10 / 3 580

Mimořádné potěšení z jízdy pro každého – Hyundai i30 N

14.7.2017 |  Štítky: HyundaiModel i30 N je zcela nově vyvinutým vozem, postaveným na základě nové generace modelové řady i30, který poskytne řidiči maximální potěšení z jízdy v každodenním provozu na silnicích, i na závodním okruhu. N bylo zrozeno v Namyangu, v globálním výzkumném a vývojovém středisku společnosti Hyundai Motor v Koreji a přivedeno k dokonalosti na Nürburgringu, jednom z nejnáročnějších závodních okruhů na světě, u něhož sídlí zkušební centrum Hyundai. Logo N symbolizuje hbitost v šikanách, sledu zatáček, v nichž byl i30 N důkladně testován a v nichž prokázal své mimořádné jízdní schopnosti. Model i30 N je inspirován zkušenostmi a úspěchy, které oddělení Hyundai Motorsport získává ve vrcholných automobilových soutěžích WRC od roku 2014.

„Hyundai i30 N byl vyvinut výhradně pro maximální potěšení z jízdy, které si mohou naši zákazníci užívat ve vysokovýkonném voze za dostupnou cenu,“ říká Albert Biermann, výkonný viceprezident divize pro vývoj vysokovýkonných vozů. „Díky vysokovýkonným modelům N zvýšíme atraktivitu naší značky. Naše emocionální produkty uspokojí potřeby řidičů, kteří chtějí mít úsměv na tváři při řízení svého vozu na silnici plné zatáček a při poslechu zvuku motoru. Proto měříme vysoké výkony v počtu tepů za minutu místo pouhých otáček za minutu.“

Model i30 N je odpovědí společnosti Hyundai Motor na rostoucí poptávku zákazníků po nekompromisních inovacích a sportovních výkonech na základě vyspělé techniky. Zcela nový i30 N bude uveden na evropský trh koncem roku 2017 a je určen pro řidiče, kteří si chtějí dopřávat potěšení z řízení sportovního vozu. Jako součást modelové řady i30 se může také i30 N pochlubit jedinečným charakterem a koherentním, nadčasovým designem – včetně kaskádovité masky chladiče na přídi, nového charakteristického prvku vozů Hyundai, pro který jsou typické dolů směřující tvary, inspirované proudem roztavené oceli.

Zaměření na radost z jízdy
Vývoj modelu i30 N byl zaměřen na tři nejdůležitější pilíře, které přinášejí maximální potěšení z jízdy, a to: chování vozu v zatáčkách, výkony na závodním okruhu a charakter sportovního vozu v každodenním provozu.
Hyundai i30 N zrychlí tep každého řidiče již při usednutí za volant. Hyundai Motor se nezaměřuje jen na výkonové parametry, ale také na potěšení z řízení a „počet tepů za minutu“ místo pouhých „otáček za minutu“. Plynulé řazení zajistí funkce vyrovnávání otáček, zatímco funkce přechodného zvýšení plnicího tlaku při maximálním sešlápnutí pedálu plynu zvýší točivý moment (+8 %) a zintenzivní zrychlení (+6-7 %). Zážitky z jízdy umocní emocionální zvuk výfukové soustavy s dvojitou koncovkou a variabilním průtokem, řízeným speciální výfukovou klapkou. Přístrojová deska modelu i30 N zobrazuje na novém panelu přístrojů a na 8“ displeji nejdůležitější výkonové parametry pro sledování dosahovaných výkonů v reálném čase, mezi nimiž nechybí ani ukazatel aktuální hodnoty zrychlení.
Design zahrnuje všechny aspekty skutečného vysokovýkonného vozu a zahrnuje kaskádovitou masku chladiče Hyundai na přídi, agresivní nárazníky vpředu a vzadu a nový zadní spoiler. Design tohoto vozu vylepšuje aerodynamické vlastnosti a optimalizuje chlazení v souladu s principem „tvarů podřízených funkci“. Výsledkem je dokonalé spojení řidiče se svým vozem. Hyundai i30 N vychází vstříc požadavkům náročných řidičů pohotovými reakcemi, vyváženými výkony a radostí z jízdy.

Dravec do zatáček
Hyundai i30 N miluje zatáčky. Logo N symbolizuje šikanu, nejnáročnější úsek závodního okruhu, v němž i30 N dosahuje maximální trakce, preciznosti a citlivosti řízení. Výkonný přeplňovaný motor 2,0 litru poskytuje nejvyšší výkon až 275 k a točivý moment 353 N.m. Nabízí bezprostřední reakce s lineární výkonovou charakteristikou díky rychlému zvýšení plnicího tlaku při sešlápnutí pedálu plynu. Hnací síla je přenášena na přední kola prostřednictvím šestistupňové mechanické převodovky.
Maximální adhezi zaručují modelu i30 N sportovní pneumatiky Michelin (pro 18“ kola) nebo Pirelli (pro 19“ kola) ve specifikaci pro vozy Hyundai N. Hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, uloženým na hřebenové tyči, je velmi strmé a nabízí skvělou preciznost. Snížená karoserie je tuhá a v kombinaci s elektronicky řízenými tlumiči ECS (Electronic Controlled Suspension) minimalizuje nežádoucí naklánění a zvyšuje rychlost při průjezdu zatáčkami. Řidič si může nastavit charakteristiku tlumičů pro každodenní komfortní cestování, nebo pro sportovní jízdu na závodním okruhu.
Hyundai i30 N má aerodynamický design, který snižuje vztlak a zachovává potřebný kontakt kol s vozovkou v situacích, v nichž je zapotřebí maximální trakce. Elektronicky řízený samosvorný diferenciál E-LSD (Electronic Limited Slip Differential) zvyšuje adhezi a přenáší maximální výkon na vozovku. Fanoušci skutečně sportovní jízdy si mohou kompletně vypnout elektronicky řízený stabilizační systém ESC (Electronic Stability Control) pro maximální svobodu při řízení. Exkluzivně vyvinutá sportovní sedadla N poskytují řidiči a spolujezdci vpředu maximální komfort, stabilitu a boční oporu těla ve všech jízdních situacích.

Schopnosti na závodním okruhu
Při vývoji tohoto vozidla hrály rozhodující roli odolnost a výkony na závodním okruhu. Hyundai i30 N absolvoval v rámci testů odolnosti a spolehlivosti10 000 km na známé Severní smyčce Nürburgringu. Vůz se také dvakrát zúčastnil nejnáročnějšího vytrvalostního testu na světě, závodu 24 h ADAC na Nürburgringu. Motor a jeho komponenty byly v roce 2016 testovány v rámci hodnocení celkového vozidla, aby byla v roce 2017 zajištěna naprostá připravenost pro závodní nasazení. Řidič si tak může být jistý, že jeho vůz i30 N bez úhony absolvuje celodenní jízdu na závodním okruhu. Brzdy „nevadnou“ díky chlazení vzduchem, který je přiváděn otvory v předním nárazníku. Elektronicky řízené tlumiče ECS (Electronic Controlled Suspension) umožňují řidiči nastavit si vůz i30 N v souladu s charakterem závodního okruhu. Vysokou tuhost karoserie dále zvyšuje speciální výztuha za zadními sedadly. Vůz je vybaven odolnou spojkou a precizní pohyb řadicí páky s krátkými dráhami usnadňuje sportovní řazení šestistupňové mechanické převodovky.

Sportovní vůz pro každodenní provoz
Hyundai i30 N je sportovním vozem pro každodenní provoz s příjemným komfortem během pracovního týdne i pro sportovní jízdu na závodním okruhu o víkendu. Hyundai i30 N je velmi harmonicky koncipovaným hatchbackem s rozmanitou nabídkou prvků výbavy na přání, který poskytuje výkony i praktičnost. Řidič má na výběr pět jízdních režimů Eco, Normal, Sport, N a N Custom, které lze aktivovat pomocí dvou specifických tlačítek na volantu. Různé režimy mění charakter vozu úpravou charakteristiky motoru, tlumičů, elektronicky řízeného stabilizačního systému ESC (Electronic Stability Control), elektronicky řízeného samosvorného diferenciálu E-LSD (Electronic Limited Slip Differential), zvuku výfukové soustavy, řízení a vyrovnávání otáček. Řidič navíc může stisknutím tlačítka ovládat funkci pro vyrovnávání otáček motoru, která zvýší otáčky motoru při řazení z vyššího na nižší převodový stupeň, zatímco funkce pro maximální zrychlení při rozjezdu usnadňuje rozjezd z klidu optimální regulací točivého momentu motoru.

Autor: Autosystem.cz

Reklama X
<<

máme 32 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků