10 / 3 584

LEXUS UX získal maximální hodnocení v bezpečnostních testech EURO NCAP

22.5.2019 |  Štítky: Lexus | skladové vozy

Tento crossover tak patří k nejbezpečnějším vozům ve své kategorii v oblasti ochrany řidiče i posádky.

Je také nejlepší v dané třídě v ochraně chodců a cyklistů díky systému automatického nouzového brzdění.

Je vybaven nejnovější verzí paketu Lexus Safety System+, jenž zahrnuje technologie aktivní bezpečnosti Lexus. Vůz se kromě toho chlubí mimořádnými parametry pasivní bezpečnosti, které vyplývají z ultra tuhé podvozkové platformy GA-C (Global Architecture-C) a osmi airbagů již ve standardu.

Druhá generace paketu technologií Lexus Safety System+ obsahuje několik nových prvků napomáhajících předcházet nehodám nebo zmírňovat jejich následky. Je to například rozpoznávání cyklistů ve dne a nyní rovněž rozpoznávání chodců v noci v rámci zdokonaleného předkolizního bezpečnostního systému PCS.

Podporu řízení zajišťuje dynamický tempomat řízený radarem ve spojení s asistentem pro udržení v jízdním pruhu s cílem omezit potřebu zásahů řidiče, který však má však i nadále nad vozidlem plnou kontrolu.

Paket Lexus Safety System+ je nyní k dispozici pro 99 % vozidel Lexus prodávaných v Evropě, v souladu se zasazením značky neomezovat přínosy vyspělých bezpečnostních technologií pouze na špičkové modely v nejvyšších stupních výbavy, ale nabízet je napříč celou modelovou řadou Lexus.

Nejnovější systém obsahuje předkolizní bezpečnostní systém, dynamický tempomat řízený radarem, systém rozpoznávání dopravních značek, asistent pro udržení v jízdním pruhu, automatické přepínání dálkových světel.

Předkolizní bezpečnostní systém
Předkolizní bezpečnostní systém (PCS) v novém UX nyní dokáže rozpoznávat chodce i za zhoršených světelných podmínek, stejně tak jako cyklisty ve dne. Za tímto účelem byla zvýšena citlivost a dynamický rozsah kamery ve prospěch nižšího počtu nehod po setmění – kdy je např. kvůli světlům vozidla obtížné spatřit chodce před vozidlem přijíždějícím v protisměru. Dále se rozšířil úhel detekce milimetrového radaru, což umožnilo zaznamenávání cyklistů. Pokud systém usoudí, že je riziko střetu vysoké, automaticky aktivuje brzdy, aby k nehodě vůbec nedošlo, nebo se alespoň zmírnily její následky.

Dynamický tempomat řízený radarem
Tento systém využívá radar pracující v pásmu milimetrových vln společně s kamerou k rozpoznávání vozidel jedoucích vpředu a udržování odpovídajícího odstupu. Pokud vozidlo vpředu zcela zastaví, dynamický tempomat řízený radarem zajistí zastavení UX. Když se vozidlo vpředu rozjede, další rozjezd UX iniciuje řidič. Systém snižuje únavu řidiče za situací vyžadujících časté rozjíždění a zastavování.

Systém rozpoznávání dopravních značek
Systém rozpoznávání dopravních značek (RSA) v novém UX sleduje dopravní značení a poskytuje řidiči příslušné informace na multi-informačním displeji. Pokud je systém RSA propojen s dynamickým tempomatem řízeným radarem, je možné jediným dotykem snadno změnit nastavení rychlosti jízdy v souladu s rychlostním omezením, které systém RSA rozpoznal. RSA identifikujte všechny důležité dopravní značky i varování, včetně elektroluminiscenčních a blikajících dopravních značek.

Asistent pro udržení v jízdním pruhu
Asistent pro udržení v jízdním pruhu pomáhá řidiči udržovat UX uprostřed jízdního pruhu. Rovněž asistuje při projíždění zatáček, kdy podporuje i zatáčky o menším poloměru než v předchozí verzi systému. Pokud systém usoudí, že by UX mohlo z jízdního pruhu začít vyjíždět, přepne do režimu prevence neplánovaného vyjetí z pruhu, aby pomohl vozidlo vrátit doprostřed daného jízdního pruhu.

Automatické přepínání dálkových světel
Automatické přepínání dálkových světel (AHB) je standardní součástí paketu Lexus Safety System+. Když detekuje jiné vozidlo, automaticky vypíná dálková světla a opět je automaticky zapne poté, co se vozovka uvolní. Na přání se pro UX nabízí ještě propracovanější systém: adaptivní systém ovládání dálkových světel (AHS) je spojen s LED světlomety s trojicí zdrojů.

Navržen byl tak, aby zajistil lepší viditelnost v noci, avšak zamezil oslňování vozidel přijíždějící v protisměru. Osvětlenou oblast v závislosti na poloze vozidla jedoucího vpředu nebo vozidla přijíždějícího v protisměru přesně vymezuje jedenáct LED diod zabudovaných do každého světlometu se samostatnou aktivací jednotlivých diod.

Autor: Autosystem.cz

Reklama X
<<

máme 32 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků