10 / 3 812

13 let s rodinou KIA Ceed

1.8.2019 |  Štítky: hybridní pohon | skladové vozy | SUV

Sedm jedinečných konceptů a tři generace modelu, jenž navždy změnil image značky KIA.

Společnost KIA MOTORS CZECH představuje při příležitosti plánovaného představení čtvrté karosářské verze oblíbeného modelu Ceed historii tohoto modelu, který před 13 lety započal radikální změnu image značky KIA na českém i evropském trhu a od té doby je nejprodávanějším vozem značky KIA v ČR. V září tohoto roku se rodina vozů KIA Ceed na českém trhu rozroste o model model XCeed a třetí generace této modelové řady tak bude kompletní.

2006: KIA natrvalo zapouští kořeny v Evropě. Rok 2006 byl pro automobilku KIA začátkem bouřlivé etapy, v níž se během pouhé jedné dekády zcela zásadně změnilo vnímání značky mezi evropskými zákazníky. Z výrobce vozů, které si lidé vybírali především rozumem, se KIA změnila na automobilku, jejíž modely zákazníky chytí za srdce svým moderním a sebevědomým vzhledem a které pravidelně sbírají nejprestižnější ocenění za produktový design. Na vývoji jednotlivých modelů se přitom podílejí největší evropské kapacity automobilového světa, díky čemuž snesou v kvalitě zpracování a jízdních vlastnostech to nejpřísnější srovnání se zavedenými evropskými automobilkami.

Vše začalo v březnu 2006, kdy byl na ženevském autosalonu představen první koncept modelu cee’d. Model byl založený na zcela nové platformě určené pro vozy segmentu C, které tehdy KIA plánovala začít vyrábět ve své nové továrně ve slovenské Žilině. Koncept byl přitom vyvinut v Evropě tak, aby splňoval veškeré potřeby a požadavky evropských zákazníků. Houževnatý vzhled, široký postoj a řada pečlivě provedených detailů poukazovaly na budoucí designové prvky značky KIA. Název konceptu odkazoval k jednoduché myšlence: jde o model vyvinutý a vyrobený Evropany pro Evropany. Název byl kombinací sousloví European Economic Community (EEC či CEE) a European Design neboli ceeed, zkráceně potom cee’d.

2007–2008: cee’d si získává srdce Čechů i Evropanů. Model cee’d se během jediného roku stal nejprodávanějším modelem automobilky KIA na českém i evropském trhu. Během pouhého roku si ho pořídilo více než 66 tisíc evropských zákazníků, mezi nimiž byly také téměř dva tisíce českých majitelů. Kromě samotného modelu sehrála svoji roli také dosud nepřekonaná 7letá tovární záruka na prvních 150 tisíc kilometrů, která byla poprvé představena právě v souvislosti s výrobou modelu cee’d a později rozšířena na všechny modely značky KIA. Ještě v roce 2007 byla zahájena výroba třídveřového hatchbacku pro_cee‘d a také karosářské verze kombi, tedy pětidveřového sedanu pod názvem cee’d Sportswagon.

Oblibu modelu cee’d mezi odbornou i širokou veřejností dokládá také fakt, že rok po svém uvedení na český trh se stal finalistou ankety o evropské Auto roku 2008 a také vítězem ankety Auto roku 2008 v České republice. Zároveň se stal vůbec nejprodávanějším vozem nižší střední třídy na českém trhu. Cee’d tak znovu ukázal, že jde o výjimečný model, který se přesně trefil do potřeb své doby.

2007-2008: Rodina cee’d rozvíjí svůj potenciál novými koncepty. Rok po představení prvního konceptu cee’d byl v Ženevě prezentován speciální koncept KIA ex_cee’d. Šlo o jedinečný kabriolet na bázi sportovního hatchbacku pro_ceed, na kterém se již podílel nový šéfdesignér značky KIA Peter Schreyer, jenž do automobilky nastoupil v roce 2006. Nejvýraznějším prvkem tohoto konceptu, který vzbudil v Evropě zaslouženou pozornost, byla plátěná sklápěcí střecha v barvě hořké čokolády odkazující na ikonické kabriolety z 60. a 70. let 20. století. 19‘‘ hliníková kola, sportovní interiér i exteriér a výrazná kombinace bílé a černé potom zvyšovaly tepovou frekvenci nejednomu automobilovému fanouškovi.

2009-2016: cee’d se vyhřívá na výsluní zájmu zákazníků. Po prvních třech letech, které byly pro model cee’d velmi hektické, následovala léta, v nichž se cee’d zaslouženě hřál na výsluní zájmu českých i evropských zákazníků. Zatímco v Evropě vystřídala v roce 2012 model cee’d na prvním místě prodejů v rámci značky KIA nová generace SUV Sportage, v České republice si cee’d udržel své prvenství po celých 13 let. Prvním faceliftem prošel cee’d v roce 2009, kdy se u něj poprvé objevila maska chladiče ve tvaru tygřího nosu. Zároveň se stal podruhé za sebou nejprodávanějším vozem nižší střední třídy v ČR. V roce 2010 pokořil cee’d v České republice hranici 10 tisíc prodaných vozů a v roce 2012 potom hranici 20 tisíc prodaných vozů. V roce 2012 byla také uvedena na trh druhá generace modelu cee’d a o rok později byla zahájena výroba sportovně laděné verze Kia cee’d GT. Cee’d ve verzi GT byl vůbec prvním modelem KIA orientovaným především na výkon, což dával najevo mimo jiné svými ostře řezanými a agresivními rysy. V roce 2015 byl uveden facelift druhé generace, včetně nové verze GT Line se sportovními designovými prvky exteriéru i interiéru. Ve stejném roce byl v Žilině vyroben miliontý vůz modelu cee’d a v roce 2016 potom cee’d dosáhl 30 tisíc registrací v rámci České republiky.

2017: Koncept Proceed posouvá vizuální podobu modelu na zcela jinou úroveň. V roce 2017 představila KIA na autosalonu ve Frankfurtu zcela nový hot-hatch koncept Proceed, který představoval nový typ karoserie vozů Kia. Nízký, štíhlý a mrštný koncept s charakteristickou elegantní linií střechy, atletickými proporcemi a kompaktními rozměry naznačoval některé prvky designu třetí generace modelu cee’d. Mezi výrazné identifikátory tohoto konceptu patřil například nový prvek Luminline, podsvícený profil prosklení zdůrazňující design prodloužené karoserie, díky kterému byl koncept Proceed rozeznatelný na první pohled.

2018: Třetí generace posouvá hranice segmentu C a přináší zcela nový řidičský zážitek. V březnu 2018 na autosalonu v Ženevě odhalila KIA třetí generaci tohoto přelomového modelu. Stalo se tak na místě, kde byl před více než dekádou odhalen vůbec první koncept modelu cee’d. Třetí generace nově nese zkrácený název Ceed, který je odvozen od počátečních písmen sloganu „Comunity of Europe with European Design“. Název je zdůrazněním faktu, že model Ceed je od první skici přes kompletní vývoj až po samotnou výrobu ryze evropským modelem navrženým tak, aby plně uspokojil potřeby náročných evropských zákazníků.

V srpnu 2018 KIA uvedla třetí generaci modelu Ceed na český trh, kde model zaujal především kombinací výbavy, praktičnosti a jízdních vlastností. Třetí generace modelu Ceed posunula hranice segmentu C zase o kousek výše a v mnohém předčila i konkurenční vozy z vyššího segmentu D. Některé prvky, které Ceed nabízí v základní výbavě, jsou v některých modelech střední třídy dostupné pouze za příplatek. Podobně velikost zavazadlového prostoru modelu Ceed SW předčí řadu kombi střední třídy.

2018: „Zmenšený Stinger“ – koncept ProCeed se stává skutečností. KIA v roce 2018 na autosalonu v Paříži také poprvé veřejně představila svůj model ProCeed, jehož přípravu oficiálně oznámila v srpnu a který s karoserií ve tvaru „Shooting Brake“ vychází ze stejnojmenného konceptu představeného o rok dříve ve Frankfurtu. ProCeed vstoupil na český trh v lednu 2019 a mezi odbornou i širokou veřejností získal zasloužené uznání.

2019: Čtvrtá karosářská varianta zaplňuje prostor mezi hatchbackem a SUV. V březnu roku 2019 KIA poprvé oznámila, že model Ceed se dočká čtvrté karosářské varianty odvozené od oblíbených vozů kategorie SUV. V červnu potom představila nový městský crossover s názvem XCeed, který je sportovnější alternativou ke klasickým crossoverům a SUV a perfektně spojuje to nejlepší z modelové řady Ceed a z kategorie SUV. Svými rozměry zaujímá XCeed postavení mezi hatchbackem Ceed a modelem Sportage, a přitom nabízí srovnatelně prostorný interiér jako neprodávanější vozy SUV na evropském trhu. Svým výrazně dynamickým vzhledem připomíná Kia XCeed kupé s kabinou posunutou dozadu a strmá záď modelu pak evokuje emotivní fastback. Na začátku září se model XCeed představí na evropské prezentaci v Marseille, a ještě do konce září vstoupí na český trh.

Reklama X
<<

máme 33 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 267 000 spokojených zákazníků