10 / 3 874

Evropská premiéra čistě elektrického crossoveru Kia e-Soul

26.2.2019 |  Štítky: KIA | elektrický pohon | elektromobily

KIA e-Soul s dojezdem až 452 km na jedno nabití! 

Na mezinárodním ženevském autosalonu 2019 se příští měsíc představí v evropské premiéře již třetí celosvětově prodávaný elektromobil automobilky KIA.

Průkopnický městský crossover značky Kia, nyní již ve své třetí generaci, je ještě výraznější, dynamičtější a pokrokovější než kdy dříve. e-Soul sice zachovává kultovní design a hravý charakter svých předchůdců, avšak v Evropě jej bude pohánět výhradně elektrická energie s možností výběru ze dvou výkonů pohonu s nulovými emisemi a dlouhým dojezdem. Bateriové moduly nové generace pro nový e-Soul vykazují až o 30 % vyšší energetickou účinnost než aktuálně nejprodávanější elektromobil Evropy.

Design exteriéru
Všechny panely karoserie nového e-Soulu jsou nové, nicméně pro svůj typický hranatý design je tento model okamžitě rozpoznatelný.

Při pohledu z boku zůstala zachována typicky hranatá silueta, nicméně jemné úpravy proporcí a další detaily dodaly e-Soulu sebejistější vzhled. Nový e-Soul o délce 4195 mm přerůstá svého předchůdce o 55 mm.

Na zádi zůstal zachován ‚ostrůvek‘ karoserie na pátých dveřích. Tento panel, obklopený leskle černým materiálem, je u nového modelu kulatější a moderněji tvarovaný.

Pro nový e-Soul je k dispozici sedm odstínů karoserie pro jednobarevné provedení, resp. sedm dvoubarevných kombinací, kdy je možné skládat zářivé odstíny karoserie s metalickým lakováním střechy a krytů vnějších zpětných zrcátek.

Design interiéru
Design modelu Soul od samotného vzniku doprovázel motiv hudby. I ve třetí generaci se jedná o jeden z klíčových atributů osobnosti tohoto vozu.

e-Soul je pulsujícím modelem zvenčí i zevnitř, a tak i v kabině můžeme volit z řady jedno- i dvoubarevných schémat, resp. látkovým čalouněním a čalouněním umělou nebo pravou kůží.

Pro vůz se rovněž nabízí bezdrátová nabíječka mobilních telefonů umístěná v přístrojové desce, vyhřívaná a odvětrávaná přední sedadla nebo prémiový systém ozvučení Harman Kardon. Projekční HUD displej (výbava na přání) s výsuvnou reflexní plochou promítající všechny důležité jízdní informace – například pokyny navigace k odbočování nebo informace o rychlosti vozidla.

Pohony a dynamika
Řidiči mohou zvolit hnací ústrojí s prodlouženým nebo standardním dojezdem (kapacita 64 kWh, resp. 39,2 kWh). Vylepšení doznaly i samotné jízdní vlastnosti, a to díky znatelně výkonnějším elektromotorům s točivým momentem až 395 Nm – o 39 % více než v minulosti.

Nová generace lithium-iont polymerových baterií Kia nabízí vyšší kapacitu energie než řada konkurenčních elektromobilů, a to včetně dražších modelů.

Bateriový modul v provedení s vyšší kapacitou 64 kWh (prodloužený dojezd) je spojen s elektromotorem 150 kW, který e-Soulu umožňuje urazit až 452 km na jedno nabití (v kombinovaném cyklu podle WLTP). Spotřeba energie modulu o kapacitě 64 kWh činí pouze 157 Wh/km (v kombinovaném cyklu podle WLTP – tj. vůz je o 24 % hospodárnější než aktuálně nejprodávanější elektromobil v Evropě. Spotřeba energie e-Soulu s prodlouženým dojezdem činí ve městě pouhých 109 Wh/km (v městském cyklu podle WLTP).

Standardní bateriový modul o kapacitě 39,2 kWh pohání hospodárný elektromotor o výkonu 100 kW. S výkonem o 23 % vyšším než u končícího Soulu EV využívá výrazně lepší hospodárnosti baterie, a tak se standardní e-Soul chlubí dojezdem až 277 km na jedno nabití. Jmenovitá energetická účinnost činí 145 Wh/km (v kombinovaném cyklu podle WLTP), tj. vůz je o 30 % hospodárnější než aktuálně nejprodávanější elektromobil v Evropě – a zároveň je jedním z energeticky nejhospodárnějších elektromobilů světa.

Při použití rychlonabíječky o výkonu 100 kW lze oba bateriové moduly dobít z 20 na 80 % za pouhých 42 minut.

e-Soul je vybaven řadou technologií pro rekuperaci energie ve prospěch co nejdelšího dojezdu. Patří sem energeticky hospodárný systém topení a ventilace Kia s tepelným čerpadlem, který získává odpadní teplo z chladicí soustavy vozidla. Rovněž se využívá pokrokový systém individuálního větrání a klimatizace, který již u zdroje uzavírá odvětrávání kabiny pro všechna sedadla s výjimkou řidiče – na rozdíl od jiných systémů, které pouze odklánějí proud vzduchu do otevřených výdechů ventilace v kabině.

e-Soul je rovněž standardně vybaven pokrokovým systémem rekuperačního brzdění Kia, ovládaným pomocí pádel pod volantem. Tento systém umožňuje řidiči zpomalit vozidlo a rekuperovat kinetickou energii ve prospěch co nejdelšího dojezdu a hospodárnosti.

Volič jízdních režimů Drive Mode Select v e-Soulu také umožňuje řidiči uzpůsobovat vlastnosti vozu upřednostňovanému stylu jízdy nebo stavu vozovky. Vybírat je možné z režimů Normal, Eco, Eco+ (omezující rychlost na max. 90 km/h) a Sport.

Technologie
Nový model je kromě toho prvním vozidlem Kia v Evropě, které nabízí pokrokový systém telematiky UVO CONNECT značky Kia.

Součástí technologie UVO je systém Kia Live, zabudovaný do širokoúhlého TFT displeje o úhlopříčce 10,25" uprostřed přístrojové desky e-Soulu. Systém používá svoji vlastní SIM kartu k načítání a aktualizaci dat v reálném čase během jízdy, např. aktuální dopravní informace, předpovědi počasí, body zájmu a možnosti parkování na ulicích i mimo ně – včetně cen, umístění a počtu volných parkovacích míst. Klíčovou vlastností systému UVO je zobrazování polohy dobíjecích stanic, dostupnosti nabíječek a možnostech připojení.

Druhou klíčovou součástí systému UVO je mobilní aplikace UVO pro chytré telefony se systémem Android i telefony firmy Apple. Aplikace dodává uživatelům pocit bezpečí díky nejrůznějším funkcím zprostředkujícím diagnostiku vozidla i jízdní informace. Aplikace dále majitelům umožňuje na dálku aktivovat řadu vlastností a funkcí. V závislosti na konkrétním trhu mohou uživatelé dálkově aktivovat klimatizaci, nebo zaslat do vozidla trasu ještě před odjezdem.

Aplikace také uživatelům umožňuje zkontrolovat na dálku stav nabití baterie a jediným klepnutím na displeji ukončit nebo obnovit nabíjení.

Bezpečnost
Vyspělý systém Kia na podporu řízení (ADAS) pomáhá omezit řadu všudypřítomných rizik a zároveň snižuje únavu při řízení.

Z dostupných technologií jmenujme asistent pro zamezení čelním kolizím, systém pro sledování slepých úhlů a systém sledování slepého úhlu s asistentem pro zamezení zadním kolizím, inteligentní tempomat s funkcí Stop & Go, systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu, rozpoznávání únavy řidiče a asistent dálkových světel a spousta dalších.

Na nový e-Soul se standardně vztahuje tradiční příslib kvality Kia: bezkonkurenční sedmiletá záruka s omezením na 150 tis. km, která pokrývá i elektromotor a bateriový modul vozidla.

Výroba a prodej
Nový e-Soul se vyrábí v korejském závodu Gwangju automobilky Kia. Vůz se na vybraných evropských trzích začne prodávat koncem 1. čtvrtletí 2019.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků