10 / 3 774

Lexus LC v novém modrém odstínu Structural Blue

10.10.2017 |  Štítky: Lexus

 
Nový barevný odstín je k dispozici výhradně pro verzi LC Limited Edition.
Tým výzkumníků Lexus studoval vlastnosti a strukturu modrých křídel motýlů Morpho s cílem zjistit, jak dosáhnout podobně proměnlivého odstínu u automobilového laku.

Díky novému odstínu bude luxusní kupé Lexus LC snadno rozpoznatelné od jakéhokoli jiného vozu na silnicích. Modrý odstín s označením Structural Blue jde daleko nad rámec běžné nabídky karosářských laků. Je výsledkem zkoumání techniků Lexus, kteří za pomoci vyspělých technologií vytvořili povrchovou úpravu hlubší, zářivější a ve své podstatě i „modřejší“ než cokoli, co jsme kdy viděli.
 
Odstín poprvé použitý u vozů LC odhalených na ženevském autosalonu v roce 2016 vzbudil rozruch. Nyní je již připraven k nasazení do sériové výroby, a může tak smyslně tvarované kupé Lexus obohatit o další punc výlučnosti v kvalitě ruční výroby.
 
Nový markantní odstín se poprvé nabízí pro novou speciální verzi LC Limited Edition. Vozy dostupné jen v rámci limitované edice budou pravou volbou pro skutečné znalce, kteří dokáží ocenit hodnotu ukrytou v propracovaných technologiích a nejvyšších standardech řemeslného zpracování mistrů výroby Takumi.
 
Inspirováno přírodou a motýlem Morpho
Pátrání po unikátním odstínu Structural Blue si vyžádalo 15 let společného úsilí technického centra Lexus v Ann Arbor v Michiganu a Japonsku ve spolupráci s kalifornskou společností VIAVI Solutions Inc, která je předním poskytovatelem tenkovrstvých optických povlaků a pigmentů.
Při vytváření odstínu se speciálním efektem pracovali návrháři se základními vlastnostmi světla, aby vytvořili něco, co je na pohled modřejší než jakýkoli modrý pigment.
V rámci intenzivního výzkumu při návrhu nového odstínu se tým inspiroval přírodou a motýlem Morpho. Tento motýl, původem ze Severní a Jižní Ameriky, je proslulý hlubokou a třpytivou modří svých křídel. Ve skutečnosti jsou však jeho křídla bezbarvá. Modrá barva, kterou vnímá naše oko, vzniká interferencí světla na mikroskopické mřížkové struktuře povrchu křídel.
 
Přesně takového účinku chtěl Lexus docílit svým odstínem Structural Blue. Dosažení tak zářivého účinku a sytosti barvy však bylo spojeno s úsilím při vývoji nového druhu vícevrstvého pigmentu.
 
Zpočátku se zdálo, že tento úkol bude jednoduše příliš náročný: požadovanou kvalitu by bylo možné zajistit pouze pomocí pigmentu se 40 samostatnými vrstvami. Avšak tým se nevzdával a postupně vylepšoval procesy tak dlouho, dokud nedosáhl požadovaného účinku pomocí struktury s pouhými sedmi vrstvami. To již znamenalo praktickou využitelnost při výrobě mimořádně exkluzivních vozů. 
 
K přípravě nového laku se používá speciální pigment, jehož výrobní proces trvá osm měsíců, včetně 12 výrobních kroků a 20 kvalitativních kontrol. Pigment se nanáší na karoserii LC ve vrstvě o tloušťce 15 mikrometrů mezi základním lakem a vrstvami čirého laku. Proměnlivý kovový efekt, kdy se barevný odstín neustále mění s dopadajícím světlem, vzniká díky nanostrukturám – nesmírně malým šupinkám v laku. Karosářské laky s běžným pigmentem odrážejí necelých 50 procent dopadajícího světla v podobě viditelného modrého tónu, avšak v případě odstínu Structural Blue je to bezmála 100 procent. Na každém voze s označením LC je celkem 300 g pigmentu, což představuje asi 300 miliard malých barevných šupinek.
 
Kvalitativní náročnost lakování je dokonce tak vysoká, že během jednoho pracovního dne v high-tech závodu Lexus Motomachi, lze vyrobit pouze dva vozy v odstínu Structural Blue.
 
Verze LC Limited Edition
Vysoká kvalita laku nové verze LC Limited Edition jde ruku v ruce se špičkovou úrovní výbavy.
 
Pro model nabízený s pohonem V8 (s označením LC 500) i pro plně hybridní LC 500h jsou připravena 21" kola z kované slitiny, která dokonale ladí se smyslným provedením karoserie kupé. Výjimečnost se odráží i v osazených prahových lištách z uhlíkových vláken.
Pro kabinu této varianty LC se nabízí barevné provedení Breezy Blue se semi-anilinovou kůží ve středně tmavém modrém tónu u horní části výplní dveří, volantu, přístrojového panelu a středové loketní opěrky v kombinaci s kontrastním bílým čalouněním sedadel jemnou kůží, pronikavě oranžovým odstínem dekoru kolem voliče převodovky, resp. panelů dveří obložených zřasenou Alcantarou. Materiál Alcantara najdeme i na čalounění stropu kabiny.
Z dalších klíčových funkcí jmenujme klimatizační systém Lexus Climate Concierge, zajišťující dokonalou teplotu a kvalitu vzduchu v kabině, prémiovou navigaci Lexus, paket bezpečnostních technologií Lexus Safety Systém + a sound systém Pioneer s 12 reproduktory.
Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků