10 / 3 916

Nové BMW i3 a nové BMW i3s

30.8.2017 |  Štítky: BMW

BMW i3 si drží pozici nejprodávanějšího vozu v kategorii prémiových elektromobilů od roku 2014 – a to nejen v Evropě, ale na celém světě. V Německu dokonce vede statistiku nových registrací mezi elektromobily obecně, taktéž od roku 2014. Nejsou to ale jen vizionářské elektrické automobily, které pomohly značce BMW i získat takovou popularitu. Jde také o inovativní řešení mobility a revoluční novou podobu prémiového charakteru, jehož klíčovým definujícím prvkem je trvalá udržitelnost. Tím, že nabízí takové produkty a zároveň zaujímá všezahrnující přístup, který bere v úvahu kompletní životní cyklus automobilu – od produkce surových materiálů přes výrobu a provoz vozidel až po pozdější recyklaci – se značka BMW i uvedla jako průkopník moderní mobility.

Elektromotor BMW eDrive ve dvou úrovních výkonu, vysokonapěťový akumulátor o vysoké kapacitě 94 Ah/33 kWh, na přání prodlužovač dojezdu. 
Jízdní zážitky, které přinášejí modely BMW i, hrají nemalou roli v rostoucí přitažlivosti a popularitě elektrické mobility. Díky systematickému ladění a vylepšování umožňuje technologie BMW eDrive na palubě nového BMW i3 a nového BMW i3s řidičům užít si mobilitu bez místních emisí s úžasně bezprostředním přísunem výkonu, efektivním využitím energie a dojezdem optimalizovaným pro takovou úroveň každodenní praktičnosti, která sahá dokonce až za hranice čistě městského provozu. Oba modely využívají energii z vysokonapěťového lithium-iontového akumulátoru, který vyvinula BMW Group. Akumulátor má kapacitu 94 ampérhodin (Ah) nebo 33 kilowatthodin (kWh). Zážehový generátor, tzv. prodlužovač dojezdu, může být objednán na přání jak pro nové BMW i3, tak pro nové BMW i3s.

Nové BMW i3 a BMW i3s oslaví své světové premiéry na mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu, který proběhne v září 2017. K zahájení globálních prodejů dojde v listopadu 2017.

Design: Sportovní vzhled. 
Nová BMW i3 a BMW i3s mají na poměry kompaktních prémiových elektromobilů pozoruhodně dynamický charakter a dostaly také celou řadu designových vylepšení, která umocňuje jejich neobyčejně působivý vzhled. Nezaměnitelný, avantgardní design interiéru již získal kromě jiných zlatou cenu iF za produktový design a ocenění World Car Design of the Year. Nyní byl vylepšen o celou řadu vizuálních detailů, které podtrhují sportovní, vzrušující jízdní zážitky, jež tento vůz dokáže nabídnout.

Typický černý pruh BMW i, který se táhne od přední kapoty přes střechu až k zádi vozu, je nyní doplněn o A-sloupky a linii střechy taktéž v černém provedení. Nabídka barevných provedení pro zbývající části karoserie byla rozšířena o červenou metalickou barvu Melbourne a modrou metalickou barvu Imperial. Vedle těchto dvou novinek mohou zákazníci volit také z nemetalických odstínů bílá Capparis White a černá Fluid Black, stejně jako z metalických laků modrá Protonic Blue a šedá Mineral Grey.

Přepracované přední a zadní nárazníky zdůrazňují šířku vozu, což pomáhá dát najevo sportovní charakter a sebejistou ovladatelnost obou modelů. Chromovaná lišta přes celou šířku zádě a umístění označení modelu a systému eDrive na vnějších hranách kufru jen dále podtrhují tento dojem.

Nové BMW i3 a nové BMW i3 jsou standardně vybavena světlomety kompletně osazenými LED technologií. Využívají tak LED světelných zdrojů pro potkávací i dálková světla, stejně jako LED světel pro denní svícení. LED technologii využívají i nové směrovky, které jsou integrovány do předního nárazníku ve formě horizontálních pásů. To znamená, že LED jsou nyní využívána i pro všechny světelné funkce na přídi vozu, jak už tomu bylo u hlavních světlometů.

Nové BMW i3: nové designové detaily zdůrazňují dojem sportovní elegance. 
Promyšlená evoluce vnějšího designu nejenže pomáhá ještě více zvýraznit sportovní charakter nového BMW i3, ale zdůrazňuje také jeho sofistikovanou eleganci. Přední nárazník byl kompletně nalakován na černo a má černý okraj ve tvaru U, který zdůrazňuje vizuální charakter vozu při pohledu zpředu. Když se posuneme dále k zádi vozu, dominují zde výrazné kontury a barevné kontrasty mezi černými okraji a vloženým dílem v barvě karoserie, které společně vytvářejí energický a expresivní vzhled.

Nový stříbrný detail linie střechy dodává BMW i3 další porci elegance a dynamiky. Rozšiřuje se směrem k zádi a zdůrazňuje tak plynulé křivky, a to včetně typické linie bočních oken.

Nové BMW i3s: velmi dynamické výkony. 
Nové BMW i3s zahrnuje celou řadu designových prvků, které podtrhují jeho neobyčejně dynamický charakter. Jak přední, tak zadní nárazník jsou typické svými výraznými konturami. Vpředu má vložená část nárazníku i jeho okraj ve tvaru U černý povrch. Boční části předního čela jsou ve své spodní části ohraničeny pásky v barvě BMW i Blue nebo šedá Frozen Grey a ještě více tak zvýrazňují šířku vozu. Detail uvnitř uzavřené masky s dvojicí ledvinek je v případě BMW i3s také nalakován vysoce lesklým černým odstínem, který dává masce výraznější dojem velikosti a šířky. Zadní čelo BMW i3s je rovněž složeno z individuálně navržených kontur, zatímco černé rámečky ohraničují extra širokou vloženou část v barvě karoserie. Na novém BMW i3s má linie střechy stejný vysoce lesklý povrch jako A-sloupky.

Nové BMW i3s je standardně vybaveno sportovním podvozkem, který přináší snížení světlé výšky o 10 mm. Rozchod rozšířený o 40 mm ve srovnání s modelem BMW i3 je ještě zvýrazněn černými lemy blatníků. Nové BMW i3s je dostupné exkluzivně s 20palcovými koly z lehkých slitin ve dvoupaprskovém designu, která jsou o 20 mm širší než u předchozí verze. Lze je objednat ve variantách – dvoubarevná Bicolour a černá Jet Black.

Interiér: výrazný pocit prostoru, udržitelné materiály. 
Stejně jako design exteriéru, vychází i vzhled interiéru nového BMW i3 a nového BMW i3s z novátorské architektury LifeDrive. Prostor pro cestující z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny (CFRP) působí neobyčejně prostorným dojmem a dominuje mu pocit světlosti. Designovým principem obou čtyřmístných modelů je to, že nepotřebují pevné B-sloupky ani tunel převodovky. Dveře otevírané proti sobě umožňují cestujícím nastupovat a vystupovat s maximálním pohodlím.

Výbavové linie Loft, Lodge a Suite jsou pro nové BMW i3 i nové BMW i3s k dispozici jako alternativy k základní variantě Atelier. Interiér v designové variantě Lodge zahrnuje nové čalounění sedadel v barvě hnědá Solaric, která kombinuje přírodní kůži vyčiněnou za použití extraktu z olivového oleje s textilním materiálem na bázi vlny. Fakt, že jak BMW i3, tak BMW i3s počítají mezi své prémiové charakteristiky i udržitelnost, je patrný ve volbě ostatních materiálů interiéru. Mezi ně patří recyklované plasty, obnovitelné surové materiály, přírodní vlákna a nemořené eukalyptové dřevo s otevřenými póry. Více než 80 procent povrchů viditelných pro cestující bylo vyrobeno z recyklovaných materiálů nebo obnovitelných zdrojů. Nové, na přání dodávané modré pásy přinášejí do interiéru záblesk barvy ve stylu typickém pro značku BMW. BMW i3s to všechno doplňuje o speciální označení modelu na předních kobercích, dodávaných jako součást standardní výbavy.

Bezemisní zábava za volantem: intenzivnější zážitek než kdy předtím, nyní se dvěma variantami motoru. 
Synchronní elektromotor, který pohání BMW i3, poskytuje maximální výkon 125 kW/170 k. Jeho nejvyšší točivý moment činí 250 Nm a je celý dostupný již od nulové rychlosti a otáček, jak je tomu u všech elektromotorů. To znamená, že šlápnutí na pedál akcelerátoru okamžitě vyvolá vzrušující zrychlení. Motor s hladkostí dodává ten druh výkonu, který si řidiči zvykli očekávat, a jeho točivý moment je na kola přenášen jednostupňovou převodovkou s kontinuálním přísunem výkonu. Ta umožňuje pro značku typicky dynamické tempo. Zrychlení z 0 na 100 km/h u nového BMW i3 činí 7,3 s. Maximální rychlost je omezena na 150 km/h.

Vysokonapěťové lithium-iontové akumulátory jsou umístěny nízko v podlaze vozidla a poskytují dojezd 290 až 300 kilometrů v cyklu NEDC, 235 až 255 kilometrů v testovacím cyklu WLTP a až 200 kilometrů v běžném každodenním použití. Kombinovaná spotřeba elektrické energie u nového BMW i3 v cyklu NEDC kolísá od 13,6 až po 13,1 kWh na každých 100 km.

Přinášíme do sektoru elektrických vozidel výjimečnou jízdní dynamiku, s instantním točivým momentem, skvělou trakcí a precizně kontrolovanými drifty. 
Agilní jízdní vlastnosti BMW i3 jsou dále vylepšeny optimalizovaným stabilizačním systémem DSC (Dynamic Stability Control). Tento podstatně přepracovaný systém kontroly trakce s výrazně rychlejšími reakcemi zajišťuje sebevědomou ovladatelnost za jakýchkoliv jízdních podmínek. BMW i3 je nyní vybaveno celosvětově jedinečnou formou omezení rychlosti otáčení kol, která zajišťuje zvýšenou směrovou stabilitu jak při dynamické akceleraci, tak při ostrém rekuperačním brzdění. Trakce při rozjezdu na mokrých a zasněžených silnicích byla také citelně vylepšena. Režim DTC (Dynamic Traction Control) nyní zlepšuje agilitu ve vysokých rychlostech a při sportovních průjezdech zatáček. Na kluzkém povrchu dovoluje i mírné a bezpečně ovladatelné přetáčivé smyky.

Nové BMW i3s představuje ještě sportovnější interpretaci tiché mobility s nulovými místními emisemi a je vybaveno vysoce výkonným elektromotorem o výkonu 135 kW/184 k, který nabízí maximální točivý moment 270 Nm. Jeho vylepšené pohonné ústrojí zahrnuje upravené řízení motoru a specifická valivá ložiska, která byla použita pro optimalizaci dodávky výkonu a lepší výkonnostní křivku ve vyšších otáčkách. Výkon a točivý moment, dostupné na hranici rozsahu otáček, představují v případě BMW i3 zlepšení až o 40 %.

A co víc, nové BMW i3s je vybaveno sportovním podvozkem se speciálně navrženými pružinami, tlumiči a stabilizátory. Řidiči mohou pomocí voliče jízdních režimů zvolit také režim SPORT. Ten přináší ostřejší reakce na pedál akcelerátoru a přímější charakteristiku řízení, které dále podtrhují sportovní charakter vozu.

Pouhých 6,9 sekundy stačí k tomu, aby se BMW i3s rozjelo za hranici 100 km/h, a pokračovat bude až k maximální rychlosti 160 km/h. Dosahuje kombinované spotřeby elektřiny 14,3 kWh na 100 kilometrů v cyklu NEDC. Jeho dojezd je až 280 kilometrů podle cyklu NEDC, 235 až 245 kilometrů podle cyklu WLTP a až 200 kilometrů v každodenním provozu.

Zážehový motor, sloužící jako prodlužovač dojezdu, o výkonu 28 kW/38 k je na přání k dispozici jak pro nové BMW i3, tak i pro nové BMW i3s. Motor pohání generátor, který vyrábí elektrickou energii a udržuje tak konstantní úroveň nabití vysokonapěťového akumulátoru. To pomáhá prodloužit celkový dojezd vozu v každodenním provozu o 150 kilometrů, vzroste tak z přibližně 180 kilometrů na maximum 330 kilometrů. Čistě elektrický dojezd nového BMW i3s s prodlužovačem dojezdu činí 225 až 235 kilometrů v cyklu NEDC a 190 až 200 kilometrů podle testů WLTP. Odpovídající hodnoty pro BMW i3s s prodlužovačem dojezdu dosahují 220 kilometrů v testu NEDC a 185 až 195 kilometrů v cyklu WLTP.

V cyklu NEDC dosahuje BMW i3 s prodlužovačem dojezdu kombinované spotřeby 11,9 až 11,5 kWh a 0,6 litru paliva na 100 kilometrů. Ve stejném kombinovaném cyklu NEDC spotřebuje BMW i3s s prodlužovačem dojezdu 12,5 kWh elektrické energie a 0,7 litru paliva na 100 kilometrů.

Široká paleta asistenčních systémů řidiče: Parkovací asistent a asistent jízdy v koloně přebírají kontrolu nad řízením. 
Asistenční systémy, dostupné pro BMW i3 a BMW i3s, usnadňují práci řidiče a poskytují podporu v celé řadě dopravních situacích. Pomoci dokáží i s příčnou a podélnou kontrolou vozidla. Na přání dostupný paket Parkovací asistent zahrnuje systémy Park Distance Control, parkovací kameru a parkovací asistent. Jakmile bylo zvoleno vhodné parkovací místo paralelní k silnici, přebírá parkovací asistent kontrolu nad akcelerací, brzděním, volbou převodů a řízením.

Driving Assistant Plus, dostupný taktéž na přání, zahrnuje varování před čelní srážkou a varování před srážkou s chodci s funkcí brzdění ve městě, informace o maximální povolené rychlosti, proaktivní asistent, automatický systém udržování rychlosti s funkcí Stop & Go a asistent jízdy v koloně, který nejenže udržuje bezpečnou vzdálenost od vozu vpředu v zácpách a do rychlosti až 60 km/h, ale dokáže také vůz udržet ve svém pruhu. Systém při své činnosti sleduje dopravní značení, šířku silnice a vozidla jedoucí vpředu.

Dále zdokonalený systém iDrive, BMW i ConnectedDrive s navigačními funkcemi a On-Street Parking Information, speciálně navržené pro elektrickou mobilitu. 
Jak nové BMW i3, tak BMW i3s jsou vybavena zdokonalenou verzí operačního systému iDrive, který nabízí intuitivní rozhraní pro ovládání celé řady funkcí vozidla, infotainmentu, komunikace a navigace. Ve vozidlech vybavených navigačním systémem Professional má kontrolní displej úhlopříčku 10,25 palce a rozlišení zvýšené na 1440 x 540 bodů. Hlavní menu je prezentováno ve formě horizontálně uspořádaných dlaždic s živým obsahem. Za pomoci systému přirozeného porozumění mluvené řeči mohou být nyní mluvené instrukce prováděny mnohem rychleji a precizněji – například při hledání hudby a telefonních čísel nebo diktování e-mailů či SMS zpráv. Novinkou v nabídce výbavy na přání je příprava pro systém Apple CarPlay. Ta umožňuje hladkou integraci dalších aplikací chytrých telefonů do operačního systému vozidla.

Dále rozšířená nabídka BMW i ConnectedDrive – které se nevyrovná žádný konkurent – zaručuje inteligentní konektivitu za pomoci služeb speciálně navržených pro elektrickou mobilitu. Digitální služba On-Street Parking pro hledání parkovacího místa, nyní poprvé dostupná u BMW i3, může být využívána v kombinaci se systémem dopravních informací RTTI, pokud je instalován navigační systém Professional. V mapě navigačního systému mohou být zobrazeny také veřejné dobíjecí stanice, spolu s informacemi o jejich dostupnosti. Když je aktivována navigace, jsou informace o trase využívány i k tomu, aby byl dojezd zobrazený na přístrojovém panelu udáván tak přesně, jak jen to je možné. Mapa dojezdu zahrnuje vizuální reprezentaci aktuálního dojezdu. Je také možné zobrazit různé dojezdy, dosažitelné v jednotlivých jízdních režimech. Navigační funkce specifické pro BMW i zahrnují také navigaci využívající více způsobů přepravy. Ta pomáhá uživatelům dostat se rychle a efektivně do svého cíle za využití jízdních řádů a hromadné dopravy. K dispozici jsou nyní i pravidelné automatické aktualizace navigačních dat, poskytované „vzduchem“ za pomoci připojení k mobilní síti.

Balíček nových služeb, představený v červenci 2017 pod označením BMW Connected+, přináší vysoce personalizované a přehlednější zobrazení informací ve voze. Všechny digitální služby spojené s BMW Connected a BMW Connected+ budou k dispozici i pro BMW i3 a BMW i3s. Mezi ně patří inteligentní plánování trasy, včetně přestávek a dobíjecích či čerpacích stanic a jejich zaslání do vozu (Send my Routes to Car), sdílení aktuální lokace vozu prostřednictvím SMS nebo živého odkazu (Share Live Trip Status), personalizované zobrazení relevantních informací ve voze (BMW Onboard), automatické přenášení informací o trase do chytrého telefonu nebo chytrých hodinek uživatele a následná navigace na konkrétní adresu či přímá synchronizace kontaktů a adres s navigačním systémem (My Destinations).

BMW Digital Charging Service umožňuje inteligentní nabíjení. 
BMW Digital Charging Service přináší zákazníkům budoucnost nabíjení již dnes. BMW ConnectedDrive a BMW ConnectedDrive Portal dělají z nabíjení digitální zážitek. Výsledkem je, že BMW i3 a BMW i3s jsou dokonale integrována do uživatelova systému chytrých zařízení. To zákazníkům BMW umožňuje optimalizovat náklady na dobíjení, maximálně využívat solární energii pro dobíjení či dokonce vydělávat peníze zapojením do chytré elektrické sítě. Snadné využívání této služby – prostřednictvím chytrého telefonu a aplikace BMW Connected nebo z PC a tabletů pomocí BMW ConnectedDrive Portal – také pomáhá plně transparentnímu a udržitelnému využití obnovitelných zdrojů. S představením jedinečné BMW Digital Charging Service se BMW stává první automobilkou na světě, která integruje elektrickou mobilitu do digitálního světa svých zákazníků.

360 ° ELECTRIC: nový dobíjecí kabel, BMW i Wallbox Connect. 
360°ELECTRIC je řada produktů a služeb, která dělá z elektrické mobility pohodlnou každodenní zkušenost. Funkčnost standardního dobíjecího kabelu, dodávaného s BMW i3s, byla optimalizována a jeho součástí je nyní teplotní senzor. Domácí dobíjení je neobyčejně uživatelsky příjemné díky nabíječce BMW i Wallbox, která ve své nejnovější variantě dokáže pro nabíjení vysokonapěťového akumulátoru použít příkon až 11 kW. To umožňuje přenést dostatek energie pro dosažení elektrického dojezdu zhruba 180 kilometrů za méně než tři hodiny – pětkrát rychleji než se standardním dobíjecím kabelem. Nová nabíječka BMW i Wallbox Connect také rozšiřuje funkčnost jedinečné služby Digital Charging Service a poskytuje tak inteligentní dobíjení pro dosažení optimalizovaných nákladů. Kromě toho je také možné ovládat proces dobíjení prostřednictvím chytrého telefonu a řídit využití energie pomocí přístupové karty. Řidiči s registrovanou kartou ChargeNow teď mají neomezený přístup k největší síti dobíjecích stanic na světě.

BMW i je průkopníkem elektrické radosti z jízdy s integrovaným konceptem udržitelnosti a špičkovou technologií eDrive. 
BMW i prošlapává cestu, pokud jde o utváření budoucnosti osobní mobility. Jeho integrovaný koncept se zaměřuje na zodpovědné využití zdrojů a zahrnuje volbu materiálů a inovativní služby mobility spolu s provozem bez místních emisí. BMW i3 je stejně jako jiné modely značky zaměřeno na radost z jízdy a udělá i z cesty po městě elektrizující záležitost. Inspirativní design BMW i3 vyjadřuje nový styl, zatímco jeho okamžitě dostupný výkon představuje inspirující ukázku nastupující nové éry mobility.

Architektura tohoto vozu byla od základu navržena s ohledem na elektrickou mobilitu. Technologie BMW eDrive se může pochlubit přísunem výkonu a hospodárností, které se nevyrovná žádná jiná automobilka. To všechno dělá z BMW i3 moderní a atraktivní vůz. Kombinace nejnovějších technologických inovací s evolucí designu a rozšířením modelové řady dala nový impulz již oblíbenému pojetí elektrické mobility od BMW. Charakter nového BMW i3 i nového BMW i3s je ještě více než dříve zaměřen na radost z jízdy, což jim dává všechny ingredience nezbytné pro posílení jejich vedoucí pozice a napsání další kapitoly úspěchu BMW i.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků