10 / 3 877

Lexus představuje svou vizi elektrifikace v novém konceptu LF-30 Electrified

23.10.2019 |  Štítky: Lexus | elektrický pohon | elektromobily | hybridní pohon

Lexus, v souladu se svojí snahou přinášet neustále pokrokové zážitky, odhalil vizi Lexus Electrified představující nadcházející generaci elektrifikovaných vozidel Lexus. Tomuto okamžiku předcházela světová premiéra konceptu Lexus LF-30 Electrified na 46. ročníku Tokijského autosalonu 2019.

Cílem dnes odhalené vize „Lexus Electrified“ je dosáhnout významného posunu výkonových charakteristik, handlingu, ovládání i radosti za volantem – přestože se mobilita napříč společností postupně mění s nástupem autonomního řízení a elektrifikace vozidel.

Ve snaze zachovat typickou zábavu za volantem vyvíjí Lexus nový vyspělý systém regulace postavení karoserie a další technologie elektrifikace pro ještě větší radost z řízení a zásadní proměnu samotné podstaty luxusních vozidel budoucnosti. Technologie Lexus Electrified podporuje integrovanou kontrolu hnacího ústrojí, řízení, odpružení a brzd, čímž maximálně využívá potenciálu technologie řízení elektromotorů, postupně vyšlechtěné v hybridních modelech značky.

V rámci plnění tohoto cíle plánuje Lexus odhalit v listopadu 2019 svůj první elektromobil s bateriovým pohonem (BEV). Do roku 2025 bude mít Lexus k dispozici elektrifikované verze všech modelů svých vozidel.

Lexus LF-30 Electrified – klíčové vlastnosti

Nový koncept ‚LF-30 Electrified‘ zhmotňuje vizi elektrifikované budoucnosti v očích firmy Lexus

Za jízdními schopnostmi studie ‚Lexus Electrified‘ stojí jednotlivé komponenty, které spojují nejnovější technologie Lexus s vedoucím postavením v oblasti vývoje systémů HEV. Díky preciznímu řízení elektromotorů lze v reálném čase regulovat postavení karoserie, a to způsobem, který by u klasického automobilu nebyl možný. LF-30 Electrified kromě toho využívá celou řadu vyspělých technologií s výhledem až do roku 2030 – jako je např. kokpit nové koncepce, vycházející z designové filozofie zaměřené na člověka a čistě elektronický systém řízení bez mechanické vazby ('steer-by-wire').

Futuristický exteriér naznačuje podobu elektrifikovaných vozidel Lexus s výhledem až do roku 2030

Návrháři Lexus  prostřednictvím vnější podoby LF-30 Electrified vyjádřili jedinečné toky energií systému pohonu. Vnější vzhled vozidla má vyjadřovat energii, která vychází z kol posazených až do samotných rohů karoserie, proudí směrem ke kabině vozidla, obtéká řidiče a poté se hladce předává povrchu vozovky.

Lexus využil jednu z výhod vyhrazených pouze elektromobilům, konkrétně tvarování karoserie ‚bez kapoty‘; charakteristická vřetenovitá maska chladiče Lexus byla tak ještě rozvinuta a nyní se odráží v celé architektuře vozidla. Křivky ikonického ‚vřetene Lexus‘ jsou vetknuty do okenního skla, plynule se táhnoucího od přídě až po záď, atletických blatníků, stejně tak jako světlometů ve tvaru křídel. Karoserie zaujme elegantní a uhlazenou přední partií, která postupně přechází v přímočarou a ostře řezanou záď. K vynikající aerodynamice a účinnému chlazení přispívají nejen světlomety ve tvaru křídel, ale i ostré hrany zadních svítilen a boční přívody vzduchu.

Průhlednost bočních oken lze plynule upravovat, a poskytnout tak pasažérům široký rozhled kolem dokola, stejně tak jako vysokou míru soukromí v noci či jiných situacích. Barva čelní partie vozidla a luminiscenční vzory pomáhají při pohledu zvenčí rozpoznat, zda se vozidlo pohybuje v běžném režimu (tj. řidič se věnuje řízení), nebo v režimu autonomního řízení.  Barevný odstín karoserie ‚galvanické nebe‘ staví na špičkové technologii laku s vyluhovanými kovovými částicemi k dosažení jedinečné kvality, okořeněné lehce modrozeleným odstínem.

Pokrokový interiér, efektivně využívající technologie autonomního řízení, nově koncipovaný kokpit a další prvky

Kokpit vozidla byl navržen podle nové designové koncepce „Tazuna“ firmy Lexus. Činnost ovládacích prvků na volantu a HUD displeje je výrazně zkoordinována. Výsledkem je prostor, v němž se řidič může plně soustředit na řízení a současně ovládat nejrůznější funkce, jako např. navigaci, audio soustavu a přepínání jízdních režimů, bez nutnosti přeostřovat zrak nebo pracovat s ručními spínači. LF-30 Electrified, naznačující budoucí podobu kokpitu Tazuna, používá rozhraní příští generace, jako např. ovládání gesty a propracované předávání informací vozidla pomocí rozšířené reality (AR).

Uspořádání předního sedadla připomíná sedadlo v první třídě dopravního letadla. Veškeré spínače a další ovládací prvky jsou v pohodlném dosahu; k pohodlí a funkčnosti interiéru přispívá i velký displej pro ovládání gesty před sedadlem spolujezdce.

Zadní sedadla se díky technologii umělých svalů tvarově přizpůsobují postavě pasažéra a mohou též podporovat různé režimy, např. sklopení, relaxaci nebo funkce výstrahy. O ozvučení příští generace se stará audiosystém Mark Levinson® s detailní regulací reproduktorů k vytvoření ideálního akustického prostoru pro poslech hudby řidičem i všemi členy posádky.

Skleněná střecha nad zadními sedadly nabízí funkci hlasového ovládání a gesty ovládaný displej „SkyGate“, který s využitím rozšířené reality zobrazuje nejrůznější druhy informací, jako např. realistickou hvězdnou oblohu, oblíbená videa uživatelů, či dokonce údaje systému navigace.

Interiér naznačuje směr luxusu příští generace s využitím udržitelných materiálů ve snaze snižovat dopady na životní prostředí. V prostoru podlahy a ovladačů volantu se používá tradiční japonský materiál Jakisugi (zuhelnatělé cedrové dřevo); při výrobě plisovaných výplní dveří byl zase do vláken zapracován recyklovaný kov.

LF-30 s elektromotorem v každém kole, řízením bez mechanické vazby a systémem regulace postavení karoserie dokáže nabídnout dynamiku jako žádný jiný vůz    

Elektromotory zabudované do každého kola vozidla společně s nízkou zástavbou baterie zaručují příznivější působení setrvačných sil a vysokou úroveň jízdních schopností. Vyspělý systém regulace postavení karoserie (Advanced Posture Control) zajišťuje precizní kontrolu hnací síly elektromotorů s vysokým točivým momentem, a uzpůsobuje tak polohu karoserie vozidla v souladu s vnímáním člověka. Díky zcela nezávislé kontrole předních a zadních poháněných kol je možné podle potřeby a aktuální situace zajistit pohon samotných předních kol, pohon samotných zadních kol, resp. stálý pohon všech kol.

Čistě elektronický systém řízení zcela odbourává mechanické spojení a umožňuje flexibilnější kontrolu zatáčení v závislosti na jízdních podmínkách; vyznačuje se i citlivějším řízením v souladu se záměry řidiče. Přispívá též k velmi vzdušné atmosféře na palubě, neboť během autonomního řízení lze ovladač řízení posunout vpřed mimo prostor řidiče.

LF-30 jako bateriový elektromobil příští generace využívá technologii bezdrátového nabíjení pro zjednodušení každodenního života, stejně tak jako systém hospodaření s energiemi na bázi umělé inteligence, umožňující optimální distribuci elektřiny mezi vozidlem a domácností, a dále regulaci nabíjení koordinovanou s každodenním časovým rozvrhem uživatele.

LF-30 Electrified využívá technologii podpůrného dronu ‚Lexus Airporter‘. Lexus Airporter za pomoci autonomního ovládání dokáže například nezávisle dopravit zavazadla od prahu dveří domu až do kufru vozidla.

LF-30 Electrified s využitím nejmodernější technologické koncepce autonomního řízení ‚Lexus Teammate‘ disponuje vyspělými funkcemi na podporu řízení v podobě režimů Chauffeur (řidič), resp. Guardian (ochránce). K mimořádné úrovni pohodlí přispívá i funkce autonomního parkování a vyzvedávání posádky u prahu dveří, kdy se LF-30 Electrified nezávisle přesune od příjezdové cesty až k prahu domu.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků