10 / 3 829

MINI na autosalonu IAA představí čistě elektrickou studii MINI Electric Concept s ikonickým designem a zábavnými jízdními vlastnostmi

31.8.2017 |  Štítky: Mini | elektromobily

Tento koncept, který byl navržen pro používání v městských aglomeracích, je oknem do budoucnosti toho, jak by mohla vypadat čistě elektrická každodenní mobilita v příštích letech. MINI Electric Concept do doby elektrické mobility přináší ikonický design, tradici a jedinečný pocit jízdy jako v motokáře značky MINI. Plně elektrický sériový model představí MINI v roce 2019.

„Systematická elektrifikace značky a produktového portfolia je základem strategie NUMBER ONE > NEXT společnosti BMW Group. MINI Electric Concept nabízí vzrušující vizi plně elektrického sériového automobilu. MINI a elektrifikace se k sobě dokonale hodí,“ podotýká Harald Krüger, předseda představenstva společnosti BMW AG.
Městskou mobilitu má MINI zakomponovánu ve své DNA; město je jeho přirozeným útočištěm. A skutečně, toto prostředí a jeho specifické nároky kladené na automobil představují základ, na němž konstruktéři MINI stvořili MINI Electric Concept. Pohotově reagující systém pohonu, dokonale naladěný podvozek a použití aerodynamických doplňků garantují typickou jízdní dynamiku MINI a dobrý akční rádius. Tohle vše dohromady činí z MINI Electric Concept vysoce atraktivní ekologické řešení současných výzev, kterým čelí osobní mobilita ve městech a jejich okolí.

„Díky svým charakteristickým jízdním vlastnostem připomínajícím motokáru a výkonnému elektromotoru je MINI Electric Concept řidičsky zábavné a zároveň vhodné pro každodenní používání – a k tomu neprodukuje žádné emise. Tak si u MINI představujeme elektromobilitu dnů budoucích,“ říká Peter Schwarzenbauer, člen představenstva BMW AG, odpovědný za MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad.

MINI – průkopník elektromobility v BMW Group
Je to skoro deset let od doby, co MINI podniklo významný a průkopnický krok s vozem MINI E a v rámci celé BMW Group položilo základy vývoje řešení elektrické motility pro sériovou výrobu. MINI E, poprvé představené v roce 2008, bylo prvním elektromobilem společnosti BMW Group, který v běžném provozu řídili soukromí uživatelé, což byla součást rozsáhlého testování v praxi. Zkušebního testovacího provozu po celém světě se zúčastnilo přes 600 vozů MINI E. Všechny tyto automobily přispěly k získání důležitých informací z oblasti reálného používání čistě elektrických vozidel a tyto poznatky byly následně začleněny do vývoje BMW i3. Díky svému dynamickému zrychlení a ovladatelnosti nabídlo MINI E řidiči také potěšení z jízdy. Jako první plug-in hybridní model britské prémiové značky bylo na jaře roku 2017 představeno MINI Cooper S E Countryman ALL4. Nová modelová varianta dovoluje vůbec poprvé čistě elektrickou, lokálně bezemisní jízdu. Plně elektrické MINI Electric Concept představuje plynulé pokračování této pokrevní linie. V budoucnu budou všechny elektrifikované vozy značky MINI sloučeny pod jednotné označení „MINI Electric“.

Nezaměnitelně MINI – design
„MINI Electric Concept je typickým MINI. Je kompaktní, agilní, prostě ideální společník pro každodenní jízdu. Zároveň přináší zcela novou představu o sportovním duchu,“ vysvětluje Adrian van Hooydonk, senior viceprezident BMW Group Design. „Aerodynamika a lehká konstrukce nejsou důležité pouze ve světě motoristického sportu, jsou také podstatnými faktory pro maximalizaci dojezdu čistě na elektřinu. Plochy vozu v sobě snoubí preciznost a současnou zřetelnost, dodatečně přispívající k aerodynamicky účinnému charakteru vozu. Nápadné akcenty a živé kontrasty navíc exteriéru dodávají nezaměnitelný MINI styl.“

Charakteristická přední část
Šestiúhelníková maska chladiče a kulaté světlomety dávají při pohledu zpředu jasně najevo, že se jedná o automobil značky MINI. Dokonce i zvenku je zřejmé, že tento vůz má elektrické srdce. Mezi identifikační prvky patří jasná kontrastní stříbrná a žlutá barevná schémata, připomínající starší MINI E, a také výrazné logo E. Kromě toho byly maska chladiče a světlomety nově interpretovány tak, aby odrážely emisí prostou technologii pohonu, ukrytou pod kapotou. Jelikož elektrická pohonná jednotka vyžaduje jen velmi málo chladicího vzduchu, je maska chladiče pro lepší aerodynamiku uzavřena. Výrazná žlutá akcentní lišta v masce s logem E ve stejné barvě vytváří silný kontrastní efekt, který se odráží ve tvaru světel pro denní svícení full-LED předních světlometů.
Výrazné doplňky v předním nárazníku zdůrazňují dynamický charakter MINI Electric Concept a svými aerodynamickými přednostmi současně zvyšují dojezd vozu. Vizuální „nasávací otvory“ v předním nárazníku jsou také zaslepené, přesto se však vyznačují tmavými lemy, které vypadají jako chladicí žebra a vozu dodávají mírně technicistní nádech.

Kompaktní a agilní – boky
Kontrastní barvy, hladké plochy a precizně tvarované detaily pokračují i na bocích MINI Electric Concept. Zřetelně tvarované laminátové doplňky podél spodního okraje slouží ke zdůraznění řízných proporcí vozu. Siluetu vozu tvoří napnuté, čisté plochy, které vytvářejí minimalistický dojem a vyzařující efektivitu. Prvky pod povrchem napomáhají přinášet pocit umírněné síly a sportovnosti. Stříbrná barva karoserie Reflection Silver, matný kovový odstín, zobrazuje plochy karoserie ve výjimečném světle a směřuje pozornost pozorovatele na nízkou hmotnost a sofistikovaný charakter tohoto konceptu.

Expresivní akcentní prvky
Výrazné prvky z oblasti použitých materiálů a barevného provedení veselým způsobem zjemňují technicistní vzhled boků vozu, stejně jako jeho dalších částí. Velké a nepřehlédnutelné logo „E“ za předními koly je další nápovědou toho, jaká pohonná jednotka se ukrývá uvnitř. Vzájemná souhra matných a vysoce lesklých povrchů v rámci zvolených barev ústí v progresivní vzhled s ryzím a elegantním nádechem. Další loga „MINI E“ jsou integrována do mřížky chladiče a krytů vnějších zpětných zrcátek. Dalšími designovými specialitami jsou boky střechy, přecházející plynule z bílé do žluté barvy Striking Yellow. Tyto barevné přechody zdůrazňují lehkost a modernost tohoto konceptu.

Inovativní 3D tisk
Design tmavých 19palcových kol z lehkých slitin je dalším výrazným vizuálním rysem, využívá téma akcentního prvku v masce chladiče a reinterpretuje ho v asymetrickém pojetí. Aerodynamické ozdobné vsadky, vyrobené pomocí 3D tisku, odrážejí laminátovou strukturu větrných deflektorů a kolům dodávají přitažlivý vzhled. Žaluzie v simulovaných nasávacích otvorech byly také vyrobeny pomocí 3D tisku. Tyto dva prvky zdůrazňují nízkou hmotnost a moderní charakter MINI Electric Concept, zatímco současně dokládají možnosti nabízené 3D tiskem v oblasti výroby funkčních designových prvků pro styling a individuální úpravy automobilů.

Čistota a dynamika – zadní část
Zadní část se také vyznačuje charakteristickým MINI ztvárněním. Její široce rozkročený postoj je sportovním způsobem výrazný, aniž by měl sklony k okázalosti. Horní části dominují čisté plochy, ovšem spodní část je mnohem dynamičtější. Tento důvěrně známý přístup MINI, kdy se vozidlo seshora směrem dolů výrazně rozšiřuje, má za výsledek, že boky působí mimořádně širokým a sportovním dojmem. Zadní světla nabízejí zřetelný odkaz na britské kořeny vozu a jsou rovněž výjimečně vizuálně působivé. Každé z nich tvoří polovinu britské vlajky a jsou tvořena z LED. Zadní nárazník je doplněn aerodynamickými prvky podobnými těm v přední části, patří mezi ně větrné deflektory a laminátový difuzor. Tyto prvky posilují hospodárnou dynamiku vozu, a to jak na vizuální, tak na funkční úrovni. Na zádi je také použit akcentní žlutý proužek, vytvářející při pohledu zezadu působivý barevný kontrast a současně poukazující na přítomnost elektrického pohonu.

Propracované, čisté a dynamické (hospodárným způsobem) MINI Electric Concept představuje téměř hotovou vizi plně elektrického vozu, navrženého pro městskou mobilitu v měnícím se světě.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků