10 / 3 917

Nissan vyvinul autonomní křeslo. Samo vás povozí v čekárně!

4.10.2016 |  Štítky: Nissan | autonomní vozy

Nissan odhalil nejnovější z řady inovací, kterými chce svým zákazníkům zpříjemnit život a současně do něj vnést i svoji vizi Inteligentní mobility. Nově vyvinuté křeslo ProPILOT navazuje na letošní úspěch Inteligentního parkovacího kancelářského křesla a jeho úkolem je vystát frontu namísto sedící osoby a ušetřit ji tak nepříjemností, k jakým ve frontách dochází.

Křeslo ProPILOT je pojmenované po hlavní technologii, kterou Nissan využívá pro automomní jízdu. Křeslo snímá polohu předchozího křesla ve frontě a automaticky se posouvá, aby od něj udrželo stejnou vzdálenost. Křesla se pohybují po stanovené dráze. Funguje to velice podobně, jako verze systému ProPILOT určená pro vozidla (od srpna je v Japonsku k dispozici u modelu Serena). Ta udržuje bezpečnou vzdálenost od vpředu jedoucího vozu a zajišťuje, aby vůz jel stále uprostřed jízdního pruhu.

VIDEO: samojezdící křeslo ProPILOT

Křeslo ProPILOT zapůsobí na každého, kdo si někdy zkusil vystát několikahodinovou frontu třeba před přeplněnou restaurací. Z čekání ve frontě tak zmizí jednotvárnost i napětí způsobené fyzickým kontaktem. Na identické uživatelsky přívětivé filozofii Nissan staví i technologie ProPILOT, která je určena pro autonomní jízdu motorových vozidel. Tato technologie ulehčuje řidiči práci tím, že mu pomáhá s nejúnavnějšími a nejrutinnějšími úkony, které jsou spojené s jízdou v hustém dálničním provozu. Společným jmenovatelem obou podob využití je Inteligentní mobilita, tj. vize společnosti Nissan ohledně řízení a pohonu vozidel i způsobu jejich integrace do společnosti.

Nissan se postará i o důkladné praktické testování křesla ProPILOT v každodenním životě. Až do 27. prosince může o dodávku křesel zažádat každá restaurace v Japonsku, a to prostřednictvím tweetu se svým jménem, internetovou adresou a hashtagy #NissanProPilotChair #Wanted. Ostatním uživatelům sítě Twitter doporučujeme využít hashtagu #NissanProPilotChair.

Křesla do vybraných restaurací dodáme v roce 2017. Mezitím (od 29. září do 2. října) bude provozní ukázka zahrnující šestici křesel sídlit ve veřejné galerii globálního ústředí společnosti Nissan v Jokohamě. Návštěvníci budou mít možnost si křesla prohlédnout i vyzkoušet, jak se ve frontě chovají.

Poznámka redakce: pro fanoušky auto moto novinek máme tip na moderní online magazín: Nové automobily v ČR.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků