10 / 3 829

Nekompromisní pick-up Ford Ranger Raptor

30.4.2019 |  Štítky: Ford | Pick-up | užitkové vozy

Nový Ranger Raptor, nejrobustnější a nejostřejší verze nejprodávanějšího pick-upu v Evropě, míří na evropské trhy.

Historicky první Ranger Raptor je určen vyznavačům sportovní jízdy mimo zpevněné komunikace. Vyvinula ho divize Ford Performance. Poháněn je bi-turbo variantou vznětového motoru Ford 2.0 EcoBlue, která dosahuje výkonu 157 kW a točivého momentu 500 Nm. Motor je spřažen s novou desetistupňovou samočinnou převodovkou.

Ford Ranger zůstává nejprodávanějším pick-upem v Evropě. Jen v prvním čtvrtletí 2019 jich Ford prodal 13 600 kusů, což ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku znamená navýšení o 15 procent.

Robustní, ale propracovaný
Ranger Raptor dostal speciální žebřinový rám, vyztužený díly z vysokopevnostní oceli, aby vydržel i útrapy terénních závodů.

Univerzální pneumatiky byly vyvinuty speciálně pro Ranger Raptor. Vyznačují se tuhými bočnicemi a agresivním terénním dezénem, který jim uděluje skvělou přilnavost na mokru, blátě, v písku i na sněhu.

Připraven na jakýkoliv terén
Ranger Raptor disponuje systémem Terrain Management System se šesti jízdními režimy, jež přizpůsobí charakteristiku vozu různým provozním scénářům:

- Normal – důraz na komfort, spotřebu a snadné ovládání
- Sport – pohotovější reakce pro svižnější jízdu po silnici
- Tráva/Štěrk/Sníh – pro bezpečnou a jistou jízdu na kluzkých a nerovných površích
- Bláto/Písek – optimální trakce v hlubokých deformovatelných podkladech
- Kamení – pro pomalou jízdu kamenitým terénem, kde je rozhodující především plynulost
- Baja – pro sportovní jízdu vysokou rychlostí v terénu, jako se jezdí například na slavném pouštním závodu Baja Desert Rally

Adaptivní řadicí algoritmy v reálném čase přizpůsobují strategii řazení aktuální provozní situaci. Součástí speciálního softwarového vybavení převodovky je funkce Live in Drive, která umožňuje i v samočinném režimu kdykoliv změnit převod ručně prostřednictvím „pádel“ pod volantem.

K jistotě řidiče a bezpečnosti jízdy nejen v terénu přispívá rozšířená verze elektronického stabilizačního systému Ford s ochranou proti převrácení, se stabilizací přívěsu, s asistentem pro rozjezdy ve svahu, asistentem sjíždění svahů a adaptací na aktuální zatížení.

Praktické funkce vždy po ruce
Nový Ranger Raptor je vybaven komunikačním a zábavním systémem Ford SYNC 3, umožňujícím ovládat audiosystém, navigaci a připojené telefony prostřednictvím jednoduchých, konverzačních hlasových pokynů. Součástí SYNC 3 je bezplatná kompatibilita s Apple CarPlay i Android Auto™ stejně jako softwarové rozhraní SYNC AppLink pro hlasové ovládání podporovaných mobilních aplikací.

Osmipalcovou dotykovou obrazovku systému SYNC 3 lze ovládat podobnými gesty jako na chytrých telefonech. Navigace má speciální funkci, která při jízdě v odlehlých končinách zaznamenává trasu průjezdu, aby řidič věděl, kudy se případně lze vrátit. Konektivitu zajišťuje zabudovaný modem FordPass Connect.

Působivá forma i funkce
Nový Ranger Raptor bude nabízen v modré barvě Ford Performance, černé Shadow, bílé Frozen a šedé Conquer. Exteriér oživují kontrastní akcenty v šedém odstínu Dyno. Agresivní design vozu vychází z požadavků na dynamiku a funkčnost.

Ranger Raptor mimo jiné zůstává schopným „pracantem“. V modifikovaném zadním nárazníku ukrývá tažné zařízení, na kterém lze táhnout přívěs o hmotnosti až 2 500 kilogramů. Vpředu i vzadu se nachází po páru vyprošťovacích ok s nosností 4 635, respektive 3 863 kilogramů. Ložná plocha o velikosti 1 560 x 1 575 milimetrů s přehledem pojme nejen nářadí a materiál, ale také třeba terénní motocykl či vodní skútr. Díky nové konstrukci uchycení zadního čela se síla potřebná k jeho zavření snížila o 66 procent.

Po celé kabině lze nalézt dekorační modré švy a kožené detaily. Odlehčená hořčíková řadicí „pádla“ v závodním stylu jsou na dosah od sportovního volantu, potaženého perforovanou kůží. Volant má vyznačenou neutrální polohu v horní části věnce, což usnadňuje řidičům orientaci ohledně polohy předních kol při rychlé jízdě v terénu. Navíc je ozdoben vyraženým logem Raptor.

Inspirován pouštními závody
Pojmenování jízdního režimu Baja v novém Rangeru Raptor odkazuje na náročnou vytrvalostní rallye Baja 1 000, která se jezdí na mexickém poloostrově Baja California a patří k nejprestižnějším terénním závodům na světě.

První vozy budou dodány zákazníkům přibližně v polovině letošního roku.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků