteristice výkonného vznětového šestiválce a jeho intenzivnímu zátahu. A co víc, program řazení má nastavení specifické pro vozy M Performance, které nabízí sportovní řazení i spontánnější podřazování napříč celým rozsahem otáček. Řadit je možné také manuálně pomocí páček umístěných na volantu, jež přispívají k aktivnímu sportovní stylu řízení.

Inteligentní pohon všech kol s vyvážením ve prospěch zadních kol.
Aby mohl nabídnout vynikající jízdní výkony za všech podmínek, rozděluje inteligentní pohon všech kol BMW xDrive točivý moment na všechna čtyři kola tak, jak to aktuální situace vyžaduje. Jeho vyvážení ve prospěch zadních kol podtrhuje extrémně precizní ovladatelnost BMW M550d xDrive, a dále tak zdůrazňuje jízdní projev charakteristický pro vozy M Performance. Jízdní dynamiku vozu dále zlepšuje o 10 milimetrů snížený M sportovní povozek. Ve spojení s 19“ M koly z lehkých slitin Double Spoke 664 M v šedé barvě Cerium Grey s kombinací pneumatik 245/40 R19 vpředu a 275/35 R19 vzadu tak zajišťuje vynikající mechanickou trakci, zřetelnou zpětnou vazbu v zatáčkách a vynikající úroveň komfortu i na dlouhých cestách. Na přání může být nové BMW M550d xDrive vybaveno 20“ M koly z lehkých slitin v provedení Double Spoke 668 M nebo koly z lehkých slitin BMW Individual v provedení V-Spoke 759 ve dvoubarevném provedení – v obou případech s kombinovaným rozměrem pneumatik 245/35 R20 vpředu a 275/30 R20 vzadu. M sportovní brzdy s logem M na modrých brzdových třmenech zajišťují excelentní hodnoty zpomalení a vynikající odolnost vůči vadnutí.

Dalším volitelným prvkem pro nové BMW M550d xDrive je M adaptivní podvozek Professional, který se skládá z aktivně řízených tlumičů Dynamic Damper Control a adaptivních stabilizátorů Adaptive Drive. Oba tyto systémy byly speciálně naladěné pro použití ve voze M Performance. Díky kombinaci těchto prvků nabízí BMW M550d xDrive nejvyšší možnou úroveň jízdní dynamiky bez jakéhokoliv omezení komfortu.

Aktivní řízení IAS pro maximální atletický charakter.
BMW M550d xDrive je standardně vybaveno inovativním systémem aktivního integrálního řízení (IAS – Integral Active Steering). Jeho součástí je variabilní převod hřebenového řízení. Přímější převod řízení předních kol spolu s natáčením kol zadní nápravy (stejným nebo opačným směrem) zlepšuje jak obratnost v městském provozu, tak jízdní stabilitu při dynamické jízdě. Systém IAS také zaručuje komfortní a zároveň agilní reakce při změnách jízdního pruhu nebo v zatáčkách. Naladění systému aktivního řízení odpovídá zvolenému jízdnímu režimu. Tímto způsobem nabízí BMW M550d xDrive precizní reakci na každý pohyb M koženého volantu a současně poskytuje citlivou zpětnou vazbu.

Sportovní jízdní zážitky navíc lze přizpůsobit přáním a požadavkům řidiče.
Volič jízdních režimů Driving Experience Control lze využít pro aktivaci jednoho z celkem šesti jízdních režimů. Zatímco režim ECO PRO podporuje úsporný styl jízdy brzkým řazením, režim COMFORT nabízí vyrovnanější kombinaci komfortu a dynamické jízdy, která je typická pro BMW. Jízdní režimy SPORT a SPORT+ využívají charakteristická nastavení pro systém aktivního integrálního řízení, jež jsou specifická pro vozy M Performance a dále zdůrazňují precizní ovladatelnost a přesnou odezvu BMW M550d xDrive.

Díky zřetelně citlivějšímu přenosu hmotnosti a spontánnějším reakcím na pohyby plynového pedálu ukazují režimy SPORT a SPORT+ v nejčistší podobě skutečné dynamické kvality nového BMW M550d xDrive a současně nabízejí emocemi více nabitý zvuk motoru. Připraven je také režim SPORT INDIVIDUAL, který řidiči dovoluje zvolit si preferované nastavení parametrů podvozku, řízení, motoru a převodovky pro každý z režimů Sport. Tak si lze vyvolat zcela individuální jízdní zážitky.

K dispozici je též režim ADAPTIVE s automatickou volbu jízdního režimu, který se přizpůsobuje každé situaci. Zásluhou analýzy jízdního režimu kombinované s informacemi z navigačního systému – bez ohledu na zvolený jízdní program – jsou všechna nastavení jednotlivých charakteristik přizpůsobená aktuálnímu stylu jízdy, podmínkám na silnici a koeficientu tření.

Exteriér a interiér vizuálně odrážejí jízdní potenciál vozu.
BMW M550d xDrive je standardně vybaveno M aerodynamickým paketem se zvětšenými nasávacími otvory a verze Sedan navíc zadním M spoilerem s odtrhovou hranou. Tyto prvky výbavy nejenže optimalizují proudění vzduchu a podporují chlazení motoru, ale rovněž vizuálně zdůrazňují jízdní potenciál vozu. To platí také pro M specifické designové prvky v předním nárazníku, části leskle černých lamel masky chladiče, kryty zpětných zrcátek a boční průduchy Air Breather provedené v šedé barvě Cerium Grey. Výfukový systém s obzvláště charakteristickým a emotivním M zvukovým projevem se vyznačuje specifickými M Performance koncovkami na levé i pravé straně zadního nárazníku.

Podsvícené prahové lišty s nápisem „M550d“ navádějí řidiče a jeho spolujezdce do excelentně tvarovaných sportovních sedadel, přičemž to řidičovo je vybaveno elektrickým ovládáním a pamětí. Stejně jako zadní sedadla jsou čalouněna vysoce kvalitní kombinací antracitové látky a Alcantary. Výjimečnou technicistní atmosféru navozuje hliníkové obložení, M pedály a M podložka pro řidičovu levou nohu. M kožený sportovní volant s řadicími páčkami podněcuje aktivní sportovní jízdní styl, zatímco v přístrojovém štítu se po nastartování motoru objeví uvítací grafika specifická pro automobily M Performance. Hlavní přístroje se následně přepnou do speciální podoby M Performance.

Vynikající podmínky pro aktivní a sportovní řidiče.
Nové BMW 550d xDrive, jako člen nové generace BMW řady 5, nabízí také velmi širokou nabídku jízdních asistentů. Mezi ně patří asistent při změně jízdního pruhu, zasahující do volantu ve chvíli, kdy hrozí bezprostřední srážka, dále upozornění na vyjetí z jízdního pruhu a aktivní systém pro automatické udržování rychlosti ACC, který v nové generaci BMW řady 5 zahrnuje nové funkce. Inteligentní rozpoznávání dopravních značek registruje rychlostní omezení, jež aktivovaný systém pro automatické udržování rychlosti automaticky adaptuje. Funkce dálkového parkování umožňuje pomocí klíče automobil na dálku zaparkovat, a to i do velmi úzkých parkovacích míst. Všechny tyto systémy řidiči pomáhají při vykonávání rutinních úkonů a umožňují mu plně se koncentrovat na řízení. Koneckonců, jsou to systémy, které nové BMW 550d xDrive posouvají o další krok směrem k vizi plně automatizované jízdy.

Poznámka redakce: pokud jste fanouškem auto moto novinek, prohlédněte si nový online magazín Nové automobily v ČR.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků