10 / 3 812

Kompaktní atleti: Audi RS Q3 a Audi RS Q3 Sportback

26.9.2019 |  Štítky: Audi | SUV

Audi Sport představuje novou generaci modelu RS Q3 a svou produktovou řadu rozšiřuje o zcela nový model RS Q3 Sportback.

Atletický: exteriér

Audi RS Q3 a Audi RS Q3 Sportback  jsou ztělesněním síly a výjimečných výkonů. To se odráží i v jejich designu. Kompaktní SUV zanechávají ještě ostřejší dojem díky masce chladiče Singleframe bez barevně odlišeného rámečku. Také design zádě je velmi působivý. RS Q3 Sportback zanechává dojem ještě širšího vozu, než je jeho sesterský model, díky nízkému zadnímu oknu a střešnímu spoileru se specifickou, leskle černou odtokovou hranou RS. Specifický, dlouhý střešní spoiler RS modelu RS Q3 zvýrazňuje enormní touhu supersportovního SUV po pohybu vpřed a zvyšuje přítlak. Nová generace modelu RS Q3 poprvé disponuje dvojitou výfukovou soustavou RS s velkými, chromovanými oválnými koncovkami, které ústí na obou stranách specifického nárazníku RS se zadním difuzorem a leskle černými horizontálními ozdobnými lištami.

Supersportovní SUV jsou sériově vybavena světlomety s technikou LED. Na přání jsou k dispozici světlomety Matrix LED s dynamickými ukazateli směru a specifickými, tmavě tónovanými vnitřními plochami. Také zadní svítilny disponují technikou LED.

Excelentní: pohon

Modely RS Q3 (kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km*: 8,9 – 8,8; kombinované emise CO2 v g/km: 203 – 202) a RS Q3 Sportback (kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km*: 8,9 – 8,8; kombinované emise CO2 v g/km: 204 – 202) jsou nejsportovnějšími členy modelové řady Audi Q3. Kompaktní atleti přicházejí s přesvědčivými základními parametry, od pětiválce s nejvyšším výkonem 294 kW (400 k) a maximálním točivým momentem 480 N.m až po pohon všech kol quattro. Pětiválcový agregát je moderním ztělesněním klasického konceptu. Motor 2.5 TFSI pro vozy Audi Sport získal v uplynulém roce již podeváté v řadě prestižní ocenění „International Engine of the Year Award“, mezinárodní motor roku. Hnací síla pětiválce je přenášena prostřednictvím sedmistupňové převodovky S tronic a trvalého pohonu všech kol quattro, který ji variabilně rozděluje mezi nápravy pomocí vícelamelové spojky.

Modely RS Q3 a RS Q3 Sportback zvládnou sprint z klidu na 100 km/h za pouhých 4,5 sekundy. Nejvyšší rychlost je omezena na 250 km/h, na přání může být zvýšena na 280 km/h.

Dvoudílná výfuková soustava RS umocňuje charakteristický zvuk, daný pořadím zapalování pětiválce. Na přání dodávaná sportovní výfuková soustava RS s černými koncovkami zajistí ještě vyšší intenzitu nezaměnitelného zvuku.

V závislosti na zvolené verzi výbavy je k dispozici pět nebo šest jízdních režimů: comfort, auto, dynamic, efficiency a individual. Alternativou režimu individual jsou dva nové režimy RS: RS1 a RS2. Prostřednictvím MMI si může řidič individuálně přizpůsobit a uložit do paměti dva režimy RS.

Důsledně sportovní: podvozek

Sériově dodávaný sportovní podvozek RS snižuje světlou výšku o 10 milimetrů v porovnání s modely Audi Q3 a Q3 Sportback. Jeho důsledně sportovní nastavení tvoří základní předpoklad pro výjimečné jízdní vlastnosti obou kompaktních supersportovních vozů. Progresivní řízení se specifickým nastavením RS zprostředkovává i v rychlých zatáčkách těsný kontakt s vozovkou.

Rozchod kol na přední nápravě se vzpěrami McPherson a spodními trojúhelníkovými příčnými rameny je 1590 milimetrů. Vzadu nalézá uplatnění konstrukce se čtyřprvkovým zavěšením a rozchodem kol 1583 milimetrů. Audi Sport nabízí poprvé pro kompaktní supersportovní SUV 21“ kola s různým designem. Za sériově dodávanými 20“ koly nebo na přání dodávanými 21“ koly pracuje nově vyvinutá brzdová soustava RS s ocelovými odvrtávanými brzdovými kotouči s vnitřním chlazením o průměru 375 milimetrů (vpředu), resp. 310 milimetrů (vzadu, neodvrtávané). Šestipístkové třmeny jsou sériově lakovány černou barvou, na přání červenou. Na přání je možné vůz vybavit zcela nově vyvinutou brzdovou soustavou RS s keramickými kotouči, v tomto provedení jsou brzdiče k dispozici s šedým, červeným nebo modrým lakováním. Vpředu vytváří brzdný výkon nově vyvinuté jednodílné hliníkové třmeny a keramické brzdové kotouče s průměrem 380 milimetrů. Vzadu přispívají k požadovanému zpomalení plovoucí třmeny a ocelové brzdové kotouče s průměrem 310 milimetrů.

Orientace na řidiče: interiér

Interiér navazuje na atletický design exteriéru. Celkové uspořádání přístrojové desky je výrazně orientováno na řidiče. Motor se spouští na přání dodávaným tlačítkem Start-Stop s červeným ozdobným prstencem. Uspořádání přístrojové desky s digitálním panelem sdružených přístrojů Audi virtual cockpit v designu RS dokonale ladí s konceptem ovládání.

Atletický charakter modelů RS Q3 a RS Q3 Sportback  vyjadřují také sportovní sedadla, čalouněná černou kombinací kůže/Alcantara s reliéfním logem RS a ozdobná obložení z hliníku Race v antracitovém odstínu. Dole zploštělý sportovní volant RS, obšitý kůží, disponuje nově uspořádanými páčkami pro manuální řazení a multifunkčními tlačítky, jimiž může řidič ovládat oba na přání dodávané režimy RS systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select.

Velkorysý: prostorový koncept a výbava

Nové modely RS Q3 a RS Q3 Sportback nabízejí pět plnohodnotných sedadel a navzdory svému sportovnímu zaměření také maximální praktičnost pro každodenní provoz. Zadní sedadla jsou v sériové výbavě podélně posuvná, a to o 150 milimetrů v modelu RS Q3, resp. o 130 milimetrů v modelu RS Q3 Sportback. Sklon každé ze tří částí dělených opěradel lze měnit v sedmi krocích. Zavazadlový prostor má objem 530 litrů, při sklopených opěradlech zadních sedadel to je až 1525 litrů.

Pro nové modely RS Q3 a RS Q3 Sportback je na výběr osm barev laku, včetně specifických barevných odstínů zelená Kyalami a šedá Nardo. Individuální lakování nabízí Audi exclusive. Sériově dodávaný stylistický paket leskle černých ozdobných prvků zahrnuje lišty na předním a zadním nárazníku, okenní lišty, podélné střešní nosiče (pouze RS Q3) a lišty na bočních prazích.

RS Q3 a RS Q3 Sportback bude možné objednávat v České republice v průběhu závěrečného čtvrtletí 2019. Cena pro český trh ještě nebyla stanovena.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků