10 / 3 835

Chytrá a individuální mobilita: Audi na veletrhu CES 2020

8.1.2020 |  Štítky: Audi

Audi na veletrhu spotřební elektroniky CES 2020 (Consumer Electronics Show) po roce znovu vystavuje vzrušující exponáty – od futuristické vize automobilu až po technologie připravené pro sériovou výrobu.

Stačí otevřít dveře, posadit se, a uniknout tak stresu velkoměsta. Audi AI:ME s funkcí autonomní jízdy se promění v naprosto osobní „třetí životní prostor“ (po domově a pracovišti), který zná přání a požadavky svých uživatelů. Cestující mohou intuitivně komunikovat se studií prostřednictvím pohledu. Tímto způsobem si lze například objednat oblíbený pokrm. AI:ME se postará o dobrý pocit cestujících i v dalších oblastech. Brýle s virtuální realitou, umístěné v automobilu, umožní cestujícím virtuální let nad pozoruhodnou horskou krajinou. Technologie v reálném čase přizpůsobuje virtuální zobrazení jízdě automobilu. Výsledkem je naprosto uvolněná atmosféra při řízení a kompletní izolace řidiče od hektického všedního dne. Do reality se vrátí až v cíli: objednané jídlo bylo dodáno ve smluvenou dobu, a to díky koordinaci vozidla AI:ME na základě osobních preferencí uživatele a navigačních dat vozidla. Tento koncept vnímavého partnera pro mobilitu mohou novináři na veletrhu CES 2020 testovat během automatizované jízdy.

Audi Intelligence Experience: empatický automobil
Může existovat chápavý, či dokonce empatický automobil? „Audi Intelligence Experience“ dokazuje, že ano. Automobil zná svého uživatele a jeho zvyklosti – a inteligentními funkcemi i využíváním umělé inteligence zvyšuje úroveň bezpečnosti a komfortu cestujících. Již aktuální generace systémů MMI zahrnuje navigační funkci se schopností učit se. Preferované cíle se ukládají do paměti a systém je propojuje s datem, časem a aktuálním stavem dopravy. Na základě toho pak sestavuje návrhy tras. Budoucí automobil bude navíc schopen precizně analyzovat, jaké funkce a nastavení jeho uživatel upřednostňuje – od polohy sedadla přes nastavení multimediálního systému, navigace a teploty až po parfémování interiéru. Empatické Audi bude po krátké době znát preference uživatele a bude jim vycházet automaticky vstříc. Na přání bude mít dokonce přehled o aktuálním zdravotním stavu řidiče na základě sledování jeho stylu řízení a životních funkcí. Návštěvníci veletrhu CES 2020 se mohou se zásadními funkcemi systému Audi Intelligence Experience seznámit ve vystaveném prototypu.

Dva displeje, dvě inovace: prostorové vidění a selektivní zobrazování na transparentní ploše
Navigační šipka, která ukazuje přesně do vedlejší ulice, v níž se nachází cíl – to se stane realitou již v roce 2020 v jednom exponátu díky průhledovému displeji s prostorovým zobrazováním smíšené reality. Audi vystavuje na veletrhu CES novou technologii, vyvinutou se společností Samsung. Stejně jako u televize 3D jsou vytvářeny dva pohledy na každý obraz: jeden pixel pro levé oko a sousední pixel pro pravé oko. Řidič má dojem, že se obrazy průhledového displeje 3D se smíšenou realitou vznášejí ve vzdálenosti 8 až 10 metrů. Speciální zobrazení dokáže zvětšit zdánlivou vzdálenost dokonce na více než 70 metrů. Díky tomu nedochází k namáhání očí, které mohou zůstat zaostřeny na dálku.

Další inovací je variabilní transparentní displej. Zobrazovací plocha má výšku 15 cm a šířku 122 cm. Displej je částečně zasunutý do přístrojové desky. Uživatelům nabízí dvě úrovně – transparentní displej OLED a mimořádně černou vrstvu. Díky tomu zůstávají části displeje, které nejsou využívány k zobrazování informací, průhledné. Vizuálně tak vzniká dojem skleněné plochy, která nebrání výhledu na vozovku.

Budoucnost automobilu je zcela elektrická a inteligentně síťově propojená
Současné modely Audi nabízejí konektivitu nejvyšší úrovně, která je víc než jen hudbou budoucnosti. Jejím srdcem je nová, třetí generace modulární platformy MIB 3 pro informační a zábavní systémy. Hlavní procesor pracuje desetkrát rychleji než procesor platformy MIB 2. Výsledkem jsou významná zlepšení například při plánování trasy a při předvídání stavu dopravy. Audi prezentuje na veletrhu CES 2020 také nejnovější inovace v oblasti osvětlovací techniky. Přepadne-li řidiče únava, může pomoci speciální světlo. Povzbudivý, aktivující účinek má například namodralé, studeně bílé světlo. Audi svým projektem „Human Centric Lighting“ ukazuje, jak lze cíleným působením barevného světla ovlivňovat stav osob. Tímto způsobem je možné podporovat například schopnost soustředění a vnímání cestujících.

Portfolio exponátů v expozici značky Audi na veletrhu CES sahá od vizionářského vozidla Audi AI:ME přes sériové výrobě blízký koncepční vůz Audi Q4 e-tron concept s 12,3“ dotykovým displejem až po nový model Audi e-tron Sportback s digitálními světlomety Matrix LED, který bude k dispozici od jara 2020.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků