10 / 3 779

Nabíjení ještě snazší než tankování

28.5.2018 |  Štítky: BMW | elektromobily

BMW představuje další světové prvenství ve formě továrně montovaného systému pro indukční dobíjení vysokonapěťové baterie v plug-in hybridním vozidle. Výroba začíná v červenci. Jako součást strategie NUMBER ONE > NEXT BMW Group opět jako první přináší novinku, která významně zvýší každodenní praktičnost elektrifikovaných vozidel. Bezdrátové dobíjení BMW Wireless Charging lze nyní objednávat jako výbavu na přání pro BMW 530e iPerformance (kombinovaná spotřeba paliva: 2,3–1,9 l/100 km; kombinovaná spotřeba elektřiny 13,9–13,3 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 52–47 g/km). Prodej zařízení začne v Německu a následovat bude ve Velké Británii, USA, Japonsku a Číně.

Elektromagnetické pole je klíčem k bezkontaktnímu přenosu energie
Bezdrátové dobíjení BMW Wireless Charging umožňuje po zaparkování vozu na základovou plošinu přenos elektrické energie ze sítě do vysokonapěťové baterie na palubě vozu bez jakýchkoliv kabelů. Ta může být instalována například v garáži a proces nabíjení začne okamžitě, jakmile vůz zaparkuje na svém místě, bez nutnosti dalších kroků ze strany řidiče. 

Bezdrátové dobíjení BMW Wireless Charging, dodávané jako volitelná výbava na přání, je tvořeno základovou deskou (GroundPad) a přijímací deskou na vozidle (CarPad). GroundPad je možné instalovat jak v garáži, tak venku. Bezkontaktní přenos energie mezi oběma deskami probíhá na vzdálenost přibližně osmi centimetrů. GroudPad vytváří magnetické pole, které je v desce CarPad indukcí přeměňováno na elektrický proud určený pro nabíjení vysokonapěťové baterie.

Systém má dobíjecí výkon 3,2 kW, což umožňuje nabít vysokonapěťové baterie na palubě BMW 530e Performance nebo BMW 530Le iPerformance za přibližně tři a půl hodiny. A s účinností přibližně 85 procent je systém bezdrátového dobíjení BMW Wireless Charging téměř stejně účinné jako nabíjení vozu přes kabel, při kterém je dosahováno účinnosti 92 procent.

Indukční nabíjení: větší pohodlí bez kabelů
Primární výhodou je bezkonkurenčně snadné používání. Řidič už nemusí svůj plug-in hybridní vůz připojovat pomocí kabelu, aby doplnil jeho zásoby energie. Namísto toho stačí zaparkovat vozidlo ve správné pozici nad indukční dobíjecí stanicí. Proces nabíjení se potom spustí jediným stisknutím tlačítka Start/Stop. Jakmile je baterie plně nabitá, systém se automaticky vypne.

Systém BMW Wireless Charging řidiči také pomáhá zajet do správné pozice při parkování. Prostřednictvím WiFi je vytvořen komunikační kanál mezi dobíjecí stanicí a vozidlem. Na kontrolním displeji ve voze se zobrazí pohled z ptačí perspektivy na vozidlo a jeho okolí s barevnými čárami, které řidiče pomáhají navést vůz na správnou pozici. 

Základnu Ground Pad lze nainstalovat i venku, kde může být využívána bez ohledu na počasí. Všechny vodivé komponenty jsou chráněny před deštěm i sněhem a Ground Pad nepoškodí ani přejetí vozidlem. Při nabíjení je elektromagnetické záření omezeno na podvozek vozidla. BMW Group na požádání nabízí také službu instalace dobíjecího systému BMW Wireless Charging.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků