10 / 3 580

Extrémní sportovec i praktik: Nové MINI John Cooper Works Countryman.

13.4.2017 |  Štítky: Mini | SUV

MINI Countryman je ve své aktuální druhé generaci největším a nejpraktičtějším modelem z celé palety vozů tradiční britské značky. A nové MINI John Cooper Works Countryman přidává další superlativ: jeho motor o výkonu 170 kW/231 k je tím nejvýkonnějším, jaký kdy našel místo pod kapotou MINI. V kombinaci se sériovým pohonem všech kol a celkovou robustností posouvá jízdní zážitky na zcela novou úroveň na silnici i mimo zpevněný povrch.

Zrychlení na 100 km/h zabere pouhých 6,5 s, a to jak se standardní 6stupňovou manuální převodovkou, tak i s volitelnou 8stupňovou sportovní převodovkou Steptronic (kombinovaná spotřeba paliva: 7,4 l/100 km; kombinované emise CO2: 169 g/km). Skvělé výkony nového MINI John Cooper Works Countryman jsou reflektovány pružností při sprintu, ale i obratností v zatáčkách a v neposlední řadě značným účinkem výkonné brzdové soustavy. Za celkovými kvalitami není jen rozsáhlé využití závodních zkušeností John Cooper Works v oblasti pohonného ústrojí a pohonu všech kol, ale také sportovní podvozek, 18palcová kola JCW z lehkých slitin, sportovní brzdový systém Brembo, speciální karoserie s optimalizovanými aerodynamickými prvky a specifický kokpit se sportovními sedadly JCW. Mimořádná pozice nového MINI John Cooper Works Countryman je v rámci kompaktního prémiového segmentu podtržena standardně dodávanými exkluzivními prvky, jako jsou volič jízdních režimů MINI, LED přední světlomety, komfortní přístup a rádio MINI Visual Boost.

Nové MINI John Cooper Works Countryman: přehled.
4válcový přeplňovaný motor o výkonu 170 kW/231 k 350 Nm.
Sériově dodávaný optimalizovaný pohon všech kol ALL4.
Sportovní podvozek, brzdový systém Brembo a 18palcová kola z lehké slitiny.
Motor, podvozek a aerodynamika upravená dle závodních zkušeností JCW.
Zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,5 s, tedy o 0,8 s kratší než u MINI Cooper S Countryman ALL4, maximální rychlost: 234 km/h.
Aerodynamický kit JCW s velkými nasávacími otvory vpředu.
Specifický interiér se sportovními sedadly JCW.
Exkluzivní standardní výbava včetně LED světlometů, voliče režimů MINI a komfortního přístupu.
Pět plně čalouněných sedadel, nárůst prostoru, větší zavazadlový prostor a variabilita než u předchůdce.
Osobní asistent mobility pro každodenní použití MINI Connected.

Více výkonu, místa i závodnických dojmů v jakékoliv situaci.
Nové MINI John Cooper Works Countryman je nástupcem prvního výkonného kompaktu značky s pohonem všech kol ALL4. Proti předchůdci vyniká hlavně výkonem vyšším o 10 kW/13 k, optimalizovaným pohonem ALL4 a také nárůstem vnějších rozměrů a prostoru, větší univerzálností a funkčností. Karoserie je o 17 cm delší, o 3 cm širší a stojí na rozvoru o 7,5 cm delším než předchůdce, což výrazně zvyšuje prostornost na všech pěti plně polstrovaných sedadlech. Objem zavazadlového prostoru lze sklopením opěradel zvýšit ze základních 450 až na 1390 litrů.

Světová premiéra v Šanghaji, na trhu již nyní.
Nové MINI John Cooper Works Countryman se veřejnosti poprvé představí v dubnu 2017 na Shanghai Motor Show. Již nyní je lze objednávat u prodejců MINI.
Vyvinuto na základě dlouhých zkušeností ze závodních tratí a vytrvalostních soutěží.
Nové MINI John Cooper Works Countryman těží z moderních technologií, ale jeho výrazný charakter reprezentuje dlouhou závodní tradici značky. Dnes je tomu 55 let, co klasické Mini získalo své první vítězství – když Mini Cooper vyhrál British Touring Car Championship. Od té doby stojí za závodními úspěchy i jízdní zábavou na silnicích legendární John Cooper. Od posledního ze tří vítězství klasického Mini na Monte Carlo Rallye uplynulo přesně 50 let a značka tohoto jubilea využívá k tomu, aby pomocí nového MINI John Cooper Works Countryman ukázala další směr svého vývoje na poli motorsportu. Novinka je totiž základem pro závodní vůz připravovaný společně MINI a týmem X-raid pro vytrvalostní soutěže. MINI John Cooper Works Rally se chystá na největší výzvy a chce navázat na MINI ALL4 Racing, které bylo postavené na základě první generace a čtyřikrát za sebou vyhrálo Dakar Rally.

Perfektně sladěný celek pro nejvyšší výkon.
Značka John Cooper Works patří pod MINI již deset let. Úzké spojení funguje už od dob klasického Mini, jehož „talent“ objevil a rozvinul John Cooper. A dnes se pozitivně promítá do extrémní zábavnosti modelu MINI John Cooper Works Countryman. Všechny zásadní součásti – motor, převodovka, pohon všech kol, podvozek, aerodynamika a design kokpitu – jsou nastaveny na nejvyšší výkon, ale skvěle sladěny s univerzálním konceptem nového MINI Countryman.

Motor: přenos síly a zvuk se závodním charakterem.
Dvoulitrový 4válec umístěný vpředu napříč vyniká svými závodními geny. Využívá specifickou verzi technologie MINI TwinPower Turbo s turbodmychadlem integrovaným do litinového sběrného potrubí, přímým vstřikem paliva, systémem plně variabilního ovládání ventilů VALVETRONIC a variabilních vačkových hřídelí Double VANOS. Žáruvzdorné turbodmychadlo přináší tlak až 2,2 baru, čímž poskytuje základ pro nekončící příval síly. Maximální točivý moment 350 Nm je k dispozici od 1450 do 4500 min-1. Nejvyšší výkon 170 kW/231 k je připraven od 5000 do 6000 min-1.
Mezi typické prvky nového motoru vyvinutého pro modely JCW patří speciální písty, velký mezichladič a přídavný chladič. Navíc zde najdeme sportovní výfukový systém, vynikající i působivým akustickým projevem. Typický emotivní zvuk modelů JCW je generován díky speciální geometrii výfukového potrubí a nastavitelné klapce výfuku.
Standardně 6stupňová manuální převodovka, volitelně 8stupňová sportovní převodovka Steptronic.
Hmotnostně optimalizovaná standardní 6stupňová manuální převodovka je navržena pro co nejvyšší vnitřní účinnost a komfort řazení s krátkými dráhami. Volitelná 8stupňová sportovní převodovka Steptronic je ovládána buď výrazným voličem, nebo páčkami pod volantem. Kromě rychlého řazení nabízí i funkci Launch Control pro efektivní zrychlení z místa. Se sériovou manuální převodovkou dosahuje nové MINI John Cooper Works Countryman kombinované spotřeby 7,4 litru na 100 km a emisí CO2 169 gramů na kilometr. Ve spojení s 8stupňovou sportovní převodovkou Steptronic činí spotřeba 6,9 litru a emise 158 gramů (provizorní hodnoty testovacího cyklu EU).

S pohonem ALL4 do bahna i na závodní okruh.
Schopnosti nového MINI John Cooper Works Countryman nejsou jen překvapivé, ale zároveň extrémně využitelné. A to zejména díky pohonu všech kol ALL4, který optimalizuje trakci na nezpevněných površích, ale zároveň zvyšuje agilitu při ostře řezaných zatáčkách na silnici nebo závodním okruhu. Elektronické ovládání systému je propojeno s DSC (Dynamic Stability Control), což zajišťuje rychlé a nerušivé přenosy točivého momentu mezi předními a zadními koly.
Kompaktní a optimalizovaný systém pohonu všech kol nabízí efektivní distribuci síly. Skládá se z kuželového převodu u diferenciálu přední nápravy, dvoudílné kardanové hřídele a diferenciálu zadní nápravy s elektrohydraulickou spojkou. Snížení ztrát točivého momentu při přenosu na zadní nápravu zajišťuje systém aktivního DSC. V běžných situacích je síla přenášena na přední kola, v případě potřeby dojde ve zlomku sekundy k sepnutí spojky a připojení zadních kol.

Sportovní podvozek pro maximální agilitu při zrychlení, v zatáčkách a během brzdění.
Pečlivě naladěný podvozek nového MINI John Cooper Works Countryman nabízí skvělý základ pro maximální výkon a vzrušující jízdní vlastnosti. Funguje v souladu s extrémně výkonným motorem, ale i dlouhým rozvorem, širokými rozchody kol a nízkým těžištěm karoserie. Specificky naladěné zavěšení kol využívá vzpěry McPherson vpředu a víceprvkové zavěšení vzadu. A navíc, standardně dodávaný sportovní podvozek vyniká tuhými tlumiči a pružinami. Precizní ovladatelnost v zatáčkách a komfortní manévrovatelnost v nízkých rychlostech zajišťuje standardní řízení Servotronic s proměnným účinkem posilovače.
Sportovní brzdový systém byl vyvinut společně se společností Brembo. Tvoří jej hlavně 4pístkové pevné třmeny vpředu, které vynikají červeně lakovaným povrchem s logem John Cooper Works. Systém DSC zajišťuje optimální trakci při zrychlování, agilitu v zatáčkách a bezpečnost při brzdění. Mezi jeho funkce patří Dynamic Traction Control (DTC), Electronic Differential Control (EDLC) – sloužící jako elektronická uzávěrka předního diferenciálu – a Performance Control pro agilní zatáčení ve vysokých rychlostech. Součástí standardní výbavy jsou i 18palcová kola JCW z lehké slitiny v designu Black Thrill Spoke. K dispozici jsou i další volitelná kola z lehkých slitin v 18- a 19palcovém rozměru.

Jízdní režimy MINI a Dynamic Damper Control.
Standardně dodávaný systém jízdních režimů MINI umožňuje nastavení vozu dle individuálních preferencí. Kruhovým voličem lze aktivovat režimy SPORT, MID a GREEN, čímž dojde ke změně charakteristiky plynového pedálu, řízení, zvuku motoru a charakteristiky řazení 8stupňové sportovní převodovky Steptronic. Pokud je vůz vybaven převodovkou Steptronic, volič režimů ovlivňuje i nastavení systému aktivních tlumičů Dynamic Damper Control. Elektronicky ovládané tlumiče jsou v režimu SPORT tužší, zatímco v ostatních režimech jsou nastaveny komfortněji. Režim GREEN je navržen pro pohodlnou, hospodárnou jízdu. Tu podporuje i funkce jízdy setrvačností, kterou lze používat v kombinaci s převodovkou Steptronic. V režimu GREEN je pohonné ústrojí odpojeno v rychlostech od 50 do 160 km/h v okamžiku, kdy řidič sundá nohu z pedálu plynu.

Exteriér: jasné znázornění všestranného sportovce.
Vnější design nového MINI John Cooper Works Countryman zřetelně vyjadřuje spojení extrémního sportovce a výjimečně všestranné osobnosti. S délkou 4299 mm, šířkou 1822 mm a výškou 1557 mm je největším atletem v rodině modelů John Cooper Works. Typické tvary dynamického vozu jsou dále umocněny specifickými prvky modelu, hlavně pak aerodynamickým kitem John Cooper Works.
Klíčovým elementem sebevědomého vzezření jsou velké nasávací otvory v předním nárazníku. Standardně dodávané střešní ližiny a střešní spoiler zvýrazňují výšku karoserie, ale dokládají i snahu o aerodynamickou vyváženost. Logo John Cooper Works najdeme na šestiúhelníkové masce chladiče, bočních panelech i víku zavazadlového prostoru. Na výběr jsou čtyři nemetalické barvy karoserie a šest metalických. Efektní lak Rebel Green se zrcátky a střechou v kontrastní barvě Chili Red je vyhrazen pouze pro modely JCW.
Interiér: více místa pro závodní vášeň.
Všestranný výkon nového MINI John Cooper Works Countryman je zřejmý i v interiéru na pěti plně polstrovaných sedadlech. Charakteristickou atmosféru sportovního vozu dotváří kromě sportovních sedadel JCW i sportovní multifunkční volant JCW, řadicí páka JCW a stropnice v barvě antracitu. Výrazný design kokpitu je zkombinován s optimálním využitím prostoru a všestranností. Zadní sedadla lze podélně posouvat až o 13 cm a jejich opěradla se sklápějí v poměru 60:40, volitelně 40:20:40. Unikátním prvkem je pak Picnic Bench, praktická lavička v zavazadlovém prostoru.

Výjimečný sportovec s exkluzivní výbavou.
Jedinečné postavení nového MINI John Cooper Works Countryman v rámci prémiového segmentu i v modelové nabídce značky je podkresleno exkluzivní výbavou. Standardně dodávané LED světlomety efektivně prosvětlí temnotu, denní svícení zajišťuje kruh diod. Součástí bohaté standardní výbavy je tempomat s brzdnou funkcí, rádio MINI Visual Boost s USB vstupem a ovládáním přes ovladač MINI na středovém tunelu či centrální displej s úhlopříčkou 6,5 palce, zobrazující při nastupování specifický motiv JCW.
Moderní asistenční systémy, komfortní výbava a individuální styl.
Paleta asistenčních systémů, vyvinutá pro současnou generaci MINI Countryman, je samozřejmě k dispozici i pro nové MINI John Cooper Works Countryman. Standardně dodávanou funkci varování před kolizí s brzdnou funkcí lze rozšířit o Driving Assistant s aktivním tempomatem, varováním před chodci s brzdnou funkcí, přepínáním dálkových světel a čtení dopravních značek. Zvolit si lze i systém Park Distance Control, couvací kameru a rovnou i parkovací asistent. Rozšířit lze také už tak obsáhlé funkce head-up displeje, který může zobrazovat například i zařazený rychlostní stupeň nebo barevný otáčkoměr. Mezi další luxusní volitelné prvky patří panoramatická skleněná střecha, dvouzónová automatická klimatizace, vyhřívání sedadel a čelního okna, elektricky vyhřívaná a sklopná zrcátka a alarm s LED světlem ve střešní ploutvi.

Dotyková středová konzola, funkce MINI Find Mate a MINI Country Timer.
Mezi další volitelné prvky patří hi-fi systém Harman Kardon či navigační systémy MINI a MINI Professional. Paket Wired obsahuje navigační systém MINI Professional s dotykovým ovladačem na středové konzole a 8,8palcový dotykový displej středového přístroje. Součástí paketu Wired jsou i služby MINI Find Mate a MINI Country Timer, patřící pod MINI Connected.

MINI Connected, digitální asistent osobní mobility.
Nové MINI John Cooper Works Countryman zaujme i možnostmi v oblasti konektivity. Aplikace MINI Connected hladce a nenásilně integruje digitální život řidiče MINI do vozidla pomocí zařízení, jako jsou Apple iPhone a Apple Watch. Díky integrovanému konceptu MINI Connected nezačíná mobilita až v samotném automobilu, ale mnohem dříve. MINI Connected na základě zápisů v diáři a aktuálních dopravních informací informuje řidiče o ideálním času odjezdu. Adresy uložené v chytrém telefonu se automaticky ukládají do navigačního systému vozidla. MINI Connected umí uložit i často navštěvované destinace a sleduje pravidelné cesty, takže dokáže řidiče varovat při nečekaných dopravních komplikacích.

Poznámka redakce: pokud jste fanouškem auto moto novinek, prohlédněte si nový online magazín Nové automobily v ČR.

Autor: Autosystem.cz

Reklama X
<<

máme 32 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků